HİPOFİZ - Halimiz
DÜNYALAR KADAR UZAK
1 Mart 2019
TEMEL CİLT BAKIMI
28 Şubat 2019

Bedenimizde bir çok hormonun salgılanmasına etki eden bir bölge var. Hipofiz bezi, endokrin sistemin ana bezidir. Geri bildirim sistemiyle, yumurtalık, pankreas, böbrek üstü bezi, tiroit, paratiroid, beyin epifizi gibi hormon salgılayan organlara hormon dağıtımını kontrol eder.

Hipofiz bezi gözden çıkan optik sinirlerin üzerinde, ön ve arka olmak üzere iki tanedir. İkisi de farklı hormonlar salgılar.

Hipotalamus tarafından kontrol edilir, kan akışı yoluyla sinir sistemine mesaj iletir. Bu mesajlar sıcaklık, duygular, uyku, savunma mekanizması, susuzluk, seks ihtiyacı ve açlık ile ilgilidir.

Bu fonksiyonlardan herhangi birinde bozulma olduğunda, hipofiz bezi hormonların salgılanması için sinyal verir. Bu hormonlar kanda hedef bölgelerine ulaşana kadar ilerler. Hedef bölge başka bir endokrin bezi veya göğüs, yumurtalık veya böbrek gibi spesifik bir organ olabilir.

Hipofiz bezi stres belirtisi gösterdiğinde genellikle endokrin organlardan biri uzun süredir stres altındadır. Belirtiyi en son hipofiz bezi gösterir. Bu noktada bütün endokrin sistem üzerindeki stresi azaltmak en iyi çaredir.

Nedenleri;

·     Elektrikli aletlerden yayılan elektromanyetik radyasyon,

·     Uyurken cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi şeylere yakın olmak

·     Stres

·     Uykusuzluk

·     Bireysel ihtiyaçları gözardı edip kendini beslememek

Etkileri;

·     Sol küçük parmakta ağrı

·     Boynun sol tarafında ağrı

·     Belden yukarı veya belden aşağı fazla kilolu olmak

·     Gözaltı da olmak üzere vücutta ödem

·     Soğuk el veya ayak veya vücut

·     Tembellik veya iktidarsızlık

·     Başın yalnızca bir tarafını etkileyen baş ağrısı

·     Yoğun idrar

·     Adetlerin sona ermesi

·     Hipofiz bezini etkileyen duygular; yetersiz ve kontrolden çıkmışlık hissi, değişken ve huzursuz mizaç

Öneriler:

Protein; yeterli miktarda protein tüketmek büyüme hormonu salgılanmasına destek olur. Et, balık, tavuk, yumurta

Manganez; beynin normal çalışma fonksiyonları için gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, bakliyatlar

Vitaminler; özellikle E ve D vitamini hipofiz bezini destekler ve serbest radikallere karşı korur. Yağlı tohumlar, yumurta, mantar, somon gibi yağlı balıklar

Genel olarak sağlıklı yağlar, yeterli protein, bol sebze tüketmek ve şeker ve basit karbonhidratlardan uzak durmak yapabileceğiniz en iyi beslenme şeklidir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyku uyumak stres seviyenizi düşürmenize destek olur.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!