Hep bir hayaliniz olsun … - Halimiz
Hep bir hayaliniz olsun … 2
Bu haberlere bir bakın …
27 Ekim 2016
Hep bir hayaliniz olsun … 3
Dünyamız da biz gibi …
27 Ekim 2016
Hep bir hayaliniz olsun … 4

Gerçek gerçek, her şey gerçek, bir zaman sonra, bal yiyen baldan usanır misali, gerçeklikten illallah gele gelecek.

Hem gerçek dediğimiz ne! Sabit bir olgu değil ki … Onu da biz yaratıyoruz. Beş duyumuzla algıladığımız-hissettiğimiz-dokunduğumuz bir şey. Demek ki gerçeği değiştirmek mümkün.

Değişimin el kitapçığı da hayallerimizle başlıyor … hayal demek, insanın yaratıcılığının anahtarı demek; hayal demek, düşündüğün şeyin imanla arkasına koyulursan yarının gerçeği demek; hayal demek, ümit demek; hayal demek, insanın nefesi olduğu müddetçe kendini yeni ufuklara taşıyabilmesi için ihtiyacı olan yegane kaldıracı demek.

Bilim adamlarına göre üç-dört yaşlarımızda, zihnimizde görüntü yaratma kabiliyetimizi keşfediyoruz. Hatta öyle ki yarattığımız bu fotografik görüntüleri aynen bir film gibi ardı ardına sıralayıp, zihnimizde izleyebiliyoruz.

Ne yazık ki büyüdükçe bu yetimizi kaybediyormuşuz. Kaybettikçe de kendimizi, köşeleri keskin, duvarları yüksek bir format içinde kalıplaştırıyoruz. İyidir-kötüdür meselesi değil mevzu. İnsanın canı çektiğinde, hangi yaşta olursa olsun, kendine yeni bir format atmak için şansının olduğu ve bu şansın anahtarının da hayallerinden ibaret olduğu mevzumuz.

poppies-384926_1920Hepimiz, aslında, bugün, modern çağı inşa etmiş her bir buluşun bir zamanlar birilerinin hayalinden ibaret olduğunu çok iyi biliyoruz. Atladığımız ise hayal yetimizin, kişiliğimiz üzerindeki etkisi. Olayları algılayışımız, yaklaşımımız, tepkilerimiz, hep bu zihnimizde ki kurgulardan ibaret. İyi düşün iyi olsun diye boşuna denmiyor.

Ama hayal var, hayal var. İnsanlığa hizmet edecek, neşeyi, ümidi, huzuru arttıracak hayaller kurmak olduğu gibi … endişe, panik, korku kaynağı olan hayallere sahip olmak da var. Hangi tür hayalin arkasından koşmak istediğiniz ise sizin tercihiniz!

Mesela, radikal İslami örgütlerin bölgemizdeki emelleri de her şeyden önce bir hayalden ibaret. Laik ve medeni bir toplumda yaşama arzusu da … Arada gidilen yol, sarf edilen çaba, azim de her şey! Hangi taraf hayaline daha fazla inanıyorsa, kazanan olacaktır. Aynen hayallerimizde canlandırdığımız kendimizin, olaylara yaklaşımlarımızda ve tepkilerimizde, ana etken olduğu gibi. Bütüne giden yol – en nihayetinde – biricik kendimizle başlıyor.

Hep bir hayaliniz olsun … 5Ancak, hangi nedenden ise toplumsal olarak olaylara negatif tarafından bakmayı meslek edinmiş bir durumdayız. Bir işin doğru gideceğini, başarılı olacağını düşünmek yerine … ters gidebilecek ne kadar olasılık varsa onun senaryolarını dillendirmeye bayılıyoruz. Hep en kötüyü bekleyip, işler ters gidince de kaderimizin kötü olduğundan dem vuruyoruz. İçimiz – dışımız öyle bir şişiyor ki anlatılır değil!

Gerçeklerden kopmadan, ayaklarımız sapa sağlam yere basarken … hayallerimizin gücünü … bize mutluluk, başarı, huzur getirsin diye kullanmak en doğru olanı. Güzel hayalleri olan çocuklar, hayal kurmaktan vazgeçmemiş yetişkinler, hayallerinin arkasından gitmeyi sebat edinmiş olanlar, toplumun sigortasıdır.

Hayalleriniz bol olsun … hayra olsun!

mm

Tülin Daloğlu

Publisher / Yayıncı - tulin.daloglu@halimiz.com Bu sitenin yayıncısı ve baş editörüyüm. Gazetecilik mesleğimde yirmi yılı geride bıraktım. Başta Türk medyası olmak üzere, Amerika, İngiltere ve İsrail medyalarında yazılarım yayınlandı. Ankara, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezunum. Üzerine aynı bölümde master çalışmam var … Ve Washington, D.C., Amerikan Üniversitesi'nde medya hukuku üzerine ikinci lisans üstü çalışmamı tamamladım. Şimdi, bu yeni mecrada huzurlarınıza çıkıyorum … yazarak, konuşarak, bilgi odaklı yürüyerek var olmaya kıymet verenlerdenim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!