HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
VARIN SİZ SİYASETÇİLERE UYMAYIN…
22 Kasım 2018
BU HAFTA NE YEDİM?
29 Kasım 2018

Akşener’den hükümetin ‘Federal sistem’ hamlesine çok sert tepki

“Almanya’da Federal sistemle ilgili görüşmelerde bulunan AKP’li Ravza Kavakçı’ya İYİ Parti lideri Meral Akşener’den çok sert tepki geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Akşener, “Hükümet kimlerle açılım masaları kuruyor?” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, beraberindeki AKP’li heyet ile Almanya’ya giderek federal sistem hakkında bilgi aldıklarını duyurmuştu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kavakçı, “AK Parti Genel Merkez heyetimizle gerçekleştirdiğimiz Almanya temasları kapsamında Alman Federal Konseyi Bundesrat’ı ziyaret ettik ve ayrıca Federal Sistem hakkında bilgi alışverişinde bulunduk” demişti.

AKŞENER’DEN SERT TEPKİ

İYİ Parti lideri Akşener’den söz konusu görüşmeye tepki geldi.

Akşener, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Hükümetin görevlendirdiği bazı milletvekilleri ettikleri yemine rağmen başka ülkelerin federe devlet modellerini incelerken, hükümet kimlerle yeni açılım masaları kuruyor? Milletin menfaatleri kimlere satılıyor?”

ekran-alintisi-652.jpg

Kaynak Yeniçağ: Akşener’den hükümetin ‘Federal sistem’ hamlesine çok sert tepki

 

‘Akil insanlar’dan dikkat çeken buluşma

“Akil İnsanlar” heyetinde yer alan isimler, Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya geldi.

[Haber görseli]

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’da çalışan gazeteci Ayser Çınar, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir fotoğraf paylaştı.

Paylaşımda, Kürt sorununun çözümüne yönelik oluşturulan, “Akil İnsanlar” heyetinde yer alan isimlerin, Norveç’in başkenti Oslo’da “çözüm sürecinin” artılarını ve eksilerini masaya yatırdığı ifade edildi. Çınar, “Yeni bir süreç mümkün mü peki” diye sordu.

Fotoğrafta, oyuncu Kadir İnanır, eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, eski Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, İHD Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, eski AKP Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt, eski AKP milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Vahap Çoşkun, Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur gibi isimler yer aldı.

İngiltere’de 8 yıl önce kurulan Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) Başkanı Kerim Yıldız da geçen aylarda dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Kürt sorununun çözümü için umutlu olduğunu belirten Yıldız, “Süreç başlamak zorunda. Birileri istediği için değil, Türkiye ve bölgenin içinde bulunduğu durumdan dolayı, bir süreç başlamak zorunda. Kim başlatır? Tabii ki çatışmada yer alanlar, özellikle hükümet kesimi. Mevcut durumda ise hala umudumu koruyorum çünkü bir temel var ve üzerinde gelişebilir. Yeter ki isteyelim” demişti.” Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberin linkini burada bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!