HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
YAZ
4 Temmuz 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3
GURU OLMA YOLUNDA
15 Ağustos 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 4

Güvenli bölge neye yarar?

“Güvenli bölgenin meşruiyeti açısından sadece ABD’nin yeşil ışığı da kendi başına yeterli değildir. Üstelik Şam yönetimi böyle bir ahvalde Türkiye’nin Suriye topraklarını işgal etmiş olacağını şimdiden ilan etmektedir.

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması konusunda Türkiye ile ABD arasında uzun zamandır görüşmeler yapılmaktaysa da özellikle bölgenin derinliği, işlevi ve kimin tarafından denetleneceği gibi noktalarda anlaşma sağlanamıyordu. Fakat ne olduysa geçen hafta Ankara’da askeri heyetlerin müzakereleri sonrasında nihayet bir mutabakata varıldığı ilan ediliverdi. Ne var ki durum gerçekte pek de anlatıldığı gibi değil. Zira taraflarca yapılan yazılı açıklamalara bakılırsa “anlaşma oldu” değerlendirmesi eksik ve dolayısıyla hatalıdır. Çünkü karşılıklı açıklamalar incelendiğinde, güvenli bölge konusunda anlaşmak için sadece görüşmelere devam etmek hususunda mutabık kalındığı görülecektir.

Ana rengi belirsizlik olan resmî açıklamaların esaslarına baktığımızda Türk tarafı ABD’nin Türkiye’nin görüşlerine “yaklaştığını” kaydetmektedir. ABD tarafı da bir “harekât merkezi” kurulacağına vurgu yapmaktadır. “Ortak” harekât merkezinde hangi eylemlerin kimin tarafından hangi hedef ve esaslara göre koordine edileceği belli değildir. Güvenli bölgenin sınırlarının tarifi, kimin tarafından kontrol edileceği, ne zaman ve nasıl hayata geçirileceği konularında somut herhangi bir bilgi yoktur. “Geri gönderilecek Suriyeli sığınmacılar” konusuna da sadece teğet bir atıf vardır.

O halde bu ara mutabakat sonrasında tarafları ne beklemektedir? Ve iki müttefik ülke bu kararı bu kadar zaman geçtikten sonra neden şimdi alabilmişlerdir? Sondan başlarsak, mutabakatın zamanlamasını belirleyen gelişme ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in, “Fırat’ın doğusuna yapılacak tek taraflı bir operasyona ABD’nin karşı çıkacağı” yolundaki açıklaması olmuştur. Amerikan askeri heyeti bu kırmızı çizgiyi gözeten, fakat Türkiye’nin kaygılarını karşılamaya yönelik bir öneri paketiyle Ankara’ya gelmiştir. Ankara’nın en azından bu sefer gerçekçi davranmasıyla bir ara yol üzerinde mutabakat sağlanmıştır.” Emekli diplomat, CHP eski milletvekili Faruk Loğoğlu’nun Gazete Duvar’da yayınlanan yazısının tamamı için bu linki tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!