FONKSİYONEL TIP - Halimiz
FONKSİYONEL TIP 2
LEVENT KIRCA’NIN KULAKLARI ÇINLASIN
4 Nisan 2019
FONKSİYONEL TIP 3
BİR UMUTTUR YAŞAMAK
4 Nisan 2019
FONKSİYONEL TIP 4

Geçen haftasonu Türkiye’de fonksiyonel tıp hareketini başlatan değerli Dr.Mustafa Atasoy’un hazırladığı Kadın Hormonları ve Replasmanı adlı eğitime katıldım. Bu konuyla ilgili edindiğim bilgileri önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağım.

Ama önce Fonksiyonel Tıp nedir onunla ilgili bilgi vermek isterim.

Fonksiyonel Tip, hastalığın kök sebebini belirlemeye dayanır. Sizin biyolojik fonksiyonlarınızın, sağlıklı çalışmasına, tanı koymak yerine bozuk olan fizyolojik yapıyı yeniden düzeltmek ve doğru şekilde çalışmasını sağlamak için uğraş verir.

Fonksiyonel tıp kişiye özgüdür. Kişinin aile, sosyal çevre etkenlerini ve tıbbi geçmişini ayrıntılı olarak inceler, neden hastalandığı araştırır.

Besinler ve beslenme, fonksiyonel tıbbın ana konusudur ve sağlıklı bir hayatın sürdürülmesinin merkezinde yer alır.

Beslenme alışkanlıklarındaki yanlışların, yaşam boyu süren hemen hemen bütün sorunlarda karşımıza çıktığını biliyoruz. Biyolojimizi ve dolayısıyla psikolojimizi de beslenmemizi değiştirerek, istediğimiz iyilik haline dönüştürebilir  ya da hiç istemediğimiz sorunlara yol açabiliriz.

Fonksiyonel tıp, kişiye sistemsel ve bütün olarak yaklaşır. 6 ana sistemi inceleyerek kişilerin sorunlarına yaklaşır; hormon, bağışıklık, enerji, detoks, gastrointestinal ve kardiometabolik sistem. Bütüne bakarken, kişinin zihinsel, ruhsal yapısıyla beraber yaşam şeklini hem kök nedene inerken hem de tedavileri planlarken kullanır.

Tanıdık geliyor mu?

Holistik Beslenme neydi hatırlayalım;

Holistik Beslenme kişileri bütünsel olarak desteklemeye yarayan bir sistemdir. Yani ruh, beden ve zihinin daha iyi hale gelmesi için beslenmeden faydalanılır. Kişinin kendini iyi hissedip, doğal yollarla iyileşmesi sadece beslenmeyle mümkün olmadığı için, beden ve zihnin de daha iyi hale gelmesi için destekler. Birçok hastalık zihinsel sebeplerden veya stresten de kaynaklanabildiği için, kişiye beslenme desteğiyle birlikte stresten arınma ve bedensel terapi teknikleri de önerilir.

Holistik beslenme uzmanından hastalıklarının doğal yolla tedavisine destek vermek veya kilo vermek isteyen herkes faydalanabilir.

Gördüğünüz gibi artık tıp dünyası kişiyi bir bütün olarak görmeye, hastalığı değil hastayı tedavi etmeye, sorunun kökenini bulmaya, bu konuda neler yapılabilir araştırmaya ve eğitimler düzenlemeye başladı.

Siz de bu gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız “Fonksiyonel Tıp Akademisi” sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu arada bu eğitimde başta Dr.Mustafa Atasoy olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!