EVDE VAKİT GEÇİRME SANATI - Halimiz
EVDE VAKİT GEÇİRME SANATI 2
İMPARATORLUK DOKTORU BERNARD
19 Mart 2020
EVDE VAKİT GEÇİRME SANATI 3
İLHAM NE ZAMAN GELİR?
19 Mart 2020
EVDE VAKİT GEÇİRME SANATI 4

Dünya gündemini yakalamakta zorlandığımız 2020 senesinde, belki de tarihte ilk kez dünyanın gündemi tek oldu. Ne savaş konuşuyoruz, ne adaletsizlik, ne mülteciler, ne düşünce suçu, ne anti-demokratik uygulamalar, ne yolsuzluklar. Tek derdimiz, evlerimize kapandığımız şu günlerde virüsle minimum temas ederek, bu salgını sağlıklı bir şekilde atlatmak.

Bir kaç hafta önce savaş konulu yazımda bahsetmiştim, bu tür kitlesel felaketler insanları birbirine yakınlaştırıyor, aralarındaki bağı güçlendiriyor. İşte bu durumlarda kendimizi de daha iyi tanıyoruz. Benden sonrası tufan diyip, hiç bir önlem almadan, risk grubunda olmadığı için gezip tozmaya, yemeye içmeye devam mı ediyoruz yoksa 65 yaş üstü yakınlarımızı, komşularımızı hatta tanımadığımız kişileri düşünüp onlar için fedakarlık mı yapıyoruz?

Kendimizi bir kaç gün evde tutmayı başaramıyoruz. Kendi evimiz bize hapis gibi geliyor. Düşünün ki yaklaşık 500 gündür herhangi bir suçu ispat edilmediği halde, yani hukuk önünde suçsuz olduğu halde hapiste tutulan Kavala gibi isimler var. Bu günlerde belki empati kurabiliriz ne dersiniz?

Sıkı yönetim ilan edilmedi henüz. Ama biz bireysel inisiyatif almadığımız sürece bu işin sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağına evrilme riski var. Bu konuda o kadar çok yazıldı ve çizildi ki, daha fazla bir şey yazmak istemiyorum. Ne yazık ki bizim kaderimiz, toplumsal bilincin elinde. Rakı balık yiyip Bodrum’da, Çeşme’de tatil için fırsat olarak mı görüyoruz; Allah korur diyip çoluk çocukla AVMlerde, kafelerde mi geziyoruz; yoksa bulunduğumuz şehirde devletin aldığı önlemlerin anlamlı olabilmesi için kurallara uyuyor muyuz?

Sosyalleşmek büyük ihtiyaç ama diğer yandan evdeyken teknoloji vasıtasıyla konferans görüşmeler, sohbetler, görüntülü konuşmalar veya yazılı mesajlar ile haberleşebilecek kadar özgürüz. İstediğimiz kitabı okumak için bulamadığımız vakti, o kitapları okumak için, izlemek istediğimiz filmleri izlemek için kullanabiliriz.

Biz şu an evde 5 kişiyiz çünkü Korona’nın tespiti annemle babamın bizi ziyaretinde meydana geldi. Risk grubunda oldukları için dışarı ile temasımızı neredeyse sıfıra indirdik. Bu sabah, 7 yaşındaki oğlum, “Koronovirüsten bahsedilince benim bacağım titriyor. Endişeleniyorum. Ama kendim için değil, sevdiklerimi umursuyorum,” dedi. Bu kadar basit.

Bu durumu fırsat olarak görüp, çekirdek veya geniş ailemizle evde geçirdiğimiz vakti yakınlaşma fırsatı olarak kullanabiliriz. Evde fiziksel teması minimuma indirdiğimiz günlerde duygusal yakınlık kurabiliriz. Bu çok önemli.

Evde vakit geçirmek zor değil. Bugün 4. günümüz. İlerleyen günlerde nasıl olur bilemem ama şimdiye kadar ailecek ve bireysel olarak yaptıklarımızı (çevirim içi ve ekran içeren aktivitelere ilave olarak), size öneri olması açısından paylaşmak istiyorum:

 • Nefes egzersizi: Tüm aile birlikteyken yapılabilir. Akciğer kapasitesini geliştiren, yoga nefesi ve nefes terapisi türevlerini evde yapabilirsiniz. Buraya Dr. Ender Saraç’ın pranayama nefesini basitçe anlattığı videosunun linkini ekliyorum.
 • Terapötik oyunlar: Biz az lakırtı, bol iletişim isimli 6+ yaş için tasarlanmış bir oyun oynuyoruz. Eğlenceli bir kart oyunu bu ve farklı yaş grupları için de var. Internet’ten sipariş verebilirsiniz.
 • Kokoloji: Bir kaç yıl önce popüler olan bu kitabı edinmediyseniz hemen sipariş verip alın. İçindeki oyunlarla çok güzel vakit geçiyor.
 • Trivia Pursuit: Genel kültür yarışması. Tüm aile oynayabilirsiniz
 • Klasik kutu oyunları: Monopol, borsa, ipucu, scrabble, Pictionary, tabu. Evet Klasik her zaman iyidir, ailecek güzel vakit geçirebilirsiniz. Biz henüz başlamadık bunlara. Sadece tavla oynadık.
 • Kağıt oyunları: Pişti, pis yedili, 3-5-8, briç, poker, king. Olasılıklar çok. Kağıt oyununa da henüz başlamadık ama eminim sıra ona da gelecek.
 • Empati oyunu: kutu oyunları içinde bizim çok sevdiğimiz bir başka oyun, tavsiye ederiz.
 • Yoga: Evde egzersiz için eğer daha önce yoga yaptıysanız, yoga videolarından yararlanabilirsiniz. Ben her gün temel hareketlerden bir akış yapıyorum.
 • Meditasyon: Bu günlerde akıl sağlığımızı korumak için zihni sakinleştirebilmek çok önemli. Her gün 5 -10 dakika sessizce oturup meditasyon yapmayı deneyin. Bizde çok işe yarıyor.
 • Birlikte yemek yapmak: Kek, kurabiye vb. şeyleri yapmaya çocuklar bayılıyor. Sandviç, salata, meyve salatası gibi yiyecekleri çocuklara hazırlatabilirsiniz.
 • Resim: Bizim evde her zaman resim yapacak malzeme bulunur. Çocuk için hem eğlenceli hem yaratıcı aktivite. Tabii eğer resim yapmaktan zevk alıyorsa.
 • Konserler: Bir çok orkestra, online olarak konserlere erişim sağlıyor. Berlin filarmoni konserlerini tavsiye ederim, dün keyifle izledik. Ayrıca bir çok müzik belgeseli ve müzikal film mevcut. Müziğe ilgisi olanlar için büyük fırsat. Ayrıca kendi kendinize bir enstrüman çalmayı öğrenebileceğiniz bir çok uygulama ve youtube kanalı mevcut.
 • Yazı yazmak: Hem masrafsız hem rahatlatıcı bir uğraş. Günlük yazabilirsiniz, kendinize bir blog açabilirsiniz.
 • Dans: Çocukların enerjilerini boşaltmaları gerek. Müziği açın, serbest dans etsinler. Biz yapıyoruz, eğlenceli oluyor.
 • Ev futbolu: Sünger top ve koridor varsa evde futbol oynayabilirsiniz.
 • Hangouts/ zoom vb toplantılar: Çocuklar sınıf arkadaşlarıyla iki gündür online toplantı yapıyorlar. Çok eğlenceli geçiyor. Biz büyükler de yapabiliriz.

Aslında bu dönem, yakınlaşmak, birlikte kaliteli vakit geçirebilmek için bir fırsat. Farklılıklardan çok ortaklıklara, benzerliklere odaklanarak bu dönemi keyifli hale getirebiliriz.

Hepimize kolay gelsin, sağlıklı günler diliyorum.

 

mm

Ayse Musal Çıpa

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. TED Ankara Koleji mezunuyum, Bilkent’te Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bir kaç sene mesleğimi yaptıktan sonra İstanbul’a taşındım ve reklam sektörüne geçtim. 17 sene aralıksız profesyonel hayatıma devam ettikten sonra 2011'de bir şirkete ortak oldum, evlendim ve 2012’de doğum yaptım. 2015’den beri Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışmaktayım. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni ve Yenidenbiz’i destekliyorum. İstanbul Gençlik ve Çocuk Sanat Bienali’nde gönüllü çalışıyorum. Kolektif işlere inanıyorum. Only One Team ile bir kolektif kitap yazıp, bir enstalasyon sergisi açtık, çevirim içi radyo kurduk ve çevirim içi şiir gecesi yaptık. Farkındalık, Reiki, Transandantal Meditasyon, Şiddetsiz iletişime giriş, yoga, P4C vb. bir çok kişisel ve mesleki eğitime katıldım. Farkındalık üzerine atölyeler düzenliyorum. Çocuklar için felsefe kolaylaştırıcılığı yapıyorum, yetişkinler için felsefe çemberleri düzenliyorum. Yazıyorum ve konuşuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!