HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 1
AMERİKA İLE İLİŞKİLER SORUNLU AMA TASARILAR SENATO’DAN GEÇMEZ
31 Ekim 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
KİMSİN
7 Kasım 2019

Haftalık gündemi değerlendirdiğimiz köşemizde bu hafta Türkiye'yi sarsan dört kardeşin intiharı ve Murat Yetkin'in sekiz maddelik Suriye değerlendirmesi yer alıyor.

Fatih’te intihar eden dört kardeşin aile dostu: Yeşil kart çıkartsınlar diye çok söyledim ama kabul etmediler; onurlu insanlardı

““O kadar kötü insanlar varken arsız, yüzsüz insanlar varken böyle olmamalıydı”

İstanbul Fatih’te kapıya ‘Dikkat siyanür var’ yazılı bir not astıktan sonra intihar eden 48, 54, 56 ve 60 yaşlarındaki dört kardeşin aile dostları Serpil Alkan “Daha önce yeşil kart çıkartsınlar diye çok söyledim HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3ama kabul etmediler, onlar onurlu insanlardı” dedi. Alkan “O kadar kötü insanlar varken arsız, yüzsüz insanlar varken böyle olmamalıydı.  Onur duyuyorum ama ölmeyi hak etmediler’’ diye konuştu.

Kapısında ‘Dikkat siyanür var’ yazılı not olan bir evde, 2’si kadın 4 kardeş ölü bulundu. Kardeşlerin evde beraber yaşadığı ve polisin ilk tespitine göre ‘çok sayıda antidepresan ilaç alarak intihar ettikleri’ belirtildi. Daha sonra yapılan ön otopside cesetlerden yoğun siyanür kokusu geldiği ve kardeşlerin siyanür içerek intihar ettiği ortaya çıktı. Komşuları da kardeşlerin maddi sıkıntı yaşadığını, evin elektrik faturasının 2 aydır ödenmediğini aktardı. Polislerin olay yerinden ayrılmasının ardından, saat 09:30 sıralarında ise BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ) ekipleri eve gelerek, 607,16 liralık elektrik faturasının 2 aydır ödenmediği gerekçesiyle elektrikleri kesti.” t24’te yer alan haberin tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Suriye harekatı: görünüşe aldanmayın

“Suriye topraklarında birinci ayını doldurmakta olan Türk askeri harekatının ortaya çıkmaya başlayan sonuçları, ilk bakışta göründüğü gibi olmayabilir. Dış politikada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetimine duyulan tepki, Türkiye’nin yalnızlaştırılmasıyla sonuçlanmayabilir. Keza iç politikada harekata verilen desteğin de Erdoğan’ın değil, muhalefetin güçlenmesine yol açma ihtimali bulunuyor.
Biraz açalım. Tablo şöyle:

1- ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalar PKK ve Suriye’deki uzantıları PYD/YPG’nin sınır boyunca özerklik ilanını engellese de uluslararası bilinirliğini artırarak ona meşru bir görüntü verdi. Batının silahlı Kürt hareketlerini bir kez daha kullanıp ortada bırakmasının getirdiği vicdan azabı, ya da timsah gözyaşından da kaynaklanan bu görüntü kalıcı olmayabilir. Nitekim, PKK’nın Kürtlerin tek temsilcisi gibi anılmasından rahatsız olan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, 5 Kasım’da Erbil’de yaptığı bir konuşmada Türkiye’nin Suriye Kürtleriyle bir sorunu olmadığını, sorunun Suriye Kürtleri üzerinden meşruluk arayan PKK yüzünden çıktığını söyledi. AB ülkelerinin çoğu göstermelik ambargoları ise, geçmişte olduğu üzere ticari çıkarlarla geride kalabilir. Dolayısıyla şu anda Kuzey Amerika ve Batı Avrupa sokaklarındaki havayı kalıcı saymak yanıltabilir.” Murat Yetkin’in yazısının tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!