HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
TRUMP’IN AZİL SÜRECİ BAŞLIYOR
12 Aralık 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3
KİTAPLARDAN ÖĞRENDİĞİMİZ İPUÇLARI İLE KENDİMİZİ HATIRLIYOR OLABİLİR MİYİZ?
19 Aralık 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 4

Kamuoyu araştırmacıları Davutoğlu ve Babacan için ne diyor?

“AK Parti’den istifa eden eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde yeni parti kuruldu. Türkiye siyasetine katılan Gelecek Partisi’nin yanı sıra eski bakan Ali Babacan öncülüğünde bir parti de yolda. Anket şirketlerinin yöneticileri, daha önce AK Parti’de etkin görevler üstlenmiş siyasetçilerin kuracağı yeni partilerin iktidarı “az ya da çok” ama mutlaka etkileyeceği görüşünde.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Gelecek Partisi’yle yeniden bir aktör olarak siyaset sahnesinde yerini aldı. Eski bakan Ali Babacan’ın önderliğindeki yeni partininse aralık sonu ya da ocak ayı başı itibariyle kurulması bekleniyor.

Kamuoyunun nabzını yakından tutan anket şirketlerinin yöneticileri Davutoğlu önderliğinde kurulan yeni partiye dair ilk değerlendirmelerini yaptı. AK Parti’den kopan iki ismin Türkiye siyasetinde yaratacağı olası değişime dair görüşlerine aktaran araştırma şirketleri kurulacak partilerin alacağı oya ilişkin tahminlerde de bulundu.

‘KÜRT SEMBOLİK İSİMLER SINIRLI SAYIDA’

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde 154 kurucu üyeyle yola çıkan Gelecek Partisi, çınar yaprağı ve yeşil rengin ağırlıklı olduğu bir amblemle seçmenlerin karşısına çıktı. Partinin kurucular kuruluna ilişkin, “Fena olmayan bir liste” yorumunu yapan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, kurucular kuruluna ilişkin, “Karadenizli isim sayısını az buldum. Daha fazla Alevi olmasını beklerdim. Kürt sembolik isimler de sınırlıydı” yorumunu yaptı.” Para Analiz sitesinde yer alan haberin tamamını okumak için buradaki linki tıklayabilirsiniz.

Mansur Yavaş ve CHP’nin belediyelerde yükselişi

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş son olarak önceki dönemde oyun parklarına yerleştirilen plastik dinozor heykellerine harcanan parayı ifşa ederek Türkiye’nin gündeminde yer etti. Yavaş, Ankara Belediye Meclisi toplantısında AK Partili Melih Gökçek yönetiminde toplam 342 milyon liranın plastik dinozor ve benzeri “şehir estetiği” ürünlerine harcandığını söyledi. Bu miktarla 26 belediye otobüsü satın alınmış olabilirdi. Ankara’da belediye otobüsü sıkıntısı vardı. Trafiği alt üst edip kazalara yol açan özel halk otobüsleri ve dolmuşların sayısı artarken, belediye otobüslerinin sayısı azalmıştı. Yavaş “Halk yağmurda, karda, güneşte otobüs bekler sıkıntı çekerken, ben HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 5dinozora para harcayamam” diye çıkıştı. Bu da Meclis oturumlarını YouTube üzerinden canlı yayınladığı için anında yankı buldu; AK Parti ve MHP iktidar blokunun direnişi kırıldı ve Yavaş’ın Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından (EBRD) 300 otobüs alımı için bulduğu düşük faizli 60 milyon Avro kredi alımı onaylandı.
Yavaş kredi için EBRD’ye başvurmuştu, çünkü 31 Mart yerel seçimlerinde elindeki büyükşehir belediyelerinin çoğunu kaybeden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümeti kamu bankalarından CHP’li belediyelere bir kuruş kredi vermiyordu. Belediye Meclisindeki oylamalarda Devlet Bahçeli liderliğindeki MHP’li üyeler de AK Partiyle birlik oluyor ve Meral Akşener’in İYİ Partili üyelerin desteklerine rağmen CHP’li belediyelerin belediye yatırımları yapmasına engel oluyor, adeta halkı kendilerine oy verilmediği için cezalandırıyorlardı.

İstanbul, Adana ve diğerleri

31 Mart’taki galibiyeti kabul edilmediği için Erdoğan-Bahçeli ikilisi tarafından 23 Haziran’da bir seçime daha zorlanıp 13 bin farkı 800 bine çıkaran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da şu anda en önemli işinin kredi bulmak olduğundan yakınıyordu. İstanbul’un çalışan kesimlerine hitap eden yeni bir metro hattının inşası, hükümetin kontrolündeki kamu bankalarının, hatta tek amacı yerel yönetimlere kredi vermek olan İller Bankası tarafından reddedilmişti. O da İstanbul’un alt yapı çalışmalarında kullanılmak üzere Deutsche Bank’tan 110 milyon Avro kredi bulmuştu. İmamoğlu da kendisinden önceki 25 yıllık dönemde AK partili belediyelerin altyapı için harcanması gereken bütçelerinin bazı tarikat vakıfları ve Erdoğan ailesiyle bağlantılı vakıfların binaları için harcandığını daha önce duyurmuş, bunlara son vermişti.
Son yerel seçimlerde CHP’ye geçen Adana’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehrin içme suyu şebekesinin yenilenmesi için kamu bankalarından para bulamıyor, ama MHP’li belediye döneminde karar verilen “Devlet Bahçeli Köprüsü”nün yapımı için ihale maliyetinin üç katına yaklaşan inşaat bedelini ödemesi isteniyordu. Zaten kısa olan metro hattı şehrin üniversiteler, sanayi gibi en ihtiyaç duyan kesimlerine ulaşmıyordu, kullanılmıyor, yenilenmesi için kredi verilmiyordu; Karalar da mecburen gözünü –Türk lirasının değer kaybına rağmen- dövizle alınacak dış kredilere dikmişti.

Öteden beri CHP’nin elinde olan İzmir Büyükşehir Belediyesi zaten yıllardan beri kamu bankalarından kredi kullanamıyor, dış kredi bulmak zorunda kalıyordu. Hal böyleyken İzmir belediyesinin dış kredi notu Türkiye’ninkinden yüksekti. AK Parti’den CHP’ye geçen Antalya, Mersin gibi belediyelerin de hükümet kontrolündeki kuruluşlardan aldığı kredi ve destekler bıçakla kesilir gibi son bulmuştu.” Murat Yetkin’in yazısının devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!