HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
HERKES BİLİYOR
4 Nisan 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3
THE PURGE
11 Nisan 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 4

Dış politika laubalilik kaldırmıyor

“Hem Rusya’yla flörtün hem ABD ile sarsıntılı evliliğin sonuna mı geliyoruz? Çatık kaşlı Milli Savunma Bakanımız Akar’a bakacak olursak her şey yolunda. ABD’ye gidip hüsnükabul gördü, dönüşünde “sorun yok, Malatya hazır, F-35’leri bekliyoruz” dedi. F-35’ler Malatya yerine Arizona’da “boneyard” adı verilen piste çekildi, bir nevi ıskartaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu özellikle Antalya’da yoğun biçimde belediye seçimi kampanyasına katıldı. Antalya meyve-sebze hali önünden kalktı apar topar Vaşington’daki NATO 70’inci Yıl Dışişleri Bakanları Toplantısı’na yetişti. ABD, seçimin yapılmasının hemen ardından, söz konusu toplantının hemen öncesinden, Türkiye’nin F-35 programına katılımının ve Türkiye için üretilen uçakların teslimatının askıya alındığını açıkladı. Üstelik, dosyamızda S-400 ısrarıyla gittiğimiz toplantının ana gündemi de genelde Rusya tehdidinin karşılanması ve özellikle Karadeniz’in Ruslara karşı tahkimi idi.

Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Pompeo ile ikili temaslarının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Palladino, görüşmede Türkiye’nin S-400 alımı ve S-400 ile F-35’lerin aynı anda çalışamayacağına dair “uyarıldığını” açıkladı. Bizim Dışişleri de kendi sözcüsüyle bu açıklamanın yanlış olduğunu, görüşmede bu hususların ele alınmadığını vurgulamakla kalmadı, daha önce de benzer hataların yapıldığına işaret ederek ABD tarafını ciddiyete davet etti.” Aydın Selcen’in Gazete Duvar’da yayınlanan yazısının tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

‘ABD vatandaşlarının tutuklanmasından sorumlu Türk yetkililere yaptırım tasarısı

“ABD Kongresi’ne sunulan tasarıda, Türkiye’de ABD vatandaşlarının ve konsolosluk çalışanlarının tutuklanmasından sorumlu üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulanması istendi. Cumhuriyetçi senatör Roger Wicker ile Demokrat senatör Ben Cardin’in sunduğu tasarıda ABD Başkanı Donald Trump’tan Türkiye’ye temel hak ve özgürlüklere saygı duyması çağrısı yapması da talep edildi.
ABD Kongresi’ne, Türkiye’de ABD vatandaşlarının ve ABD diplomatik misyonlarında çalışan Türklerin tutuklanmasından sorumlu üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını öneren bir tasarı sunuldu.

Tasarıda ABD yönetiminden, “haksız tutuklamalardan” sorumlu tüm üst düzey Türk yetkililere yaptırım uygulaması, bu yetkililerin ABD’ye girişlerinin yasaklanması ve ABD’deki mal varlıklarının dondurulması istendi.

Tasarı Cumhuriyetçi senatör Roger Wicker ile Demokrat senatör Ben Cardin tarafından ABD Kongresi’nde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu olarak da bilinen Helsinki Komisyonu’na sunuldu.

Tasarıda ABD Başkanı Donald Trump’tan Türkiye’ye temel hak ve özgürlüklere saygı duyması çağrısı yapması da istendi.

“ABD vatandaşlarını ve diplomatik misyon çalışanlarını siyasi kovuşturmalardan koruma tasarısı 2019” başlığını taşıyan tasarı metninde Türkiye’de binlerce kişinin siyasi gerekçeli tutuklamaların kurbanı olduğu belirtildi.

Senatör Cardin açıklamasında “Türk hükümetinin Amerikan vatandaşlarını ve ABD tarafından istihdam edilen Türkiye vatandaşlarını haksız şekilde tutuklaması insan hakları ihlalidir. Tasarımız Türkiye’nin bu davalarda yıllarca inatçılık etmesine ABD’nin tolerans göstermeyeceğini açıkça ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.” Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberin devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!