GEÇİŞLER - Halimiz
GEÇİŞLER 2
EKONOMİ ENDİŞE VERİYOR
15 Ağustos 2019
GEÇİŞLER 3
BİR DİRENİŞTİR YAŞAMAK
15 Ağustos 2019
GEÇİŞLER 4

Güzel bir bayramın ardından kimimiz çalışmaya geri döndü, kimimiz tatiline devam ediyor. Tatillerin ardından işe, eve, rutin hayata geri dönmek biraz zor olabiliyor. Birkaç gün, hatta bir hafta süren geçiş dönemi sizde mutsuzluk, yorgunluk, isteksizlik yaratabilir. Bunlarla nasıl başedeceğiz? Kendimizi dövmeden, sövmeden, şefkatle yaklaşacağız.

Aynı yaklaşımı beslenmemiz ve yeme alışkanlıklarımız için göstermeye çalışacağız. Yani tatilde bol bol yedik içtik, hatta kilo bile almış olabiliriz. Bunun için ekstrem önlemler almadan, kendimizi aç bırakıp hırpalamadan, birkaç basit değişiklikle eski rutinimize geri dönmek daha kolay olabilir.

Mesela bunun için suçluluk duymayı bırakabiliriz. Ailelerimizle veya dostlarımızla keyifli zamanlar geçirdik. Bundan sonra ne yapabiliriz ona bakalım;

  1. Eski uyku düzenimize geri dönmek için çaba gösterelim. İhtiyacınıza göre 6 – 8 saat uyku uyumalıyız.
  2. Tatillerde en çok değişen şey yemek saatleri oluyor, eski rutininiz nasılsa ve ne sıklıkla yemek yiyorsanız ona geçiş yapmanız adapte olmanızı kolaylaştırır.
  3. Yine tatillerde daha çok kaçamak yapıp her zaman yemediğimiz şeyleri yiyebiliyoruz, tavsiyem ilk iş tatlı tüketmeyi kesmek.
  4. Tatil boyunca sindirim sisteminiz daha çok yoruldu, bunun için birkaç gün sadece sebze ve meyve tüketmek toksinlerden de arınmanızı sağlar.
  5. Bayram boyunca muhtemelen daha az hareket etmiş ve hatta tembellik yapmış olabilirsiniz. Güne yürüyüşle başlamak eski temponuza daha kolay adapte olmanızı sağlar.
  6. Ve tabii ki bol su içmek, toksinlerinizden daha kolay arınmanızı ve ödem atarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Geçiş dönemlerinde ılımlı olmak normal rutininize daha kolay adapte olmayı sağlayacaktır. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya gönüllü olun, gerisi kendiliğinden gelir zaten…

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!