HER ŞEY BİR ŞEY İÇİN OLUYOR - Halimiz
HER ŞEY BİR ŞEY İÇİN OLUYOR 1
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
24 Ekim 2019
tiyatro ve kostüm, kostümün tiyatrodaki önemi, tiyatro kostümleri, kostümün anlamı, kostümün önemi
TİYATRO VE KOSTÜM …
24 Ekim 2019
her şey bir şey için oluyor, her şeyin bir sebebi vardır, her şeyin bir nedeni vardır, olumsuz duygularla başa çıkma, olumsuz düşüncelerle başa çıkma

Hayatta her şey bir şey için oluyor. Kimi zaman başımıza gelen olumsuz şeylerden dolayı üzüntü duyarız. O olumsuz gelişmenin zaman içinde bizim lehimize döneceğini bilemeyiz. Her şerde bir hayır, her hayırda bir şer vardır aslında. Olumlu diye düşündüğümüz kimi olay da zaman içinde belki tamamen aleyhimize bir hale dönebilir. O yüzden hayatta her şey bir şey için oluyor. Önemli olan olumlunun içindeki olumsuzu, olumsuzun içindeki olumluyu kabul edebilmek ve isyan etmeden her sonuca sevgiyle yaklaşabilmek…

Hayatımda bir süredir değişim rüzgârları esiyor. Kimi zaman sert kuzey rüzgârları, kimi zaman ise ılık güney… Sert kuzey rüzgârını da ılık güney rüzgârını da seviyorum. Kuzey rüzgârı beni üşütse ve tenimi kurutsa da güney rüzgârı nemden beni bunaltsa da bütün bu rüzgârlar, olumlu ve olumsuzu algılayabilmemiz ve kabul edebilmemiz için… Çünkü hayatta her şey bir şey için oluyor.

Çalıştığım tesislerden birinden ayrıldığımda bıraktığım sadece fiziksel bir mekân değildi. O tesisten uzaklaştığımda oraya gelen ve çok sevdiğim yoga gönüllülerinden de ayrılmış oluyordum. Haftanın her günü görmeye alıştığım o güler yüzlü insanları artık her gün göremeyecek olma fikri bile başlı başına beni kahrediyordu. Rüzgâr devamlı kuzeyden esiyordu.

Kendimi Mevlana’nın sözüyle teselli etmeye çalışıyordum: “Uzaklık deyip de dert ettiğin nedir ki? Biz Yaradan’ı da görmeden sevmedik mi?” Bu anlarda rüzgâr, güneyden esiyordu. Ilık ılık, sıcak sıcak. Ama bir yandan da başka bir atasözü geliyordu aklıma: “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.” O anlarda da rüzgâr yeniden kuzeye doğru dönüyordu. Üşütüyordu beni ve özlem duyuyordum sevdiğim yoga gönüllülerine… Her gün göremiyordum, özlüyordum.

Öyle anlardan birinde kendime kızdım. “Madem o yoga grubunu bu kadar çok seviyordun. Neden vazgeçtin? Neden biraz daha direnmedin?” diye… Kendime kızdıktan sonra bu koşullara vesile olan olaylara ve kişilere kızdım. Ve birden bir aydınlanma yaşadım. Gerçekten yaşadım. Sanki bilmiyordum da yeni fark ediyordum. Hayatta herkes kendinden sorumlu. Tüm yaşadıklarımızı, tüm hissettiklerimizi, üzüntülerimizi sevinçlerimizi, sağlığımızı hastalığımızı, başarımızı başarısızlığımızı, bizi sevenleri sevmeyenleri, gelişimimiz için ayna ya da köstek olacakları… Hepsini hayatımıza biz kendimiz çekiyorduk. Ve bir kez daha “hayatta her şeyin bir şey için olduğunu” idrak ettim. Ve kızdığım kişilere ve olaylara sevgi ve teşekkür yollamaya karar verdim. Niye mi?

Eğer o kişiler ve olaylar hayatımda hiç olmasaydı, ben bu güzel insanları tanıyamayacaktım. Her olumlu gelişmenin olumsuz sonucu olabileceği gibi her olumsuzluğun bir olumlu sonucu olabilir. O tesise adımımı atmamış olsaydım, o kadar güzel günler ve yıllar geçirmeyecektim. O tesiste bu kadar yıl çalışmasaydım, şimdi çok sevdiğim kişiler ile tanışmamış ve onlarla “bir aile” olmayacaktım. Eğer onlarla “bir aile” olmasaydım, birbirimize iyi ve kötü günde destek ve yardımcı olmayacaktık. Birbirimizin aynası olmayacaktık. Birbirimize yeni şeyler öğretemeyecek, öğrendiklerimizle büyüyüp gelişemeyecektik. Keyifli sohbetler edemeyecek, keyifli toplantılar ve yemeklerde bir araya gelemeyecektik. Tüm bunları fark ettiğimde, o kişilere ve olaylara sevgi ve teşekkür yolladım.

Hayatta her şey bir şey için oluyor. Başıma kötü ve olumsuz bir şey geldi diye üzülmeyin sakın. O olumsuzluğun içindeki ışığı ve aydınlığı görün. O olumsuzluğun içinde size ayna olacak ve sizi geliştirecek olumluluğu görün. Ya da hayatınızdaki her olumlu gelişmeye aldanmayın. Bakarsınız rüzgâr yön değiştirir ve olumlu olarak düşündüğünüz bir olay olumsuz sonuçlar doğurabilir. Buna da üzülmeyin. Bu koşul içinden nasıl çıkacağınızı düşünün ve hayatta her şeyin bir amacı olduğunu hatırlayın. Hayat, olumlu ve olumsuz gelişmeler arasında geçen bir zaman dilimi. Yeter ki her şeyin amacını doğru algılayıp üzülmek yerine başınıza gelen her olumlu ve olumsuz olayı kabul edip şükredin. Her şeyin bir amacı var. Her şey bir amaca hizmet ediyor. Belki size değil başka birine ama mutlaka bu dünyada birilerine hizmet ediyor. Her şey bir şey için oluyor ve siz de tüm olanları olduğu gibi, olduğu haliyle, değiştirmeyi düşünmeden sevgiyle ve şükranla kabul edin. Bakın o zaman hayatınızda nasıl rüzgârlar esiyor ve hayatınız nasıl değişiyor ve güzelleşiyor.

 

mm

Burcu Yırcalı

Yogaya boyun ve bel ağrıları gibi sağlık sorunları yüzünden 2006 yılında başladım. Önceleri yoganın sadece bedensel boyutuyla ilgilenirken ve “savasana” (ceset pozisyonu) adı verilen son dinlenme pozisyonunda bir dakika bile kıpırdamadan yatamazken zaman içinde yoganın bedensel boyutunun ötesinde boyutları olduğunu da fark edip çok sevdim. Bu sevgi benim yoga üzerine eğitimlere katılmama sebep oldu. 2012 yılından beri yoga eğitmenliği yapmakta ve yoga ve meditasyon ile hem kendi hem de katılımcıların hayata değişik bir açıdan bakmasını amaçlamaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!