GEBELER VE EMZİRENLER İÇİN COVID-19 REHBERİ - Halimiz
GEBELER VE EMZİRENLER İÇİN COVID-19 REHBERİ 2
BUGÜNLERDE KALP ÇAKRANIZA YÖNELİN
26 Mart 2020
GEBELER VE EMZİRENLER İÇİN COVID-19 REHBERİ 3
#EVDEKAL TÜRKİYE
26 Mart 2020
GEBELER VE EMZİRENLER İÇİN COVID-19 REHBERİ 4

Gebe kadınların, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riski daha fazla mıdır? Yakalanırlarsa hastalık diğer insanlara göre daha mı ağır seyreder?

Şu ana kadar elimizde olan verilerle COVID-19 enfeksiyonun gebelerde genel topluma göre daha fazla mı görüleceği ya da daha ağır enfeksiyon ile mi seyredeceğine dair bilgimiz bulunmamaktadır. Gebe kadınlarda meydana gelen bazı değişikliklerin onları genel olarak enfeksiyonlara daha yatkın hale getirdiği doğrudur. COVID-19 ile aynı aileden olan bazı virüs (MERS ve SARS) enfeksiyonlarında ve influenza gibi diğer viral enfeksiyonlarda, gebe kadınlarda daha şiddetli hastalık geçirildiği görülmüştür. Bu nedenle gebe kadınların her zaman her tür enfeksiyondan korunmada öncelikli grup olduğu unutulmamalıdır.

Gebe kadınlar COVID-19 enfeksiyonuna karşı kendilerini nasıl koruyabilir?

Genel toplum için önerilenler gebeler için de geçerlidir.

  • Öksürürken dirseğinizle ağzınızı kapatın
  • Hasta olan insanlardan uzak durun
  • Sık sık ellerinizi sabunlayın ya da alkol bazlı dezenfektan ile temizleyin
  • Riskli yerlere (hastane vb) gitmek zorundaysanız maske kullanın

COVID-19 gebelikte ekstra problemlere yol açabilir mi?

Şu an için bilgilerimiz gebelik sürecinde ya da doğum sonrasında bebeğin yaşayabileceği sorunlar konusunda yetersiz olduğu için bu konuda net konuşamıyoruz. Çünkü literatürde rapor edilen COVID-19 olan gebe sayısı çok kısıtlı.

Anne karnında ya da yenidoğan bebeğe doğum sırası ve sonrasında enfeksiyon bulaşabilir mi?

Ne yazık ki bu konuda da yeterli veriye sahip değiliz. Şu ana kadar rapor edilen kısıtlı sayıda bebekte COVID-19 enfeksiyonu görülmemiştir, ancak bu durum, bundan sonraki bebeklerde görülmeyeceği anlamına gelmez. Yine de şu ana kadar bu gebelerin amnion sıvısı ve anne sütünde virüse rastlanmamış olması sevindirici bir bulgudur.

Gebelik sırasında annede COVID-19 varsa, bebeğe bulaşır mı?

Şu ana kadar vaka sayısı kısıtlı olduğu için bu konuda net bilgimiz yok. Az sayıda hastada fetal distres ve erken doğum görülmesine rağmen, bunun enfeksiyona bağlı olup olmadığı kesin olarak söylenemez.

COVID-19 bebeğe emzirme yoluyla bulaşır mı?

COVID-19 un bulaşma şekliyle ilgili pek çok bilinmeyen konu vardır. İnsandan insana geçişin, diğer solunum yolu patojenlerinde olduğu gibi damlacık yoluyla olduğu düşünülmektedir. COVID-19 ve diğer koronavirüslerden (SARS-CoV) elde edilen sınırlı veride anne sütünde virüse rastlanmamıştır. Bu verilerle kesin olarak bu yolla bulaşmayacağı söylenemez. Ancak yine de anne sütünde genel olarak virüslere karşı antikorlar bulunduğunu bildiğimiz için, annelerin bebeği emzirmesi önerilmektedir. Ayrıca, anne sütü bebekler için bilinen en iyi besin kaynağıdır. Bu arada annelerin bebeğe damlacık ve diğer yolla virüs bulaştırmaması için maske kullanması, ellerini bebeğe dokunmadan sabunlaması, ayrıca eğer süt pompası kullanmak zorundaysa, pompa ve biberonlara dokunmadan ellerini sabunlaması, pompanın her kullanımdan önce uygun şekilde temizlenmesi önerilmektedir. Eğer sütünüzü sağarak veriyorsanız, mümkünse COVID-19 taşımayan bir yakınınızdan bebeğinizi beslemesini istemeniz önerilmektedir.

Kaynak: CDC.gov

mm

Op. Dr. Burcu Karamürsel

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ve sonrasında Perinatoloji (yüksek riskli gebelik takibi) eğitimi aldım. Mesleğim dışında psikoloji ve psikiyatri alanları çok ilgimi çeker. Okumayı, yazmayı, sinema izlemeyi, yeni insanlar tanımayı, gençler ve çocuklarla vakit geçirmeyi, seyahat etmeyi çok severim. Burak ve Lara’nın annesiyim. Vatanımı seviyorum ve son nefesime kadar bu diyarlarda kalmak ve iyi yönde bir şeylere dokunabilmek ve çocuklarımıza mutlu, yaşanabilir bir ülke bırakmak umudundayım. Doktor olarak bana ulaşmak isterseniz https://www.burcukaramursel.com/ sayfamdan iletişim bilgilerime ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!