HERKES EVDE KALSIN, SEN TOPUNU OYNA - Halimiz
HERKES EVDE KALSIN, SEN TOPUNU OYNA 2
YOGA FELSEFESİNDE KORONAVİRÜSÜN YERİ
19 Mart 2020
HERKES EVDE KALSIN, SEN TOPUNU OYNA 3
ÇARPAN ETKİSİ
19 Mart 2020
HERKES EVDE KALSIN, SEN TOPUNU OYNA 4

Bu yazıyı siz değerli okurlar okurken konuyla ilgili yeni bir karar alınmış olabilir. (Umarım alınmış olur.) Ancak beni bu yazıyı kaleme almaya iten açıklamayı az önce TFF Başkanı Nihat Özdemir yaptı:

“Maçlar seyircisiz olarak aynen devam edecektir.”

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, korona virüs salgınıyla ilgili tedbirleri içeren paketi açıklamıştı. Bunlardan biri de sporla ilgiliydi. Spor müsabakaları haftasonundan itibaren nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacaktı.

Haftasonu derbi oynanacağından dolayı alınacak olan karar daha da merakla bekleniyordu. Bu karar öncesinde TFF Başkanı Nihat Özdemir, maçların seyircili oynanacağını belirtmiş, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz de statta tüm dezenfekte işlerin yapılacağını belirtmişti.

Nitekim, alınan karar bu açıklamaları taca çıkardı ve toplumu da ikiye böldü. Kimileri kararın doğru olduğunu savunurken, kimileri de maçların tüm Avrupa’da olduğu gibi ertelenmesi gerektiğini düşünmekteydi. İşin acı tarafı, sosyal medyaya baktığınız zaman, kişilerin önemsediklerinin sağlıktan ziyade tuttukları takımın seyirci avantajı veya dezavantajı olduğunu görüyordunuz.

Şahsi kanaatım, maçlar derhal ertelenmeliydi. Tabii ki maçların seyircisiz olması da bir önlemdir ancak tüm dünyada gitgide artan salgını ele alacak olursak, seyircisiz bir maçta görev alacak futbolcuların, hakemlerin, stat görevlilerinin, basın mensuplarının bu huzursuzluğu yaşamasına göz yummamıza gerek var mıydı? Maç öncesi el sıkışmaları yasaklanmıştı, mücadele içerisinde temas etmelerini yasaklamak nasıl mümkün olabilirdi? Herkes sağlığı konusunda endişe duyarken, sporcular fanusta mı yaşıyordu?

Özetle, başta futbol olmak üzere spor müsabakaları bu soru işaretlerinin gölgesinde oynandı. Ortaya da tatsız tuzsuz, ne oyuncularının oynadığı oyundan birşey anladığı, ne de izleyenlerin kendilerini maçlara verebildikleri bir haftasonu yaşandı.

Geldiğimiz noktada, toplumun neredeyse tamamı, sporcularla empati kurarak maçların ertelenmesi gerektiğini düşünürken bugün TFF Başkanı Nihat Özdemir, kuralın tamamen aynı şekilde devam edeceğini belirtti.

İşin en ironik kısmı ise Nihat Özdemir’in yapacağı basın toplantısında virüse önlem olarak 1 metre mesafe kuralının uygulanmasıydı. Dakikalar sonra bu kuralın uygulandığı koltuğuna oturan TFF Başkanı ise neredeyse Endonezya ve Belarus dışında tüm dünyanın durduğu lig organizasyonunun Türkiye’de devam edeceğini açıklıyordu.

Karar sonrası ülke genelinde birçok futbolcudan tepki geldi. Bana kalırsa en anlamlısı Antalyasporlu Yekta Kurtuluş’tan geldi:

Seyircisiz devam kararı alan büyüklerimizi bizimle beraber uçakla seyahat etmeye , antreman öncesinde tesislerde tokalaşmaya ve maçlardan önce soyunma odasına davet ediyorum.”

Spordan, insanları eğlendirmekten, içinde bulunduğumuz şu dönemde bile şifresiz yayına geçmeyen yayıncı kuruluşa verilen taahhütlerden daha değerli birşey vardır: Sağlık.

Ve konu sağlık olunca futbol gerçekten de 22 tane oyuncunun peşinden koştuğu bir toptan fazlası değildir.

İnanın, içinde bulunduğumuz şu dönemde virüs kadar tehlikeli olan birşey varsa “sana birşey olmaz” bakış açısını içeren yaklaşımlardır.

Empati, hemen şimdi.

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!