HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
ŞÜPHE TÜCCARLARI
14 Şubat 2019
EROLCAN’LA KARAKALEM
10 Ocak 2019

Trump Suriye kararında vites küçültüyor

“Amerika’nın Suriye’den çekilme kararındaki son zikzaklar “Acele işe şeytan karışır” deyişini haklı çıkaracak bir seyre girmiş bulunuyor. Ancak burada işe karışan, ABD’nin güvenlik ve dış politika alanlarındaki müesses nizamı, Kongre ve İsrail oldu galiba.

Birbiri ardına gelen açıklamalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den askerlerini çekeceği yolunda herkesi şaşırtan sürpriz kararından -vazgeçme olmamakla birlikte- uygulamada frene basıldığını gösteriyor.

Bunun nedenlerini tahlil edebilmek için en başta, Başkan Trump’ın 19 Aralık tarihindeki açıklamasının kendi başına aldığı bir karar olduğu, yönetim kademelerinde bir danışma sürecinden geçmeden, olgunlaştırılmadan duyurulduğu gerçeğini vurgulamamız gerekiyor.

Trump, ani hamlesiyle, İran’ın bu ülkedeki etkisi kırılmadan Suriye’den çıkılmamasını savunan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton başta olmak üzere yakın çalışma ekibini de açığa düşürmüştü. Karar, Savunma Bakanı James Mattis ve ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Koordinatörü Brett McGurk’ün istifalarını da beraberinde getirmişti.

Bu strateji değişikliği üzerinde ABD’nin güvenlik kurumlarında bir konsensusun oluşmadığı aşikâr. Geriye doğru dönüp baktığımızda, açıklamanın hemen ardından Washington’un adım adım vites küçülttüğünü görebiliriz.” Hürriyet gazetesi yazarlarından Sedat Ergin’in yazısının devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Emekli Tuğgeneral Solmaztürk: Büyük devletler dış siyasetini iç siyasetten farklı ele alarak yapar

“Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, Seyr-i Sabah programında Türkiye’nin Suriye’de attığı adımlarla ABD ve Rusya ilişkilerini değerlendirdi. Solmaztürk, şu anda Türkiye ve ABD’nin dış politikalarını iç politikalarının yönlendirdiğini vurgularken, büyük devletlerin böyle yapmayacağını dile getirdi.

Suriye’de yaşananlar ABD’nin bölgeden çıkmak istediğini söylemesi, ardından bölgedeki Kürtler konusunda yaptığı açıklamalarla kilitlenme noktasına geldi. Siyaset Bilimci emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, Seyr-i Sabah programında yaptığı açıklamalarda bölgedeki duruma açıklık getirdi. Solmaztürk, Türkiye’nin Suriye’deki manda isteğini vurgularken bu bakış açısının Rusya, İran ve Arap dünyası tarafından kesinlikle kabul görmediğini söyledi. Solmaztürk buradaki en önemli faktörü ABD ve Türkiye’nin iç siyaset yüzünden aldığı kararlar olarak tanımladı:

‘ÜLKELERİN BEYANLARI ÖRTÜŞMÜYOR’

“Görünenle kapalı kapılar ardında konuşulanlar ve beyanlar örtüşmüyor. Başkan Trump’ın Suriye’den çekiliyoruz dediği anda ABD hükümetiyle Türk hükümeti arasında bir anlaşma noktasına gelinmişti. Başkan Trump’ın açıklaması bunu bozdu. Trump’ın değil Suriye’de dünyada neler olup bittiği konusunda net bir bilgi ya da algısı olduğunu sanmıyorum. Bütün gelişmeler bunu gösteriyor. Böyle bir açıklama yapınca oyun planı bir kenara kondu ve herkes kartları tekrar dağıtmaya çalışıyor.

ABD başkanı askerleri çekin emrini verse bile bu olamaz demiştim ben. Şu anda Türkiye ABD’yi çekilmeye zorluyor gibi gelmiyor. Türkiye Suriye’de manda istiyor. Manda bir ülke veya toprak parçasının kendini yönetecek bir devlet gücü yoksa bir başka devlete BM tarafından başka bir ülkeye yetki verilmesi. Bunları kendi kendini yönetecek konuma getirip aradan çekil deniyor. Bunun kapsamını Erdoğan New York Times’e makale olarak yazdı. Orada bir konsept açıklıyor. Bu vizyonda diyor ki bir kısmına girdik. Fırat’ın doğusu için de bize engel olmayın. Buranın yönetim sorumluluğunu biz alalım, aşama aşama teröristlerin içinde çocuklar var, onları ayıklayacağız, altyapıyı geliştireceğiz diyor. Suriye’nin yüzde 45 gibi bir bölgesini Türkiye gibi yönetme çabası var. Rusya, İran ve Arap dünyası da bunu kabul edecek diyor.” RS FM’de Zafer Arapkirli’nin hazırlayıp-sunduğu Seyr-i Sabah programının ilgili kaydını buradan okuyabilir veya dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!