HİPNOZ! NEDİR? NE DEĞİLDİR? - Halimiz
HİPNOZ! NEDİR? NE DEĞİLDİR? 2
ANKARA’DA KAR VAR… ÖYLE GÜZEL Kİ…
3 Ocak 2019
HİPNOZ! NEDİR? NE DEĞİLDİR? 3
ADALET DİLİYORUM
3 Ocak 2019
HİPNOZ! NEDİR? NE DEĞİLDİR? 4

En etkili bilinçaltı çalışmalarından biridir hipnoz. Bu yüzden de hem merak edilen hem de biraz yanlış algılar yüzünden tedirginlikle yaklaşılan bir tekniktir.

Hipnozu internette araştırırsanız birçok doğru ve yanlış bilgiye ve videoya rastlarsınız. Örneğin hipnoz yapılarak uyutulan ya da hipnoz sonucu kendini başka bir şey (örneğin kedi, tavuk…) zanneden, adını unutan insanlara rastlayabilirsiniz. Bunların tamamen gösteri amaçlı yapıldığını düşünüyorum. Çünkü bu tür hipnozların gerçek hipnozla hiçbir ilgisi yoktur. Bunlar gösteri amaçlı yapılan kandırmacalardır.

Hipnoz tamamen bir telkin verme sanatıdır. Bir probleminizi çözmek istediğinizde hipnoz, verilen telkinlerle size farklı bir bakış açısı ve duygu değişimi sunar. Hipnoz verilen telkinlerin (olumlama da olabilir) bilinçaltına alınmasıdır. Telkini alıp kabul ederseniz hipnozdasınızdır. Telkinleri almamışsanız da transtasınızdır. Dolayısıyla uyumanızın ya da kendinizi tavuk zannedip gıdaklamanızın hiçbir anlamı ya da yararı yoktur size. Çünkü hipnoz telkinleri sizde sıkıntı yaşadığınız durumdaki duygunuzun ve alışkanlığınızın değişimi için yapılır. Üstelik tüm bu telkinler sanıldığı gibi uyuyarak ya da uyunduğunda değil bilinciniz açıkken ama telkinleri alacak transa yani boşluğa girdiğiniz zaman yapılır. Yani hipnoz süresince uyumaz ya da kendinizden geçmezsiniz. Zihninizin aradan çekilip bilinçaltınızın ortaya çıkışını siz uyuma zannedebilirsiniz. Halbuki sadece derin gevşemeye geçmiş ve sizin durumunuzla ilgili telkinleri alacak hale gelmişsinizdir.

Hipnozda beyniniz tek bir yere odaklanmıştır ve çok hızlı çalışır, çok aktiftir. Hipnotistin söyledikleri, çevredeki sesler… hepsini duyabildiğiniz için kendinizi hipnoza girmediniz de zannedebilirsiniz. Genelde insanlar kendilerine 5-10 dakika gibi gelen çalışmanın yaklaşık 1 saat sürdüğünü gördüğünde oldukça şaşırırlar. Bunlar hep kişinin hipnoz olamadığını ya da önyargılardan dolayı hipnozu bilincini kaybedip uyuyakalma sanmasındandır.

Aslında en iyi hipnotistler kimlerdir biliyor musunuz? Anneler! Şaşırdınız mı? Ben buna içgüdüsel hipnoz diyorum. Anneler çocuklarını uyuturken seslerini, ninnilerini ya da şarkılarını çocuğun uyuma hızına göre ayarlarlar. Hatta bazen kucaklarında ya da ayaklarında sallarken sesleri ve sallama hızlarının paralelliği çocukları uyutur. Çocuk uyumaya başlarken sallama hızı da yavaşlar. Sesini iyi kullanan kişiyi derin gevşemeye alıp hipnoz yapar zaten.

İlginç bir şey daha söyleyeyim. Hipnozda utanıp kirli çamaşırlarınız saklayabilir, hatta yalan bile söyleyebilirsiniz. Yani kontrolü kaybedip kendinizden geçmezsiniz.

Hipnoz için 4İ gereklidir. İhtiyaç, istek, inanç ve itimat. Dolayısıyla hipnozu denediniz ve olamadınızsa muhtemelen ya ihtiyacınız yoktur, ya hipnozdan yanlış algılar yüzünden korkuyorsunuzdur ya da muhtemelen hipnotistiniz sizinle uygun sesi, kelimeleri ve uyumu kuramamıştır. Ya da hipnoza girmişsinizdir ama derinleşememişsinizdir. Hipnoz meraktan da olmaz, mutlaka bir değişime ihtiyaç duymanız ve hipnozla oluşacak değişimi istemeniz gereklidir. Hipnoza, hipnozun gücüne ve hipnozu yapan kişiye güven ve inanmak da diğer önemli faktörlerdendir. Danışan hipnotiste itimat ederse kendini rahatça çalışmaya bırakabilir.

Hipnozla ilgili son bir bilgi daha vereyim. Aslında gün boyu birçok kez hipnoza gireriz. Dalarak yaptığımız işlerde, TV seyrederken (bu yüzden ne seyrettiğinize ve ne tür mesajlar aldığınıza dikkat edin), araba kullanırken (bu yüzden ne tür müzikler ve şarkı sözleri dinlediğinize de dikkat edin) hep hipnozdayızdır. Dolayısıyla hipnozu farkında olmadan deneyimlemişizdir.

mm

Yıldız Karacasoy

Çok şanslı biriyim çünkü çok severek yaptığım iki işim var. İlki özel bir üniversitede hocalık yapmak. İkincisi de bireysel gelişim, enerji ve bilinçaltı danışmanlığı yapmak. İlk işimi bilinçli seçtim ama sanırım ikincisine çekildim. Aile dizimi, regresyon, affetme ve bilinçaltı çözülme çalışmaları, yaşam koçluğu, kinesiyoloji en zevkle çalıştığım konular. Dişilik, bolluk bereket oluşturma ve bilinçaltı ise eğitimlerini ve seminerlerini verdiğim konular. 2010-2014 yılları arasında Kanal B Bizbize programında tüm bilgimi ve deneyimimi paylaştım. Artık yazılarımla da buradayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!