Hayal Ederek Öğrenin - Halimiz
Hayal Ederek Öğrenin 2
Seçimlerimiz sorumluluğumuzdur
14 Eylül 2017
Hayal Ederek Öğrenin 3
Bir Ağaç Masalı
14 Eylül 2017
Hayal Ederek Öğrenin 4

Güzel bir yaz döneminden sonra yeniden herkese merhaba. Okulların açılmaya başladığı şu günlerde sizlere alternatif bir eğitim yaklaşımından bahsetmek istiyorum. İlk olarak 1919 yılında Almanya’da Rudolf Steiner tarafından geliştirilmiş olan Waldorf Eğitim modeli. Özellikle okul öncesi eğitimde dünyada yaygın olarak kullanılan bir yaklaşım olan Waldorf modelinde çocuk merkezdedir ve Akıl, Kalp, Yetenek bu yaklaşımın temel felsefesini oluşturmaktadır. Bu yaklaşımda çocuğun zihinsel, ruhsal, duygusal ve bedensel gelişimi esas alınmaktadır. Bu felsefe doğrultusunda çocuk eğlenerek öğrenmekte, bir taraftan yaratıcılık gelişimi desteklenirken, diğer taraftan da kendine güven duygusu pekiştirilmektedir. Steiner bu yaklaşım ile, çocuğun yaşam hakkında bilgi sahibi olmasına ve yapıcı bir yolla yaşamda aktif rol almasına yardımcı olmayı hedeflemiştir.

Hayal Ederek Öğrenin 5

 

Okul öncesi dönem çocukların oyun oynamaya en çok ihtiyaç duydukları bir dönemdir. Bu yolla yaratıcılıkları ve fiziksel güçleri ortaya çıkmaktadır. Steiner ‘e göre doğa ile uyum içerisinde olmak yaratıcılığı geliştirecektir. Waldorf modelinde doğal ortamda sınırsız hayal gücünün kullanılması desteklenmekte ve bu eğitim yaklaşımının uygulandığı Waldorf okullarında özellikle ahşap malzemeler, ahşap oyuncaklar, kumaşlar gibi doğal materyaller kullanılmaktadır. Waldorf okullarının sınıflarında plastikten yapılma hiç bir malzeme kullanılmamakla ve çocukların elektronik araçlar kullanmaları da istenmemektedir. Çocuklar tahta bloklar, ipek, yün, taşlar, çam kozalakları gibi doğal materyallere etkinliklerini gerçekleştirmektedirler. Oyuncakların basit ve doğal olmasının çocuğun hayal gücünü daha aktif hale getirdiği, böylelikle yaratıcılıklarının daha iyi geliştiği düşünülmektedir.

Tüm çocuklar birbirinden farklıdır. Kardeşler de dahil! Her birinin farklı bireysel ihtiyaçları, karakterleri, farklı duygu, düşünce ve hareket kapasiteleri vardır. Waldorf pedagojisi çocuğun, yaratıcı, mantıksal, duygusal ve hareketsel kişilik öğelerinin etkileşimi doğrultusunda çok yönlü gelişmesini amaçlamaktadır.

Dünyada 60 ülkede 2000’e yakin Waldorf Okulu bulunmaktadır. Türkiye’de de örnekleri bulunan Waldorf okullarının kendilerine ait programları vardır. Steiner çocukluğu; “sıfır – yedi yaş dönemi”, “yedi-on dört yaş dönemi” ve “on dört yaşından sonraki dönem” olmak üzere üç evreye ayırmaktadır. Yedi yaşına kadar çocuğa özgürce oyun oynama ortamı sağlanmakta, çocuk sağlıklı bir şekilde oyun oynarsa bedensel gelişiminin hızlı olacağı görüşü savunulmaktadır.

Hayal Ederek Öğrenin 6

 

Waldorf Yaklaşımının Özellikleri :

  • Waldorf programları 3 yaşından itibaren uygulanmaya başlamaktadır.
  • Waldorf eğitiminde amaç çocukların dünyadaki yerlerini anlamalarını sağlamaktır.
  • Çocukların birçok yönden – zihinsel, sosyal, duygusal – gelişebilmesi için olanak sağlamaktadır.
  • Çocukların hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının gelişebilmesini amaçlar. Bunlar için ortam sağlamaktadır.
  • Rekabete dayalı eğitime yer vermemektedir.
  • Sınıfta kalmak yoktur.

Hayal Ederek Öğrenin 7

Ayrıca Waldorf yaklaşımında ilk yedi yıl için eğitim ve gelişimde hedeflenen Bedensel ve devinimsel, Duyusal ve algısal, Dil, Düş gücü ve yaratıcılık, Toplumsal, Motivasyon ve yoğunlaşma, Etik-ahlaki değerler olmak üzere yedi yetkinlik alanından söz edilmektedir.

Hayal etmenin sonu yok. Hayal, çocuğa, var olanın ötesine geçme ve kendi çabası ile olabilecekleri biçimlendirme gücü verir. Waldorf okulları çocuklara sağlamış olduğu özgür ortam sayesinde hayal edebilme ve hayallerini gerçekleştirebilme imkanı sağlıyor. Dayatmalardan uzak, bireysel farklılıklara dikkat çeken, üretmeyi, yaratıcılığı geliştirmeyi hedefleyen ve alternatif bir yaklaşım olan Waldorf modeli, tüm bu özellikleri ile eğitime renk katıyor ve ileriki yıllarda daha da katacak gibi görünüyor.

Sevgiyle kalın…

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

1 Comment

  1. M Koray ERYILMAZ dedi ki:

    Tebrikler Meltem hocam. ???

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!