GENİŞLEDİKÇE DARALAN RUSYA SORUŞTURMASI - Halimiz
GENİŞLEDİKÇE DARALAN RUSYA SORUŞTURMASI 2
TARTIŞ(AMA)MAK
5 Nisan 2018
GENİŞLEDİKÇE DARALAN RUSYA SORUŞTURMASI 3
#KADINLARSAHNEYE
5 Nisan 2018
GENİŞLEDİKÇE DARALAN RUSYA SORUŞTURMASI 4

Amerikan başkenti, Paskalya bayramı tatilinin bitmesiyle birlikte hızlı siyasi temposuna geri döndü. Yedi şiddetinde deprem sayılabilecek siyasi gelişmelerin kulislerden haber merkezlerine düşmesi ise Salı gününün ilerleyen saatlerine denk geldi. Bu gelişme, işin “daralan” bölümü tabiri caizse…

Putin yandaşı Rus oligarşist German Khan’ın damadı ve bir dönem Trump seçim kampanyası başkanlığını yürüten Paul Manafort’un iş ortağı olan 33 yaşındaki Hollandalı Alex van der Zwaan, Rusya soruşturması kapsamında hapse mahkum edildi.

Van der Zwaan’ın, özel savcı Robert Mueller’ın soruşturmasına nasıl ve neden dahil olup da hapse atıldığı elbette önemli. Ama bu detayları incelemek lüzumsuz şu esnada. Burada önemli olan şunlar:

 1. Mueller soruşturması, Trump’ın iddia ettiği gibi “cadı avı” değil. Zira Alex van der Zwaan, bu soruşturma kapsamında hapse giren ilk kişi oldu ve hayatı boyunca “hükümlü” olacak.
 1. Soruşturma yalnızca Rusya ve Amerika ile sınırlı değil. Hangi milletten olursa olsun, yolları herhangi bir şekilde bu soruşturmanın giderek genişleyen rotasında kesişen ve hukuk dışı işler yaptıkları ispatlanan kişiler, hapse mahkum olabilecek. Unutmayın, van der Zwaan Hollandalı…
 1. Hollanda burada ayrıca önemli, zira Hollanda NATO üyesi; tıpkı Amerika gibi… Yani, kanunları çiğnenince, Amerika müttefik ülke vatandaşlarını soruşturmaktan da, hapse atmaktan da çekinmiyor.

Gelelim işin “genişleyen” bölümüne…

Washington Post, Rusya soruşturmasında Trump’ın davanın “konusu” olduğunun ancak henüz “hedefi” olmadığının Mueller ve ekibi tarafından Başkan Trump’ın avukatlarına iletildiğini duyurdu. Yani, federal savcılar, henüz Trump’ı bir suçla itham edecek yeterli delilleri bir araya getirmiş değiller. Ancak, henüz tartışılmaz delil olmasa da, Trump’ı soruşturma kapsamında “konu” yapan pek çok şüphenin bulunduğunu düşünüyorlar.

Yani Trump, her an “hedef” konumuna gelebilir.

Ayrıca, Mueller’ın, Manafort ve Van der Zwaan bağlantılı olarak mahkeme nezdinde kayıtlara geçirdiği belgelerde, Adalet Bakanlığı’nın 2 farklı biriminin de Rusya soruşturması dahilinde yetkili kılındığı açıklanıyor. Bu birimler, Millli Güvenlik Birimi ve Vergi Kaçakçılığı Birimi…

Yani:

 1. Trump Mueller’ı işten atsa bile, adı geçen birimler soruşturmayı devam ettirecek yetki ve muhtemelen delillere sahipler. Anlayacağınız, özel savcıyı işten atmak soruşturmayı sonlandırmak anlamına gelmiyor.
 2. Eğer Rusya soruşturması kapsamında Amerikan milli güvenliğine aykırı bir eylemde bulunduysanız,

ya da,

 1. Amerikan mahkemelerinin yetki alanına giren ve Vergi Kaçakçılığı Birimini ilgilendiren bir suç işlediyseniz (burada kara para aklama ve bunun için ABD Doları kullanma düşünülmeli),

hangi milletten olursanız olun, yargılanmaktan kurtulmanız mümkün görünmüyor. Burada gıyabında yargılama ve İnterpol aramalarının da devreye sokulacağını unutmamak gerek.

Bahar ayıları ile birlikte ısınan havanın, Rusya bağlantılı “av mevsimini” nasıl etkileyeceğinin tasarısını az buçuk görmiş durumdayız. Bakalım bir sonraki hapis cezası kime nasip olacak!

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

1 Comment

 1. ali bilge dedi ki:

  teşekkürler Rengin Moro , bilgilendirici , görülmeyeni gören yazılarla katkıda bulunuyorsunuz .
  Teşekkürler Tülin, emeği geçen herkese sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!