HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... - Halimiz
HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... 2
ADAM YİNE KAZANDI
4 Temmuz 2019
HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... 3
YAZ
4 Temmuz 2019
HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... 4

Sevgili Okurlar,

Halimiz.com 3 yıl önce yayın hayatına atılan genç bir e-dergi. Başeditörlüğünü usta gazeteci Tülin Daloğlu’nun yaptığı dergimiz 1 ay süreyle yayınlanmayacak. Çünkü Tülin Daloğlu yoruldu. Dinlenmeye, enerji depolamaya ve yeniden canlanmaya ihtiyacı var. O nedenle bu 9 Ağustos’a kadar yazacağım son yazı olacak. Bu arada sizlerle daha önce kaleme aldığım yazıları paylaşacağım.

Burada yazmak beni çok mutlu ediyor. Söz Tülin Daloğlu’nun tatilinden açılmışken tatilin sağlık üzerine olumlu etkilerinden bahsetmek istiyorum.

HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... 5

Tatilin faydaları nelerdir?

Tatil yapmanın insan vücuduna ruhen ve bedenen faydaları vardır. Tatilin, yoğun iş temposunda çalışan ve dinlenmeye fırsatı olmayan birçok insan üzerinde stresi ve yorgunluğu attığı da bilinmektedir. Günümüz insanlarının stresli bir hayat sürmesi kendisine rahatsızlık verir. Yoğun bir çalışma sonrası yaz aylarında genelde tatil ile vücuttan bu rahatsızlık atılır. Tatil yapmak insan vücudunda D vitamini salgılar. Yazın denize girmenin vücuda birçok faydası vardır. Yüzmek de gevşeme yöntemlerinden biridir.

İstediğiniz tatili gerçekleştirdiğinizde vücudunuzda mutluluk hormonu salgılanır. Tatilin ilk kuralı iş hayatını evde bırakmaktır. Genellikle güneşli havalarda pek çok kişi mutluluk hormonu salgılar. Deniz suyunun pek çok farklı hastalık için de iyi olduğu biliniyor. Genellikle pek çok insanda iş yoğunluğu, tükenmişliğe neden olabilir. Tükenmişlik bir nevi işe bağlı depresyondur. Tatilin insan bedenine ve ruhuna faydaları oldukça fazladır. O yüzden özellikle çalışanlar yazın tatili ihmal etmemelidir.

HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... 6

Tatil iş doyumu artırır ve tükenmişlik üzerine olumlu etki yapar…

2003 yılında yayınlanan yüksek lisans tezimde İstanbul’da yaşayan hekimlerin iş doyumu ve tükenmişliklerini araştırdım. Hekimlerin tükenmişlik ve iş doyumsuzluklarının en önemli nedenlerinden birisinin de tatil olduğunu fark ettim. Hekimler döner sermayeleri kesilmesin diye bir aylık tatillerini yapmıyorlardı. Keza özelde çalışan hekimler de hakediş usulü çalıştıkları için tatil yaptıklarında cepten yemek zorunda kalıyordu. Bu da yıllar içinde tükenmeye ve iş doyumsuzluğuna yol açıyordu. (https://www.researchgate.net/publication/7286014_Predictors_of_burnout_and_job_satisfaction_among_Turkish_Physicians)

HALİMİZ TATİLE ÇIKIYOR... 7

Tatil sağlığa iyi gelir…

Daha sonra yapılan birçok yayın bu bulgumu doğruladı. Tatil, insanların bulunduğu çevrede yaşam şartlarının, iş stresinin yol açtığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Tatil geçici bir yer değiştirmedir. Böylece ruhen ve bedenen yorulan insanlar tekrar beden ve ruh sağlığının eski canlılığına kavuşturlar. Bir nevi yenilenme, tazelenme ve detoks olarak adlandırabiliriz. O yüzden tatilin sağlığa iyi geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yaz tatili, güneş ve deniz ile sağlıklı günlere yelken açın…

Bu yazıyı kiminiz tatilde kiminiz tatil öncesi okuyacak. Tatil yapanlar bana hak verecekler. Hele tatili yazın deniz kenarında bol bol yüzüp güneşlenerek yapıyorsanız size ilaç gibi geleceğini göreceksiniz.

İyi tatiller…

mm

Dr. Ali Özyurt

1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1994 yılında Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı oldu. 2015 yılında Halk Sağlığı doktorasını tamamladı. İstanbul Tabip Odasında 30 yıldır değişik kurullar ve komisyonlarda gönüllü olarak çalıştı. Şu an Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi. Evli ve bir kızı var. Söz Uçar Yazı Kalır adında bir anı-deneme kitabı var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!