ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ - Halimiz
ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ 2
ERİL ENERJİ, DÜNYADA, NEDEN BU KADAR YÜKSELİŞE GEÇTİ?
5 Mart 2020
ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ 3
NEDEN SAVAŞIYORUZ?
5 Mart 2020
ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ 4

“Ulus Kale Mahallesi Gözcü Sokak No.10 Altındağ adresi” sizi muazzam bir müzeye götürecektir. Müze sizi kucaklayacaktır elbette ama kaleye çıktığınızda Ankara panoramasını izlemeyi de unutmayın.

Kale meydanındaki üç Ankara evinin “tarihi ve mimari değerleri korunarak” müze binasına dönüştürülen Erimtan Müzesi, Anadolu eserlerine meftun olan Yüksel Erimtan’ın büyük keşfidir. Biriktirilen eserlerin etkisi ve yaklaşık iki bin eserden oluşan ve buram buram Anadolu kokan özel arkeoloji koleksiyonu bu müzenin oluşturulmasına yol açmış.

ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ 5

Koleksiyon, Yüksel Erimtan’ın, Roma yüzük taşları biriktirmesiyle başlıyor ve arkeolog dostlarının etkisiyle de genişletiliyor ve izleyiciyle buluşturuluyor.

Müzede, “kâseler, sürahiler, bardaklar, ölçü kapları, cam kaplar, parfüm şişeleri, üzerine mühür kazınmış yüzük taşları, cımbızlar, altın taçlar, striglisler, takılar, aynalar, cam karıştırma çubukları ile altın, gümüş ve bronz sikkeler” muhteşem bir koleksiyon oluşturuyor.

Koleksiyonun sergilenmesinde farklı bir uygulama yapılıyor. Böylece eserlerin “görsel değerlerinin öne çıkarılması ve izleyicilerin eserleri güncel yaşam unsurlarıyla ilişkilendirilmesi” düşünülmüş.

ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ 6

“Müzede Öne Çıkanlar” başlığıyla kısa tanımlar yapılmış. Törenlerde kullanılan içki kabı Riton (Rython), üzerlerine çeşitli sahne ve desenlerin ince bir işçilikle işlendiği bronz Urartu Kemeri, Müze koleksiyonunda bulunan on adet Eski Yeni Asur ve Hitit Dönemleri’ne tarihlendirilen Tabletler, Yunan ve Roma’da imza yerine geçen yüzükler, üfleme tekniği ile yapılan cam sürahi ve objeler, Geç Roma dönemine tarihlendirilen Sikkeler, müzenin ana duvarında yer alan Triclinium Alanı, eski çağ insanlarını gerçek olarak gösteren Fayyum Portreleri ve Ses Şemsiyesi ile Romalılara ait kişisel bakım ürünleri…

Ankara Kalesi’nde konumlanmış olan ve arkeolojik eserlerin sergilendiği Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesinde kültürel ve sanatsal aktivitelere yer verilmekte, bir eğitim kurumu niteliği de taşımaktadır. Çocuklar öncelikli olmak üzere her yaş grubuna hitap eden eğitim programları yapılmaktadır. Aynı zamanda kullanıma açık kütüphanesi, hediyelik eşya dükkanı, kafesi ile de Ankaralılara hizmet sunulmaktadır.

ERİMTAN ARKEOLOJİ VE SANAT MÜZESİ 7

Erimtan Müzesi’nde, “…müzelerin artık etkin birer eğitim kurumu olarak tasarlanıp işletildiği çağımızda, müzelerin başarısı ziyaretçilerine kattığı deneyimlerinin zenginliği ile ölçülmekte” ifadesi kullanılmaktadır.

Haydi müzeye…

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!