HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
BAKMAK VE GÖRMEK
27 Aralık 2018
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3
ANKARA’DA KAR VAR… ÖYLE GÜZEL Kİ…
3 Ocak 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 4

Biraz gelecekten bahsedelim mi?

“2019’a da geldik. Çocukken ‘Uzay 1999’ diye fütürist bir dizi, genç kızken ‘2019’ diye bir gece kulübü vardı. “Gelecek” hızla yaklaşıyor.

Bu ara “Yapay zekâlar işimizi gücümüzü elimizden alacak mı” konusu çok tartışılıyor geleceğe dair. Sadece şoförler, fabrika işçileri gibi makine HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 5kullanımı üzerine kurulu meslekler değil, görünüşe bakılırsa avukatlar, doktorlar, hatta mesleği hayal gücüne dayalı senaristler bile korkmalı. Çünkü bu bahsedilen yapay zekâ, sizin alıştığınız robotlardan değil. Hatta şimdiye kadar gördüğümüz, yükü oradan alıp oraya koyan, komut alan robotlar; bilgisayarlar, Siri, akıllı telefonlar, hatta insana benzeyen konuşan robotlar bunların yanında mutfak robotu!

Mesela bir deneyde daha gelişmiş bir satranç robotu, daha az sayıda oyun ve hamle alternatifinin yüklenmiş olduğu bir robota karşı satranç maçlarının çoğunu kaybetti! Yani daha az bilgi yüklü olsa da ikinci robot, aslında aynı insan gibi beyninin “yaratıcılığını ve hayal gücünü” kullanarak kendi kendine farklı hamleler geliştirdi ve diğerini ezdi!

Korktunuz mu?” Hürriyet gazetesinde yayınlanan Gülse Birsel’in yazısının devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Sinemanın Esas Meselesi Patlamış Mısır Değil, Tekelleşmedir

“Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Yılmaz Erdoğan gibi gişede iddialı isimlerin yeni filmlerinin bir türlü gösterime girmemesi yapımcılarla sinema salonu işletmecileri arasındaki krizi günyüzüne çıkardı. Tartışmanının taraflarından Yılmaz Erdoğan, “Organize İşler 2” filmini dağıtıma vermeme kararını şöyle açıklıyor: “Eskiden sinemaya giden insan filmin yanında mısır alır yerdi. Şimdi mısırın yanında film izleniyor durumuna döndü olay. Giderek bütün film endüstrisini bitirecek, iflas ettirecek, film yaptıramayacak duruma gelindi. Sinema biletleriyle ilgili kampanyalar yapılıyor, bilet fiyatları artıyor. Hiçbirinin film yapımcılarıyla alakası yok. Neden ve ne şekilde yapılıyor, hiçbir fikrimiz yok.”(1)

Bu anlaşmazlık bir çırpıda magazin malzemesi haline getirildi ve basına “işletmecilerle yapımcıların mısır kavgası” şeklinde yansıdı. Buna göre, sinema biletinin yanında mısır menüsü sunan –diyelim Mars grubu– yapımcı şirketlere bilet satışları üzerinden verdiği payı arttırsa bir sorun kalmayacak, öyle mi? İşte bu sorunun yanıtı kocaman bir hayır.” Sanattan Yansımalar internet sitesinin köşe yazarlarından Haldun Armağan’ın yazısının devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!