HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
NEDEN BEN?
24 Ocak 2019
SURVIVING THE SHUTDOWN
31 Ocak 2019

2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Osman Zaim, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks ve Dr. Öğretim Üyesi Emrah Karaoğuz tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye kamuoyunun güncel siyasal, sosyal, ekonomik, güvenlik ve kültür konularındaki gündemi ve tercihlerini tespit etmeye yönelik ‘Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması’ (TSSEA) 2018 yılı sonuçları Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan D. Feyiz’in de katıldığı toplantıda açıklandı.

12 Aralık 2018-4 Ocak 2019 tarihleri arasında 26 şehirde, 18 yaş ve üzeri bin kişi ile yüz yüze görüşme yapılarak elde edilen veriler sonucunda, Türkiye halkının en önemli sorununun işsizlik, hayat pahalılığı ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesi olduğu kaydedildi. Ayrıca raporda, terör sorunu gerilerken, FETÖ terör örgütünün ciddi bir tehdit olarak algılandığı yer aldı.

Seçim- Mühür- Sandık
© AFP 2018 / ADEM ALTAN

İSTANBUL’UN TERCİHİ ‘İNANÇLI MÜSLÜMAN’İstanbul, İzmir ve Ankara’da yer alan katılımcılara yöneltilen, ‘Büyükşehir Belediye Başkanı olacak kişi size sayacağım özelliklerden hangilerine sahip olmalıdır?’ sorusuna İstanbul’da ilk sırada ‘İnançlı Müslüman’ ikinci sırada ‘çalışkan’ cevabı verildi.

Ankara ve İzmir’de ise ilk iki sırada ‘çalışkan’, ‘dürüst ve namuslu olmak’ yanıtları verildi.

Ankette 31 Mart Belediye Başkanlığı seçimlerinde oy kullanacaklar için adayların mı partinin mi önemli olduğu konusuna da açıklık getirildi. Buna göre oy tercihlerinde ‘aday’ etkisi yüzde 50.6 olarak belirlenirken, ‘parti’ yüzde 49.4 olarak gözlemlendi.” Sputnik Türkiye haber sitesinde yayınlanan haberin devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Avrupa Merkez Bankası Atatürk portreli 'Euro’ bastı

“Avrupa Merkez Bankası, Atatürk resimli ‘Euro’ bastı. Avrupa Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre; Türk koleksiyonerin çalışmaları sonucunda basılan para piyasada kullanılan euro ile aynı özelliklerde bulunuyor. Para, turizmde tanıtım ve hatıra amacıyla kullanılacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerinde Atatürk’ün portresinin bulunduğu euro bastı. Nümismat (Madalya ve eski para bilimiyle uğraşan) Özgür Honça’ın çalışma arkadaşlarıyla birlikte yürüttüğü süreç sonucunda basılan para, Türkiye’nin tanıtımı ve marka değerini ön plana çıkarmak amacıyla turizm alanında kullanılacak. Söz konusu para, piyasada kullanılan euroya eş değer kalitesinde ve özelliklerinde basıldı. Koleksiyoner Honça, bundan sonraki amacı ise bir ‘Cumhurbaşkanları Serisi’ oluşturmak. Honça, konuyla ilgili çalışmalarını tamamlamasının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunacak.

Yıllardır Nümismatik ile uğraştığını aktaran Honça, süreci şu sözlerle anlattı: “Bir akşam beni takip eden arkadaşlarımdan biri (İbrahim Gölgeli) beni aradı ve “Avrupa’da yaşıyorum, Avrupa Merkez Bankası bu tür paralar basıyor, bu konuda öncü olmak istiyorum. Yardımcı olur musun?” dedi ben de kabul ettim. Fakat tuhaf geldi, Avrupa Merkez Bankası bizim paramızı neden bassın diye düşündüm, sonra bir ön çalışma yaptım. İlk başta olabilirliği konusunda endişelerim vardı. Paranın tasarımını Hollanda vatandaşı bir tasarımcımız (Christian Petermann) üstlendi. O konuda benim de yardımlarım oldu. Sonraki süreçte paraya son halini verdik ve basım takvimin beklemeye geçtik. Teslim ettikten kısa bir sonra paranın basılmasına ilişkin Avrupa Merkez Bankası’ndan ön onayın alındığına dair bilgi geldi. 3 hafta sonra da para basıldı”.

Paranın, turizm amacıyla kullanılacağının altını çizen Honça, “Bir tür hatıra parasıdır. Değişik ülkelerde ülkelerinin tanıtımı açısında bu gibi uygulamalar yapıyor. Biz de bu şekilde Atatürk temalı para bastırmak istedik” ifadelerini kullandı.” CNNTürk.com’da yayınlanan haberin tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!