Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın - Halimiz
Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın 2
Godot’yu Beklerken
1 Haziran 2017
Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın 3
Yeni Akit, Manchester, Ölüm ve Haddini Aşan Yorumlar
1 Haziran 2017
Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın 4

Bir metro istasyonu düşünün, metrodan indiniz, kalabalıkla birlikte çıkışa doğru ilerliyorsunuz. Karşınıza çıkan yürüyen merdivenleri mi yoksa merdiven basamaklarını mı tercih edersiniz? Yürüyen merdivende aşırı bir yoğunluk yoksa, çoğu kişi işin kolayına kaçıp onca basamağı çıkmayı açıkçası tercih etmez. Peki ya basamakları çıkmak çok eğlenceliyse? Olabilir mi, şimdi siz karar verin.

İsveç’te düzenlenen The Fun Theory (Eğlence Teorisi) adlı yarışmada, sıkıcı olarak tanımlanan işlerin eğlenceli hale getirildiğinde insanlar tarafından daha sık yapıldığını kanıtlayan projeler yarışıyor. Bunlardan biri olan “Piano Stairs” çalışmasında Stockholm’de bir metro istasyonunun merdiven basamakları piyano tuşlarına dönüştürülmüş. Bu sayede yürüyen merdiven ya da asansör kullanmak yerine normal merdivenleri kullanmanın teşvik edilmesi ve obezite sorununa dikkat çekilmesi hedeflenmiş. Oyunlaştırmaya (gamification) harika bir örnek olan bu uygulama sonucunda %66 lık bir oranın normal merdivenleri kullanmayı tercih ettikleri, hatta pek çok kişinin basamakları kullanarak mini konserler verdiği görülmüş.

Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın 5

Nedir oyunlaştırma?

Oyunlaştırma aslında günlük hayatımızda yapmaktan çok ta zevk almadığımız ya da rutinleşmiş işleri, oyun mantığı ve mekaniklerini kullanarak daha zevkli, daha dikkat çekici, etkileşimli bir hale getirmek şeklinde de ifade edilebilir. Oyunlar çoğu zaman insanlar için gerçek hayattan daha cazip bir hale gelebiliyor. Puanlar, rozetler, ödüller, video oyunları, bir sonraki seviyeye geçmek birçoğumuz için artık vazgeçilmez eğlence kaynağı. Günlük hayatta pek çok sektörde artık oyunlaştırma kullanılıyor. Örneğin her bir uçuşunuzda, konaklamanızda ya da alışverişinizde puan toplayarak gümüş, altın, platin gibi seviyelere yükseliyorsunuz. Böylelikle markanın bu seviyeler için sunmuş olduğu fırsatlardan yaralanabiliyorsunuz.

Oyun oynayarak öğrenme…

Oyunlaştırma bu kadar hayatımıza girmişken eğitim alanına girmemesi imkansız tabii ki. Peki eğitim tarafında durum nasıl?

Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın 6

Eğitim alanında oyunlaştırma günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Belki farkındayız, belki farkında bile değiliz ama oyunlaştırma çoktan bu alana girmiş durumda. Teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken her alanı etkilediği gibi eğitim alanını da etkiliyor ve eğitimde etkileşim gün geçtikçe önem kazanıyor. Eğitim günümüzde e-öğrenme ile sınıf ortamının dışına taşmış durumda. Özellikle öğretim yönetim sistemlerinin sağladığı olanaklar ile zaman ve mekan sınırlılığı ortadan kalkıyor ve bireysel öğrenme imkanları artıyor. Öğrenme oyunlaştırma ile artık farklı bir boyutta. Öğretimde uygulaması nasıl oluyor? Aslında eğitimin her kademesinde oyunlaştırmayı uygulamak mümkün. Örneğin dil öğretiminde oyunlaştırma özellikleri entegre edilerek pek çok program geliştirilmiş. Dinleme, okuma ve uygulama yaparak dil öğretiminde öğrenciler önce kendilerine verilen şifreleri ile internetten sisteme giriş yapıyorlar. Daha sonra kendileri için açılan sayfada okumaları gereken kitaplara ulaşabiliyorlar. Kitapların herbir sayfasını önce sesli olarak dinleyebiliyor, daha sonra kendileri okuyor ve son olarak ilgili soruları cevaplayarak kendilerini değerlendirebiliyorlar. Hata yapmışlarsa tekrar geri dönme şansları var. Başarılı olmuşlarsa puan topluyorlar ve ödüllendiriliyorlar. Puan toplama burada kilit nokta. Ödül oyunları gibi. Öğrenci daha fazla puan toplamak için daha çok uygulama yapıyor ya da hatalarını düzeltmeye çalışıyor.

Gamification ile Hayatınıza Oyun Katın 7

Sonuçta hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de oyun oynamak, yarışmak, ödül kazanmak son derece cazip ve eğlenceli. Sıkıcı bulduğunuz fakat yapmak zorunda olduğunuz işler için yeni yöntemler keşfetmek motivasyonu arttırmada işe yarayabilir. Gamification bu noktada oldukça iyi bir alternatif gibi görünüyor. Denemekte fayda var.

Sevgiyle kalın..

 

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

1 Comment

  1. M Koray ERYILMAZ dedi ki:

    Tebrikler hocam. ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!