EV HALİ - Halimiz
EV HALİ 2
KÖTÜ GÜN DOSTU
2 Nisan 2020
EV HALİ 3
KABUL EDİN…
2 Nisan 2020
EV HALİ 4

Günlerdir evlerimize kapandık ve bir şekilde bu duruma adapte olmaya çalışıyoruz. Herkes kendine göre bir dayanma mekanizması oluşturmuş. Kimi kitaplara, kimi dizilere, kimi sosyal medyaya boğmuş kendini. Çocuklu aileler ayrı bir durum, onlara büyük kolaylık diliyorum. Gerçekten hem çocukların derslerini takip etmek, hem yemek yapmak, hem evin düzeni, hem kendi düzenini yürütmeye çalışmak gerçekten büyük enerji isteyen bir deneyim.

Bu durum elbette hepimizde büyük bir strese yol açıyor. Stresle başa çıkmak için en kolay yol ‘comfort food’ diye adlandırdığımız ve yediğimizde bize zevk ve keyif veren, bizi rahatlatan yiyecekler. Mesela çikolata, dondurma, makarna, pizza, ekmek, tatlı, bisküvi, pasta gibi.

Eve kapalı kalıp bu kadar stres altında olup bunlara hayır demek gerçekten büyük bir irade gerektiriyor.

Belki birkaç noktaya dikkat edersek bu dönemi hasarsız atlatabiliriz. Yani kilo almadan, bağışıklık sistemimizi düşürmeden ve sağlığımıza dikkat ederek. Bir kere daha vurgulamak isterim ki şeker bağışıklık sistemini baskılayan en önemli etkenlerden biri.

 • Şeker ve rafine gıdalardan uzak durun, sağlıklı karbonhidrata yönelin. Yani besleyici değeri olan ve bizi uzun süre tok tutacak gıdalar, esmer pirinç, kinoa, tatlı patates, pancar, bezelye, mısır, karabuğday, amarant.
 • Baklagilleri haftada 2-3 kere sofranızda bulundurun, hem lif hem protein içeriklerinden dolayı kilo kontrolüne yardımcı olur.
 • Akşam 17’den sonra meyve ve tatlı yemeyin, ille atıştırmak istiyorsanız çiğ kuruyemiş, yoğurt, kefir, salatalık veya havuç gibi yiyecekler deneyin.
 • Bol su ve bitki çayı için, beyinde açlık ve susuzluk merkezi yanyana ve susuzluk sıklıkla açlık belirtileriyle karıştırılabiliyor.
 • Evinize paketli ürün almayın, görerek temas ettiğinizde yeme arzusu doğuyor.
 • Çocuklarınıza örnek olun, ne görürlerse onu taklit ediyorlar.
 • Her tatlı veya atıştırmanın sağlıklı versiyonları mevcut, mesela browniyi fasulyeden, çikolata puddingi avakadodan yapabilirsiniz, deneyin.
 • Kutulu ve gazlı içecek tüketmeyin, ayran, kefir probiyotik destek, ev yapımı limonota ise C vitamini desteği sağlar.
 • Her öğünde mutlaka sebze tüketin, vitamin mineral desteği çok önemli.
 • Yeterli protein alın, bu sizi kan şekeri dalgalanmalarından ve yeme ataklarından korur.
 • Ve tabii ki hareket edin, ne olduğu önemli değil, sürekli oturmayın, dans edin, online sınıflara katılın, size hangisi çekici geliyorsa ama mutlaka ve hergün.

Ve unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!