BU HAFTA NE YEDİM? - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
29 Kasım 2018
YOGA NEDİR, NE DEĞİLDİR?
29 Kasım 2018

Danışanlarıma sorduğum sorularda nasıl beslendiklerine dair ipuçları ararım. Herkes genelde sağlıklı besleniyordur. Mutlaka öyledir ama sağlıklı yiyeceklerin de kalori değeri olduğunu unuturlar.

İşte bu yüzden çalışmaya başlamadan önce herkese 1 haftalık günlük tutturuyorum. Neden? Çünkü bu konuda farkındalık geliştirmeleri çok önemli. Farkında olmadığınız bir alışkanlığı değiştiremezsiniz. Ancak bu formu doldurduktan sonra ne kadar çok ve sık yediklerini ve belki kendi özel durumlarına göre yememeleri gereken şeyleri de yediklerini net bir şekilde görebiliyorlar. Ne kadar az su içtiklerinin, uyku düzenlerinin ve ne kadar az hareket ettiklerini de…

İşte bu an çok önemli. Yaptığınız şeylerin farkında olmak, hayatınızın bilincinde olmak…

Size de tavsiyem kendinize küçük bir defter edinin ve hergün ne yediğinizi, saat kaçta yediğinizi not edin. Kaç litre su içtiğiniz, kaçta uyuyup kaçta uyandığınız, ne kadar egzersiz yaptığınız, yani herşeyi not edin. Bir hafta sonra bakın. Çok büyük bir kesim bu kadar yemek yediğinin ve atıştırdığının farkında olmadığını belirtiyor. Bakın bakalım sizde durum nasıl?

Bu konuda destek isteyenlere kolaylık sağlaması için kendi kullandığım formu email olarak gönderebilirim. Lütfen info@beslenmeterapisi.com’a istek yollayın.

Peki bunu farkettik sonra ne yapmalı?

Aşırılıklardan kaçınalım. Gıda gruplarından dengeli bir şekilde hepsini tüketelim. Tabii ki diyabet, kolesterol, vs gibi özel durumları göz önünde bulunduralım. Atıştırmalıkları sağlıklı da olsalar dikkatle tüketelim. Kışın su içmek zor geliyorsa bitki çaylarını da unutmayalım. Uykusuz kalmayalım ve elbette hareket edelim.

Sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırmanın önemli kurallarından biri de hazırlıklı olmaktır. Bu yüzden daha yanlışı yapmadan önlem almak önemlidir. Yoksa elimizin altında ne bulursak yemeye başlıyor ve ipin ucunu kaçırıyoruz.

Yapabiliyorsanız, kendinize haftalık ya da 2-3 günlük menüler yapın ve alışverişinizi ve hazırlığınızı buna göre tamamlayın. Resmin bütününü gördüğünüzde neleri fazla ya da eksik tükettiğinizi görecek ve buna göre beslendiğiniz için denge sağlamış olacaksınız.

Aslında her danışanıma söylediğim gibi sağlıklı beslenmek için bilinçlenmek ve bunu hayat tarzı haline getirmek en önemli kısmı.

Haydi siz de bu konuda bir adım atın!

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim…

 

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!