HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
OKULA DÖNÜŞ
12 Eylül 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3
BİR HAFTA SONU KAÇAMAĞI… KARADENİZ
19 Eylül 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 4

Ankara’da üçlü Suriye zirvesi: Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin gündemi bir kez daha İdlib

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, beşinci Suriye zirvesi için bir araya gelecek. En önemli gündem maddesi, son bir yıldır düzenlenen tüm zirvelerde olduğu gibi, muhaliflerin elinde kalan son şehir olan İdlib.

Üç lider, Suriye konulu beşinci zirve için Ankara’da bir araya geliyor.

Zirvenin ana gündem maddesi; Türkiye destekli muhaliflerin elinde kalan son bölge İdlib.

Suriye ordusu, Türkiye sınırındaki İdlib’de, El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el Şam (HTŞ) örgütü ve onunla bağlantılı gruplarla savaştığını söyleyerek son dönemde saldırılarını artırdı.

İdlib’de yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Ankara, halihazırda başlayan göçmen akınını engellemek için hem Rusya’ya operasyonları durdurması yönünde, hem de Avrupa’ya güvenli bölge kurma konusunda destek HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 5vermesi yönünde çağrı yapıyor.

Ancak rejimin operasyonları aynı yoğunlukta devam ediyor.

Türkiye ise, çatışmalardan kaçanlar için sınırın diğer tarafında hazırlık yapıyor.

Zirve için Pazar günü Ankara’ya gelen Ruhani, yola çıkmadan önce Tahran Mehrabad Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında “İdlib bölgesinde hâlâ teröristler var. Onlara karşı savaşın sürdürülmesi gerekiyor” diyerek zirve öncesi Ankara’nın taleplerinin dışında bir mesaj verdi.

Ağustos ayında İdlib’in güneyinde yer alan Han Şeyhun kasabasından Türkiye destekli muhalifler geri çekilince, Türkiye’nin bölgedeki Morek gözlem noktası Suriye ordusu tarafından çevrelenmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Ağustos’ta Rusya’ya giderek Putin’le İdlib konusunu görüşmüş ancak bu görüşmeden somut bir sonuç alınamamıştı.” BBC Türkçe’de yayınlanan haberin devamı için buradaki linki tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!