HABİB GEREZ 93 YAŞINDA - Halimiz
YAZ AYLARINDA CİLDİMİZ
21 Haziran 2018
SİYASET VE MÜZİK
21 Haziran 2018

Yaptığı binlerce resimden birini bile görmemiş veya yazdığı şiirleri okumamış olanlar, Habib Gerez’in Tünel’den Galata’ya inen yokuşun sağındaki evinin önünden mutlaka geçmişlerdir.

Sanata meraklı herkese açık bu eve, eskilerin ‘kısık’ dediği dar bir koridordan geçerek ulaşılabiliyor. Galipdede Caddesi numara 68. Habib Gerez işte bu evde yaşıyor.

Onu geçen hafta ziyaret ettiğimde bilgisayarının başındaydı. Hep yaptığı gibi beni içeri davet etti. Onun binlerce objeyle ve yüzlerce tabloyla kaplı evinde dikkatle yürürken o güçlükle ayağa kalktı ve beni büyük bir zerafetle karşıladı. İstanbul’un çok dinli, çok kültürlü atmosferini hala soluyabildiğimiz Galata’nın güngörmüş bir evinde onunla sohbet ettim.

Habib Gerez 1926’da İstanbul’da doğan bir sefarad yahudisi. Altmış yıldır resim yapıyor ve şiir yazıyor. Otuz üçü yurtdışında olmak üzere toplam 142 kişisel sergi açtı. Resimleri Fransa’da, ABD’de, Belçika’da ve İsrail’de sergilendi; Türkiye’de Selçuk Yaşar Müzesi ve Edirne Güzel Sanatlar Müzesi’nde daimi olarak sergileniyor. Gerez, Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Akademisi’nin Türkiye temsilciliğini yapıyor. Şu sıralarda yeni sergisine hazırlanıyor. Onu ziyaret ettiğimde bilgisayarının başında yeni sergisinin basın bültenine bakıyordu.

Serginin 2 Temmuz’da Londra’da açılacağını söyledi. Bu bir karma sergi olacak. Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları ve Yunus Emre Enstitüsü serginin destekçileri arasında. Cervantes İspanyol Kültür Merkezi ve Türk-Osmanlı Sefarad Araştırma Merkezi’nin işbirliğini de söylemek lazım. Serginin adı hayli anlamlı: “1492 Göke Sefarad Sanatçıları Karma Sergisi.”

Serginin adını soruyorum, anlatıyor:

“İspanya’dan İstanbul’a kaçmak zorunda kalan İspanyol Yahudilerini taşıyan kadırgalardan birinin adı Göke. Piri Reis’in amcası Kemal Reis tarafından komuta edilmiş. Sergiye de bu kadırganın ismi verilmiş.”

1492 Göke Sefarad sanatçıları karma sergisi aralarında Habib Gerez’in de olduğu 35 İstanbullu sefarad sanatçısının katılımıyla gerçekleşecek . Heykel, cam sanatı, fotoğraf ve mozaik gibi farklı disiplinlerdeki eserler de olacak.  Gerez, serginin onur konuğu olacak. Serginin açılışında Osmanlı makamlarıyla bestelenmiş Ladino müziklerinden örnekler çalınacak. Yani Londra’da 2-7 Temmuz arasında tam bir Osmanlı-Sefarad rüzgarı esecek.

Küratörlüğünü Terry Katalan’ın yapacağı sergi Londra’daki La Galleria Pall Mall’da görülebilir.

Londra’ya gidemeyenler ise Habib Gerez’i Galata’daki evinde ziyaret edebilirler. Geçtiğimiz günlerde 93 yaşına giren Gerez ilerlemiş yaşına rağmen son derece sağlıklı. Yürümekte biraz zorlansa da kimseden yardım almadan çalışmalarını sürdürüyor.

Yaşadığı üç katlı evini 500.Yıl Vakfı’na bağışlamış. Toplam 420 metrekarelik bu ev, o öldükten sonra bir müze ve sanat galerisi olarak hizmet vermeye devam edecek. Tıpkı şu anda olduğu gibi.

Sen çok yaşa Habib Gerez.

mm

Murat Erdin

Murat Erdin 1968'de İstanbul'da doğdu. Pertevniyal Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Gazeteciliğe 1990 yılında başladı. Radyolarda ve televizyonlarda çok sayıda programa imza attı. Halen yazar ve öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!