HİÇİM VE HERŞEYİM - Halimiz
GİT DİYEMEM KAL DİYEMEM
4 Ekim 2018
THIS IS WHAT DEMOCRACY LOOKS LIKE
4 Ekim 2018

‘Bu dünyada herkes birşey olmaya çalışırken sen bir hiç ol.’ ~ Mevlana

‘Ben hiç birşeyim ama ben herşey olmalıyım.’
‘I am nothing but I must be everything.’
~Karl Marx

‘Ben hiç birşeyim ama ben herşeyim’
‘I am nothing but I am everything.’
~Bedri Baykam

Bugünkü yazımı 25 Eylül’deki Koç burcundaki dolunayla bize ‘halim’izi’ hem bireysel hem de kollektif olarak düşündüren ve hatırlatan, içimizdeki gücü iyice dürten dünyamızın uydusu olan ayımızın, içimizi ve dışımızı dengeleyerek yaşamımızı aydınlatan terazi burcundaki güneşimizin etkisinde olan ‘halimizin’ enerjisiyle yazıyorum.

Uzun zamandır yazmamıştım.
Akışta yazı yazan biri olarak o akış şu anda geldi. 🙂 Sağolsun Tülin hiç ses etmedi. ‘Neden yazmıyorsun Merve?’ diyerek akışımı bozmadı.
Teşekkürler Tülin’cim?

An şimdi, zaman şu an.

Peki halimiz nasıl?
Ne haldeyiz?
Ne haldesiniz? Halinizi yazacak anlatacak olsanız şu anda ne anlatırsınız?
Ne yazarsınız?
İşte o haldesiniz.
Peki tamam ama siz bu haliniz misiniz?
Hem evet. Hem de hayır.
Siz o haliniz olmayan bir başka halinizsiniz de aynı zamanda.
Hem de ‘hal’siz’ olan siz sizsiniz.
Halsiz ben kimim diye sorguladığınızda kimsiniz peki?
Hiçbir şey mi? Evet hiçbir şeysiniz.
Hiçbir şeysin. Hiçbir şeyiz. Hiçbir şeyler.

O hiçbir şey olmayı hissetmek iyi oluyor bazen. Hiçlikten tümlüğe akmak, tümlükten de hiçliğe. O zaman insan çok şeyler olabilmeye başlıyor, hem de hiçbirine tutsak olmadan, özgürce her şeyi de tam ve hakkıyla, doya doya yaparak ya da hiçbir şey yapmayarak.
Birşey oluyor, sonra başka bir şey, sonra başka birşeyler.
Mesela bir kadın, bir sanatçı olabiliyor, aynı zamanda bir iş insanı, aynı zamanda iyi bir aşçı, aynı zamanda hiçbir şey, aynı zamanda iyi bir anne, aynı zamanda bir çiftçi, aynı zamanda bir eş, aynı zamanda ev kadını, aynı zamanda dansçı, v.s. Üzgün, mutlu, mutsuz, umutlu, umutsuz, kızgın, sevecen, sevimsiz, hepsi oluyor bir çok zaman ama hiç olduğunu bildiği için hiçbirinde takılıp kalmıyor, neden mi? Çünkü insan hiç oldukça yaşamını büyük resimden görmeye başlıyor ve herşeyin ardındaki hakikat ortaya çıkıyor.

Peki siz başka hangi şeylersiniz? Hangi halleriniz var? Olduğunuz şeyler ve haller veya halsizliğiniz sizi nasıl etkiliyor?
Hiçbir şey olun önce. Sonra herşey olduğunuzu anlayacak ve çok şeyler olmaya başlayacaksınız, kendiliğinizden.

Haliniz değişmeye başlıyor.

Hiç birşey olmak;
Bize ait olduğunu düşündüğümüz, sahibi olduğumuzu sandığımız herşeyden, her maddeden, her canlıdan, her düşünceden ve her duygudan bağımsız olmak, çıplak, saf ve savunmasız olarak sadece olmaktır.
Çok şeyler olabilmenin sırrıdır. Yaşamı bütünsel olarak kucaklamak, tam potansiyelini ortaya çıkararak ayağına takılan olumsuz durumlara takılıp kalmadan, coşkuyla herşeydeki hayrı görüp bütüne katkı sağlayarak yaşamanın yoludur. Hem de kolaylıkla, doğallıkla, sakinlikle, neşeyle, mutlulukla…

Doğal akışta geliştirdiğim ve hem kendim hem de danışanlarımın uygulayarak çok iyi süreçlerden geçtiğimiz ve mutlu sonuçlara vardığımız bu hiçlik meditasyonunu sizinle burada paylaşmak istiyorum.

Yaptıkça çok şeyler olmaya başlıyor insan.
Hem de hiçliğinden memnuniyet duyarak.

Önce hiç ol sonra çok şey, ha ama çok şey olduğunda hala hiç olduğunu hatırlamaya devam et ki çok şey olmaya devam edebilesin. Hiç olduğunda çok şey olduğunu zaten hatırlayacaksın.

Meditasyonu yapmak isteyenler haydi başlayalım?:
…Önce derin bir nefes alın ve verirken, hiçliğe bırakırken kendinizi söylemeye başlayın:
Ben hiçim ve ben herşeyim. Ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim…
Seslice söyleyin sonra gözlerinizi kapatın sakin, sessiz ve rahat  bir yere uzanın ya da oturun, kapatın gözlerinizi ve içinizden söylemeye devam edin, herşeyim ve hiçim, hiçim ve herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, sakince nefesinizi alıp verirken duygularınızın ve düşüncelerinizin doğal akışına izin vererek devam edin söylemeye…
Ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, ben hiçim ve ben herşeyim, hiçim ve herşeyim, hiçim ve herşeyim…

Günde istediğiniz kadar bu meditasyonu yapabilirsiniz ve yaptıkça içinizdeki sizin, dinginleştiğini hissedeceksiniz.
Hayatta birçok şeyi kolaylıkla, doğalca, rahatlıkla ve huzur içinde yapmaya başlayacaksınız ve daha çok sevdiğiniz ve doğal olarak iyi yaptığınız şeyleri yapmaya yönelecek ve dolayısıyla ilgi ve uzmanlık alanlarınız da artmaya başlayacak.
Bu meditasyonu yaptıkça yaşamınızın nasıl iyiye dönüştüğünü hem siz farkedeceksiniz hem de etrafınızdakiler gelişiminizi size söylemeye başlayacaklar…

Hem hiç hem herşey olduğunuz harikulade bir yaşamınız olması niyetiyle?
Her zaman sevgi ve ışıkla??

 

mm

Merve Tüfekçi

İnsanlara hizmet etmeyi ve dünyayı iyileştirmeyi misyonu edinmiş bir girişimciyim. Enerji Psikolojisi hakkında Bireysel Seanslar yapıyorum, Workshop ve Eğitimler veriyorum, yazılar yazıyorum. Enerji mumları tasarlıyorum ve elde üretiyorum, şifa sanatı yapıyorum. İstanbul Şile’deki MT Köyden Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği'nin kurucusuyum.

1 Comment

  1. Zeliha Doğan Yeşil dedi ki:

    Ben hiçim ve her şeyim… Söylemeye devam edeceğim. O sözünü ettiğiniz rahata ve huzura ulaşmayı umut ediyorum. Teşekkürler, kaleminize sağlık. SEVGİLER.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!