ERGENLİK DÖNEMİNDE MEDYA VE VÜCUT İMAJI - Halimiz
ERGENLİK DÖNEMİNDE MEDYA VE VÜCUT İMAJI 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
12 Aralık 2019
ERGENLİK DÖNEMİNDE MEDYA VE VÜCUT İMAJI 3
DÜZENİ BOZMA CESARETİ
12 Aralık 2019
ERGENLİK DÖNEMİNDE MEDYA VE VÜCUT İMAJI 4

Hem iki ergen çocuk annesi, hem de hekim olarak son dönemde çok fazla kafamı meşgul eden bir konuyla halimiz.com ailesine giriş yapmak istedim.

Medyanın ideal kadın olarak sunduğu imajlar bugün her yerde karşımıza çıkıyor. Hatta aynı durum ideal erkek vücudu için de son dönemde geçerli olmaya başladı. Televizyon, dergi, film, reklam, sosyal medya, dijital medya ve video oyunları aracılığı ile her gün ideal ve mükemmel vücut imajları bize sunuluyor. Bir süre sonra hepimiz bu görüntülerin normali yansıttığına inanmaya başlıyoruz. Ancak kilo ve vücut şekli olarak medyada gördüğümüz imajlar normali yansıtmıyor. Kadınların yalnızca yüzde 5’inde genetik olarak bu şekilde görüntüye sahip olma potansiyeli vardır. Çoğu insan için bu imajlar gibi görünmeye çalışmak sağlıksız olabilir. Depresyon, yeme bozuklukları ve özgüven düşüklüğüne yol açabilir.

Bu imajlara bakıp da, insanın kendini kıyaslamaması çok zor. Aynadaki görüntünüzü beğenmeyebilir ve kendinizi düzeltmek için yollar aramaya başlayabilirsiniz. Kadınlara güzellik endüstrisi tarafından diyetler, çeşitli besin takviyeleri, makyaj ve giysiler pompalanmakta ve bu endüstri kadınların medyada gördükleri imajlara benzeme hayalinden beslenmektedir. Bu ürünleri satmak için tasarlanan reklamlar, size kendinizi güvensiz hissettirerek amaçlarına ulaşırlar. Bu, yalnızca daha fazla satış yapmak için bir yöntemdir. Gerçekte bir kadının ya da erkeğin nasıl görünmesi gerektiğini belirleyen bir ölçüt olamaz. Medyanın ve reklam sektörünün nasıl çalıştığını anlamak, bu imajların kendinizle ilgili nasıl hissettiğinizi kontrol etmesini engellemede önemli bir basamaktır.

Bazen arkadaşlar ya da ebeveynler, yaptıkları yorumlarla, yardımcı olmak yerine incitici olabilirler. Sağlıklı olabilmek için hayatınızda bazı şeyleri değiştirmeniz gerekebilir, ancak bu konuda herkesin yorumlarına kulak asmanız gerekmez. Görüntünüzle ilgili negatif yorumlara, örneğin, şu şekilde cevap verebilirsiniz:

 • Benim vücudumla/kilomla/yemeğimle ilgili yorumların beni incitiyor.
 • Biliyorum amacın iyi, ama lütfen bu yorumları kendine saklar mısın.
 • Ben sana böyle bir şey söylesem nasıl hissederdin? Benim vücudumla/kilomla/yemeğimle ilgili yorumların bana iyi gelmiyor ve yardımcı olmuyor.

Sağlıksız bir vücut imajının belirtileri aşağıdaki şekilde olabilir:

 • Kendinizle ilgili görüşünüzü yalnızca görüntünüz belirliyorsa
 • Görüntünüzü TV, dergi vb yayınlardaki kişilerle sürekli karşılaştırıyorsanız
 • Vücudunuzu tanımlarken negatif kelimeler kullanıyorsanız
 • Görüntünüzle ilgili depresif ya da üzgün hissediyorsanız
 • Sürekli takıntılı bir şekilde vücudunuzu ve görüntünüzü değiştirmeye çabalıyorsanız kendinizle ilgili sağlıksız bir vücut imajına sahip olduğunuz anlamına gelir.

Aslında kilo ve boyumuz arasında sağlıklı bir orantı olup olmadığını belirleyen vücut-kitle endeksi adı verilen bir belirteçtir. Genellikle 18.5’tan daha düşük vücut-kitle endeksi varsa çok düşük, 30’dan yüksek ise obezite olarak kabul edilir. Bu endeksi çevrimiçi hesaplamak için çeşitli dijital uygulamalar kullanılabilir.

Ne kadar egzersiz yapılması gerektiği yaşa göre değişmektedir. Ergenlik çağında haftanın çoğu gününde, günlük 60 dakika egzersiz yapılması önerilir. Düzenli egzersiz yapmak zihinsel ve fiziksel sağlığımız için çok önemlidir.

Diyet yapması gerektiğine inanan çoğu ergen, aslında sağlıklı kilodadır. Ancak vücut-kitle endeksi normal aralıkta değilse kilo verilmesi önerilmektedir. Ergenlik döneminde kilo vermek için düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı bir beslenme programı önerilmektedir. Ancak ani ve sağlıksız diyetler, uzun süre aç kalarak yağ yakma programları, hem kalıcı olmazlar, hem de ergenlik döneminde büyümeyi olumsuz etkiler. Uzun süreli olarak hayat tarzı değişiklikleri yapılmadığı sürece, şok diyetlerle kaybedilen kilolar, aynı hızla geri alınır.

Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına birkaç örnek:

 • Uzun süre aç kalma (oruç diyeti)
 • Öğün atlama
 • Şok diyetler
 • Tıkınırcasına yeme bozukluğu
 • Yedikten sonra istemli olarak kusma
 • İdrar söktürücü, ishal yapıcı vb ilaç kullanımı

Yeme bozuklukları, tıbbi olarak tedavi gerektiren ve tedavi edilmezse hayatı tehdit eden durumlardır. Yeme bozukluğu olan hastalar normal bir kiloda da olabilirler. Aşağıda yeme bozukluğuna birkaç örnek verebiliriz:

 • Anoreksia nevroza: Bozulmuş vücut imajı nedeniyle takıntılı bir şekilde diyet ve bazen beraberinde aşırı egzersiz yaparlar. Genellikle sağlıksız bir şekilde zayıftırlar.
 • Bulemia: Tıkınırcasına yedikten sonra kusarak ya da ishal yapan ilaçlar kullanarak, kilo almamaya çalışırlar. Aşırı egzersiz yapabilirler. Genellikle normal ya da normalin üzerinde kilodadırlar.
 • Tıkınırcasına yeme bozukluğu: Tıkınırcasına yerler, ancak kusmaya çalışmazlar. Genellikle kilolu ya da obezdirler.

Ebeveynler olarak yeme bozuklukları konusunda uyanık olmak ve vücut imajı ile ilgili çocuklarımızdaki yanlış algının fark edilmesi ve düzetilmesi için çaba göstermek konusunda umarım bu bilgiler yararlı olmuştur. Pratikte, günümüzde, bunun ne kadar zor olduğunu ve vücut algısı ile ilgili bozukluğun ne kadar yaygın olduğunu, hatta yalnızca ergenliğe özgü bir sorun olmadığını, üzülerek gözlemliyorum.

Herkese sağlıklı beslenme ve sağlıklı – yaşına uygun fiziksel aktivite dolu bir hafta dilerim.

 

mm

Op. Dr. Burcu Karamürsel

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ve sonrasında Perinatoloji (yüksek riskli gebelik takibi) eğitimi aldım. Mesleğim dışında psikoloji ve psikiyatri alanları çok ilgimi çeker. Okumayı, yazmayı, sinema izlemeyi, yeni insanlar tanımayı, gençler ve çocuklarla vakit geçirmeyi, seyahat etmeyi çok severim. Burak ve Lara’nın annesiyim. Vatanımı seviyorum ve son nefesime kadar bu diyarlarda kalmak ve iyi yönde bir şeylere dokunabilmek ve çocuklarımıza mutlu, yaşanabilir bir ülke bırakmak umudundayım. Doktor olarak bana ulaşmak isterseniz https://www.burcukaramursel.com/ sayfamdan iletişim bilgilerime ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!