HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ... - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ... 2
BİR DİRENİŞTİR YAŞAMAK
15 Ağustos 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ... 3
TAZE VE YENİ
22 Ağustos 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ... 4

Cafa: Operasyonu tırmandıran ABD-Türkiye ortaklığı oldu

“Uzmanlar İdlib’deki son durum ile Türkiye-ABD arasında sağlanan güvenli bölge uzlaşmasının ilişkili olduğunu savunuyor. Türkiye’nin bölgedeki gözlemci noktalarının varlığına ilişkin ise farklı görüşler öne sürülüyor.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ... 5Suriye ordusu Rusya’nın hava desteği ile İdlib kentine yönelik askeri operasyonlarını yoğunlaştırdı. Türkiye’nin gözlem noktalarının da bulunduğu çatışma bölgesi ağırlıklı olarak Şam’dan İdlib’e uzanan karayolunun İdlib kırsalındaki bölümünde yer alıyor.

Uzmanlar bu gelişme ile geçen günlerde Türkiye ve ABD arasında Kuzey Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasını öngören uzlaşma arasında ilişki olduğunu savunuyor.

Suriyeli emekli akademisyen ve siyasi yorumculardan Kemal Cafa, şiddetlenen askeri operasyon kararının Rusya ile müşterek alındığını söyledi. Cafa, “Suriye ordusu müttefiki Rusya ile konsültasyon içinde, Türkiye-Amerika’nın Suriye’nin kuzeyine ilişkin uzlaşma metnine acil ve hızlı askeri bir cevap kararı aldı” dedi.

Rusya Stratejik Trendler Araştırma Merkezi Başkanı ve askeri uzman İvan Pavloviç Konovalov, bölgede çatışmaların uzun süredir devam ettiğini hatırlatarak, “Bence bu operasyonun temel sebebi İdlib’deki durumun kendisi. Bu operasyon dün veya bugün başlamadı ve aşamalı olarak sürüyordu. Ancak Türkiye ve ABD arasındaki memorandum da sebeplerden biri” diye konuştu.” Hediye Levent’in Deutsche Welle Türkçe Servisi için yazdığı haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Toplumsal kısır döngü: Sorun çözerken sorun üretmek!

“Eskiden TBMM’de bir kanun tasarısının onaylanmasından önce, mevcut yasalar üzerindeki etkisi ve ilişkisini belirlemek için tasarı Danıştay’a gönderilir, onun mütalaasına göre tasarı son halini alıp yasalaşırmış. Demek ki gerekli farkındalık zamanında varmış.

Doktora gidiyorsunuz. Size reçete yazıyor. Eczaneden ilacı alıyorsunuz. Kutuyu açıyorsunuz. İçinden ilacı nasıl kullanacağınıza dair okumanız gereken uzun, ayrıntılı bir kılavuz çıkıyor. İlacın içindeki aktif maddelerin ne olduğu ne işe yaradığı, kullanmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği, nasıl kullanılacağı anlatılıyor. Bunları muhtemelen hızlıca da olsa okuyor, daha uzun olan sonraki bölümleri de şöyle bir göz atıp muhtemelen geçiştiriyorsunuz.

Oysa sonraki bölümlerde ilacın yan etkileri, kullanıyorsanız diğer ilaçlarla etkileşimi, varsa mevcut hastalıklarınız bakımından kullanımının olası sonuçları gibi önemli uyarılar yer alır. İlaç derdinize derman olur veya olmayabilir. O ayrı bir konu. Ancak burada önemli olan ilacın kullanım kılavuzunun aslında kapsamlı ve bütüncül bir düşünce ve uzun bilimsel araştırma sonucunun bir ürünü olması. İlaç, geniş ve çok yönlü hususlarla bir bütünlük içinde ele alınmakta, kapsamlı bir çerçeve içine oturtulmakta. Zira ilaç belli bir noktada size iyi gelirken, başka noktalarda rahatsızlık ve sıkıntılar -yan etkiler- yaratabilir. İlaç firmasının o kadar dili hastayı olduğu kadar kendini olası tazminat davalarında savunmak, yani gerektiğinde hesap verebilmek için döktüğü de işin bir başka bir boyutu.

Günümüz Türkiye’sinin ülke sorunlarını çözüme yönelik yaklaşım, alışkanlık ve uygulamalarını bu ilaç şablonu içine oturttuğumuz zaman, karşımıza düşündürücü, aslında korkutucu bir gerçek çıkmaktadır. Bugün Türkiye’de toplumsal sorunlar ait oldukları geniş çerçeveler içinde ve ilintili olabilecekleri diğer sorunlarla birlikte bir bütünlük içinde ele alınmıyor. Aksine, sorunlar ayrı ve müstakilmiş gibi her biri soyutlanmış, diğerlerinden izole edilmiş, dar bir çerçeveye oturtuluyor. Ne geçmişin dersleri ve birikimler dikkate alınıyor, ne önerilen çözümlerin kendi ve bitişik alan ve sektörler üzerinde etkisi hesaplanıyor.” Emekli büyükelçi, CHP eski milletvekili Faruk Loğoğlu’nun Gazete Duvar için yazdığı yazının tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!