HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
KABUL ETMEK YA DA ETMEMEK…
17 Ocak 2019
SEVGİ, EN ETKİLİ İLAÇTIR
24 Ocak 2019

Menbiç’teki intihar saldırısı Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor

“MENBİÇ’te önceki gün meydana gelen, 4’ü ABD’li olmak üzere 19 kişinin ölümüne yol açan patlama, Suriye’de sahadaki durumun ne kadar tehlikelerle dolu olduğunu, tek bir terör eyleminin bütün algıları ve hesapları nasıl etkileyebileceğini göstermesi bakımından önem taşıyor.

ABD, Suriye’de DEAŞ’a karşı yürüttüğü mücadelede cepheye ağırlıklı olarak PKK’nın uzantısı olan YPG’deki Suriyeli Kürtleri sürdüğü için kayıpları çok sınırlı kalmıştı. Bu olay, ABD ordusunun Suriye’deki kayıpları açısından sayıca en yüksek bilançoyu gösteriyor. Bu yönüyle ABD’de sarsıcı bir etki yaratma potansiyeli taşıyor.

*

DEAŞ’ın üstlendiği patlamanın muhtemel bir dizi sonucu var. Birincisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın bundan bir ay önce 19 Aralık’ta Suriye’den çekilme kararını açıklarken IŞİD’i (DEAŞ) yendik” şeklindeki zafer duyurusunun -zaten tartışılmakta olan- isabet derecesini ABD kamuoyu ve karar vericileri nezdinde daha çok eleştiriye açacak olmasıdır.

DEAŞ tehdidi ile Suriye’den çekilme kararı arasındaki doğrudan ilişki nedeniyle, ABD sistemi içinde Suriye’den çıkma konusunda sürmekte olan çekişme bu olayla daha da şiddetlenecektir. Trump’ın tehdit değerlendirmesine katılmayan ve zaten Suriye’den bu kadar süratli çıkılmaması gerektiğini savunan çevreler, Menbiç’teki patlamanın eleştirilerini haklı çıkardığı görüşündeler. Bu çizgide olanlar arasında Cumhuriyetçi Parti’den önemli şahsiyetler de var.” Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin’in yazısının devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!