GÖZ SAĞLIĞI - Halimiz
GÖZ SAĞLIĞI 2
TİYATRO, SAHNE VE SEYİRCİ… VE YILDIZ KENTER…
21 Kasım 2019
GÖZ SAĞLIĞI 3
BİR YIL
21 Kasım 2019
GÖZ SAĞLIĞI 4

Beş duyumuz içinde en önemlilerinden biri görme yetimizdir. Göz sağlığı genel sağlığımızın da aynasıdır. Bu yüzden son yıllarda göze bakılarak konulan tanılar (iridoloji) de alternatif tıp akımı olarak göze çarpıyor.

Gelin bugün göz sağlığımız için neler yapabiliriz görelim.

Bazı vitamin ve mineraller göz fonksiyonlarına destek olur, zararlı ışınlardan korur, yaşa bağlı dejeneratif hastalıklara karşı savaşır. Katarakt, diyabete bağlı retina hastalığı, göz kuruluğu, glokoma, makula dejenerasyonu bu hastalıklardan bazıları. Bu hastalıkların gerçekleşme durumu yaşınıza, genetik yapınıza, kronik hastalıklara ve yaşam şeklinize bağlıdır.

  • A vitamini
  • Eksikliği gece körlüğü, göz kuruluğu gibi hastalıklara yol açar. A vitamini ciğer, yumurta sarısı, süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Ayrıca a vitamini antioksidanlarını bitkisel içerikli beta karotenlerden yani ıspanaki, pazı ve havuçtan alabilirsiniz.
  • Lutein ve Zeaksantin

Doğal güneş koruyucu olarak işlev görür. Retina sağlığı ve yaşa bağlı dejenerasyonla savaşmak için gıda takviyesi olarak kullanılabilir.

  • Omega 3 yağ asitleri

İçindeki EPA ve DHA göz sağlığımız için büyük önem taşır. Göz kuruluğuna ve diyabete bağlı göz semptomlarının iyileşmesine destek olur. Bu yüzden bütünsel sağlığınız ve ayrıca göz sağlığınız için sofranızda balığa yer vermeyi ihmal etmeyin.

  • Gamma linoleik asit

Omega 6 yağ asitleri içinde bulunur. Enflamasyonu ve göz kuruluğunu önler. Özellikle çuha çiçeği yağı (evening primrose oil) sempromlerı azaltmada etkilidir.

  • C vitamini

Gözler de bedeniniz gibi antioksidanlara ihtiyaç duyar. C vitamini özellikle göz fonksiyonlarını korumaya destek olur. Ayrıca araştırmalar kataraktı olanların düşük antioksidan kapasitelerini olduğunu göstermiştir. C vitamini yüksek sebze ve meyveleri yani kırmızı biber, turunçgiller, pazı ve brokoli tüketmeyi ihmal etmeyin.

  • E vitamini

Yağda eriyen vitaminlerden biri olan e vitamini yağ asitlerini zararlı oksidasyondan korur. Retinanız da yağ asitleri barındırdığından yeterli e vitamini almak göz sağlığı için önem taşır. Yine katarakt oluşumunu ve ilerlemesine engellediğine dair çalışmalar vardır. En iyi e vitamini kaynakları badem, ay çekirdeği ve keten tohumu yağıdır.

  • Çinko

Vücudumuzda gerekli olan enzimlerin bir parçasıdır. Özellikle antioksidan olarak kullanılan süperoksit dismutaz. Retinadaki renk pigmentlerini oluşumunu ve yaşa bağlı dejenerasyon ile savaşı destekler. En iyi çinko kaynakları kabak çekirdeği, et ve yer fıstığıdır.

Göz sağlığınızı besinlerle de destekleyebilir, bazı hastalıkların oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!