Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik - Halimiz
Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 2
Dost
8 Haziran 2017
Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 3
Listede ne var?
8 Haziran 2017
Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 4

Adını son yıllarda sıkça duymaya başladığımız bir teknoloji olan Sanal Gerçeklik (Virtual Reality), genel olarak bilgisayar ortamında oluşturulan animasyon ya da 3 boyutlu görsellerin teknolojik araçlarla gerçek bir ortamda bulunuyormuş hissi uyandırmaları şeklinde tanımlanabilir. Kullanıcılar özel kasklar ya da gözlükler vasıtası ile sanal ortamın içine girerek oraya adapte oluyor ve Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 5oradaymış gibi ortamda bulunan objelerle etkileşime geçebiliyorlar. Sanal gerçeklik ortamlarının cazip yönü, kullanıcılara yaşadıkları dünyanın sınırlılıklarından kurtularak bambaşka bir dünyanın içerisinde yaşıyorlarmış hissi uyandırmaları. Sanal gerçekliğin geçmişine bakacak olursak bu fikrin 1962 lere dayandığını söyleyebiliriz. Morton Heilig 1962 yılında insanların görme, işitme, koklama, dokunma duyularına hitap eden Sensorama adında bir cihaz geliştirmiş. Sensorama ile günümüzdeki 3D, 4D filmler gibi stereo ses çıkışı, vücut sarsma mekanizması gibi özelliklerle film seyreden bir izleyiciyi film içerisine dahil etmek hedeflenmiş.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte zaman içerisinde sanal gerçekliğe olan ilgi gün geçtikçe artmış ve firmalar arka Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 6arkaya sanal gerçeklikle ilgili ürünler piyasaya sürmeye başlamışlar. Bunlardan biri olan ve Mart 2014’te Facebook tarafından satın alınan, hayatı ve iletişim anlayışını kökten değiştireceği düşünülen Oculus Rift adındaki sanal gerçeklik kiti, kullanıcısına bulunduğu sanal dünyayı 360 derece olarak sunmakta, oyunları, sanal dünyaları ve canlı etkinlikleri gerçek gibi gösterme amacı gütmektedir.

Uygulama Alanları

Sanal gerçeklik uygulamaları yaygınlaştıkça eğitim, sağlık, eğlence, spor, mühendislik gibi pek çok alan bu teknolojiden payını alıyor. Sanal gerçeklik sayesinde henüz betonu atılmamış evlerin Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 7dekorasyonunu yapabilmekten tutun sürücü eğitimine, teknik geliştirmek isteyen sporcuların antrenman ayarına, müze gezmeye, ameliyat simülasyonuna kadar pek çok imkan günlük hayatımızın içerisine entegre olabilmekte.

Özellikle eğitim alanında karmaşık içerikli konular sanal gerçeklik cihazları ile artık daha eğlenceli ve kolay hale geliyor. Ortamlardaki nesneler ile etkileşime geçebilme özelliği ile uygulama yapabilme imkanı doğuyor. Simülatörler sayesinde sanal ameliyatlar yapılabiliyor, uçağa binmekten korkan bir kişinin uçak fobisi sanal gözlük taktırılarak uçakta hissi verilerek tedavi edilebiliyor. Her yaş gurubu için tasarlanan gözlükler vasıtası ile kişilerin gidip göremedikleri, hissedemedikleri yerleri sanki yanındaymış gibi algılamaları özelliğinin, dünyanın en çok önem verdiği konulardan biri olan eğitim Hayallere Açılan Kapı: Sanal Gerçeklik 8alanında köklü değişikliklere yol açtığı kesin. Ancak her yaş gurubuna hitap ettiği düşünülürse, özellikle çocuklar için sağlık açısından sakıncaları nelerdir bir de o konuya değinelim.

Uzman görüşlerine göre göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülen bu teknolojilerin olumsuz etkilerine dair herhangi bir kanıt yok. Hatta uygun şekilde kullanıldığında gözü güçlendirdiği ve göz tembelliği tedavisinde kullanılabileceği söyleniliyor. Cihaz tasarımı ve teknolojisi, görüntü kalitesinin iyi olması sağlık açısından oldukça önemli elbette. Her koşulda cihazların uzun süreli değil kısa süreli kullanılması tavsiye ediliyor.

Görülüyorki her alanda kolaylık ve pratiklik sağlayan sanal gerçeklik teknolojisi ancak doğru kullanım ile insanlık için büyük bir fırsat ve faydalı hale gelebilir. Her şey kararında…

Sevgiyle kalın…

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!