HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
İNSAN BAŞLADIĞI YERE DÖNER Mİ?
31 Ocak 2019
KOŞULSUZ SEVGİ
7 Şubat 2019

Erdoğan’dan Suriye açıklaması: Kendi göbeğimizi keseriz

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasının öncesinde AK Parti’ye katılan eski İyi Partili Tamer Akkal’a parti rozeti taktı. Cumhurbaşkanı, “Ülkemizin en kritik günlerini yaşadığı şu dönemlerde tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan ilkesinde buluşan herkesle yol yürümeye hazırız” ifadesini kullandı. Erdoğan, Suriye’deki gelişmelere değindi ve “Eğer ABD sözlerini tutmaz, bir kaç hafta içinde teröristleri bölgeden çıkarmazsa sonucu ne olursa olsun kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” dedi. Grup toplantısının ardından gazetecilerle bir araya gelen Erdoğan, “Yarın Sayın Bahçeli ile görüşüp, TBMM Başkanlığı seçimi için gerekli adımları atacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Suriye politikası

Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğüne de siyasi bütünlüğüne de halkın kendi geleceğini kendi belirleme hakkına da saygı duyuyor.

Suriyeli meşrutiyeti olan muhaliflerin hepsiyle görüşüyor kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Suriye ile aramızda 911 kilometrelik bir sınır var. Ne yaparsak yapalım bu bölgeyi kontrol altında tutmak zorundayız.

ABD sözünü tutmazsa…

Venezuela’daki gelişmelerin ardından Avrupa Birliği’nin de ne olduğu ortaya çıktı. Hani demokrasi? Demokrasi demokrasi diyeceksiniz, sonra kalkıp hükümet devireceksiniz.

Suriye konusunda eğer ABD verdiği sözleri tutmaz ve birkaç hafta içerisinde teröristlerin o bölgeden çıkmasını sağlamazsa sonucu ne olursa olsun adım atarız. Türkiye, kendi göbeğini kendisi keser. Bu tarih karşılığında bizim sorumluluğumuzdur.”

Grup Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Yarın Sayın Bahçeli ile bir araya geleceğiz ve TBMM Başkanlık seçimi için gerekli adımları atacağız” açıklamasında bulundu.” Yeni Şafak gazetesinde yer alan haberin tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Erdoğan: Suriye ile alt düzeyde dış politika yürütüyoruz

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye görüşmeleri kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 14 Şubat’ta Soçi’de bir araya geleceğini ifade etti.

Erdoğan, Suriye ile alt düzeyde bir dış politika yürütüldüğünü belirterek, “İstihbarat örgütleri ‘İlla liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız‘ havasında olamaz” dedi.” Diken haber sitesinde yer alan haberin devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Votel: Tükiye’nin sınırlarındaki güvenlik kaygılarını değerlendireceğiz

“ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, “(Suriye’de YPG/PKK’nın korunması) Bizimle savaşanların, bu görevi yerine getirmemizi sağlayanların güvenliğini sağlamak, askeri ve diplomatik seviyede devam eden tüm planlama çabalarımızın en kilit kısmını oluşturuyor.” dedi. Votel, ‘Kürtlerin korunmasını, Tükiye’nin sınırlarındaki güvenlik kaygılarını ve DEAŞ’ı nasıl baskı altında tutacağımızı değerlendireceğiz’ açıklamasında bulundu.

Görevi martta yeni CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie’ye devredecek olan Orgeneral Votel, son kez Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin karşısına çıkarak Orta Doğu’daki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

ABD‘nin Suriye’den çekilmesi konusunda değerlendirmede bulunan Votel, Suriye’de DEAŞ’ın elinde 30 kilometrekarelik bir alanın kaldığını belirtti.

Votel, bölgede hala 20-30 bin civarında DEAŞ militanı bulunduğu yönündeki soruya şu şekilde cevap verdi:

“Hayır, bu sayı Suriye’nin tamamında, açık alanlarda dağınık olarak bulunan savaşçılardır. Bazıları şu anda kalan yüzde birlik alanda yeraltına inmiş durumdalar. Diğerleri de başka bölgelere dağılmış durumda. Bizim şu anda savaştığımız alanda muhtemelen bin ila bin 500 civarında savaşçı bulunuyor.”” Hürriyet gazetesinde yer alan haberin devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!