HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 2
YEREL SEÇİMLER HIZLA YAKLAŞIRKEN
14 Şubat 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 3
EROLCAN’IN ÇİZİMLERİ
21 Şubat 2019
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 4

Mülteci yükünü İstanbul’da gördüm

“Putin’in sözcüsü Peskov, geçmişte yıllarca yaşadığı Türkiye’nin mülteciler konusunda büyük bir yük aldığını belirterek, şu gözlemini Hürriyet’e anlattı.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye’nin kaderini belirlemek için, geçen hafta perşembe günü bir kez daha Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Putin’in Sözcüsü Dmitriy HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ 5Peskov, liderler üçlü zirvenin ardından akşam yemeğinde bir araya gelmişken, sıcağı sıcağına Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Peskov’un gündeme dair açıklamaları şöyle:

SOÇİ’DEKİ ÜÇLÜ ZİRVE

Şimdi üç garantör ülke ve Astana sürecini devreye sokan ülkeler olarak, bu diyaloğun devamı her seferinde çok olumlu oluyor. Bu bir… İkincisi, durum oldukça belirsiz. Amerikalılar ‘Çekiliyoruz’ dediler ancak onların başkanı bir şey diyor, yanındaki çalışanlar bambaşka şeyler yapıyor. Durumu nereye getireceklerini bilemiyoruz, onun için bir belirsizlik var. Üçüncüsü, herkes Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana ve muhafazası için elinden geleni yapmaya hazır.

ADANA MUTABAKATI

Yalnız diğer taraftan herkes Türkiye’nin güvenlik taleplerini haklı sayıyor. Tabii ki şimdi Türkiye ‘Ben bir güvenli bölge kuracağım’ diyor, ‘Özel bir düzenleme olacak’ vesaire. Biz de diyoruz ki ‘Ne gerek var buna’. Çünkü 1998 yılında bir anlaşma imzalandı, Türkiye ile Suriye arasında. Buna göre Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlar düzenlemesi mümkün ve yasal sayılıyor. Dolayısıyla hukuki bir zemin ortada, yeni bir zemine hiç gerek yok.” Hürriyet gazetesi dış politika muhabirlerinden Nalan Koçak’ın haberinin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!