HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
GELECEK NASIL GELECEK?
13 Aralık 2018
YIL BİTERKEN
20 Aralık 2018

Raylara değil yolsuzluğa sinyal: TCDD yapılmayan sinyalizasyona para ödemiş

“Ankara’daki tren faciası sonrası tartışılmaya başlayan ‘demiryollarında sinyalizasyon‘u TCDD’nin teknolojide modernleşme için değil ‘usulsüz rant kapısı’ olarak kullandığı yönünde işaretler geliyor: İki ayrı demiryolu ihalesinde, şirketler parasını aldığı halde sinyalizasyonu yapmamış.

‘Sinyalizasyon eksikliği‘nin ihalelere yansıyan maddi usulsüzlük boyutu Sayıştay raporlarıyla ortaya konuyor.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberinde aktarılan rapora göre, bu iki ihaleden biri 700 milyon liraya bedelli Kars-Tiflis Demiryolu Projesi.  Raporda şu tespitler yer aldı: “Kars-Tiflis Demiryolu Hattı’nın bitirilerek ticarete açıldığı ifade edilmiştir. Demiryolunun ticarete açıldığı doğru olsa da projenin tamamlandığı ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Projedeki imalatların önemli bir kısmı sözleşme bedeli doldurulduğu için tamamlanamamıştır. Özellikle tünel ve üstyapı imalatı eksik kalmış, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon imalatları sözleşmeye dahil olmasına rağmen yapılamamıştır. Söz konusu imalatların tamamlanması için 2’nci ikmal ihalesine çıkılacaktır.”

Haberde Sayıştay’ın, 658 milyon liraya mal olan başka demiryolu projesinde de elektrifikasyon ve sinyalizasyon sisteminin kurulmadan işin teslim alındığını ve müteahhit firmaya, bütün işler yapılmış gibi para ödendiğini tespit ettiği de bildirildi. Ancak bu ikinci ihalenin hangi hatla ilgili olduğu haberde yer almadı.” Diken haber sitesinde yer alan haberin devamını bu linkten  okuyabilirsiniz.

 

Türkiye ile ABD geri dönülmez bir noktaya doğru gidiyor…

“CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan 12 Aralık’ta Fırat’ın doğusuna dönük harekâtın “birkaç gün içinde başlayacağını” açıkladı, önceki gün de “her an başlayabileceğini” söyledi.

Bu beyanlar Suriye sınırında askeri hazırlıkların arttığı haberleriyle birleşince, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler bir yüksek gerilim hattının içine girmiş bulunuyor.

Erdoğan ile Başkan Donald Trump arasında geçen cuma günü yapılan telefon görüşmesine rağmen, gerilimin tırmanmaya devam etmesi ve kontrol altına alınamaması durumunda, bu ilişkilerin sonuçları itibarıyla 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgali sırasında yaşanan ‘tezkere’ ve ardından patlak veren ‘çuval’ krizlerini bile aşabilecek bir kırılmaya doğru sürüklendiğini söylemek mümkün.

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini kamuoyu karşısında bu ölçüde bağladığı ve harekâtı Türkiye’nin çıkarları açısından hayati bir zorunluluk şeklinde tarif ettiğine göre, ABD tarafı anlamlı bir jest yapmadığı ya da bir şekilde geri adım atmadığı sürece, Ankara açısından bu operasyonun ertelenmesi, askıya alınması ihtimali uzak görünüyor.” Hürriyet yazarı Sedat Ergin’in yazısının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!