ENFLAMASYON NEDİR? - Halimiz
ENFLAMASYON NEDİR? 2
YOLDA
22 Mart 2018
ENFLAMASYON NEDİR? 3
EVİMİZİN ENERJİSİ
22 Mart 2018
ENFLAMASYON NEDİR? 4

Sanırım doktorunuzdan, test sonuçlarınızdan, okuduklarınızdan bu kelimeye aşina olabilirsiniz. Bu hafta sizlere enflamasyon nedir, nasıl teşhis edilir, böyle bir durumda nasıl beslenmeli gibi konularda bilgi vermek istedim.

Enflamasyon, inflamasyon, yangı veya iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel ya da dışsal doku hasarına verdiği hücresel, sıvısal ve vasküler bir seri yanıttır.

Yangının tipik beş belirtisi vardır. Bunlar:

  1. Kızarıklık
  2. Isı artışı
  3. Şişkinlik
  4. Ağrı
  5. Kapsanan organlarda işlev bozukluğu

Yangı vücudun savunma sisteminin bir sonucu olarak gelişir ve organizmayı korumaya yöneliktir.

Yangının çok çeşitli sebepleri vardır. Bunlar mikroorganizmalar oldukları gibi parazitler veya cansız cisimler (kıymık, silika vb) de olabilirler. Travmalar, ezilmeler, kesikler de yangı ile sonuçlanır. Yangılar akut (birkaç günden bir haftaya kadar gelişen) olabildikleri gibi kronik (uzun süreli) de olabilirler.

Yangının organizmada üç temel amacı vardır. Bunlar, hastalık etkenini yok etmek, etkenleri yok edemiyorsa vücuttan ayrı tutmak ve hasarlı dokuları ortadan kaldırmaktır.

Nasıl teşhis edilir?

CRP kanda bulunan bir proteindir. CRP, ya da C-reaktif protein testi kandaki iltihap seviyesini tespit eder. Bu test, akut enflamasyon ya da enfeksiyonda ortaya çıkan ve karaciğerde üretilen özel bir protein tipinin, kan serumundaki konsantrasyonunu ölçer. CRP adı verilen proteinin kanda 2.5’un üzerinde olması vücutta yüksek derece iltihabi bir sürecin olduğu anlamına gelir.

Genellikle enflamasyon ve otoimun hastalıkları birlikte görülür. Örneğin, hepatit, tip 1 diyabet, multiple skleroz, sedef, remotoit artirit, lupus gibi…

Böyle bir durumda beslenme düzeninizi değiştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek çok fayda sağlar. İlaçlar ve diğer tedaviler de faydalıdır ama antienflamatuar beslenme uygulamak, semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.

Antienflamatuar beslenme tarzında dikkat edilmesi gereken hususların başında doğal ve sağlıklı, katkısız besinler tüketmektir. Bunun dışında;

·      günlük 25 gram lif tüketmek

·      her öğünde sebze tüketmek

·      her gün sülfür ve alyum içeren soğan, sarımsak, brokoli, lahana, pırasa, karnıbahar  gibi sebzeler tüketmek

·      zerdeçal ve zencefil gibi enflamasyon önleyici baharatlar kullanmak

·      ceviz, avakado, balık, keten tohumu, chia tohumu gibi omega 3 ve sağlıklı yağlar içeren besinler tüketmek

·      haftada en az 3 kere balık tüketmek

·      havuç, salatalık, badem, yerfıstığı gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek

·      işlenmiş gıda ve şekerden uzak durmak

·      sit ve süt ürünlerinden uzak durmak

·      buğday ve glutenden uzak durmak

·      transyağ içeren gıdalardan uzak durmak

·      alkolden uzak durmak

·      sigaradan uzak durmak

Enflamasyon vücudun verdiği normal bir tepkidir. Bedeni işgal eden virüs ya da bakteri gibi yabancı organizmalara karşı geliştirilen bir bağışıklık sistemi yanıtıdır.

Beslenme düzeni ve diğer tedavi seçenekleri dışında stresten de uzak durmak, yoga, meditasyon, nefes çalışmaları gibi zihinsel rahatlık sağlayacak yöntemlerden destek almak işinizi kolaylaştırır.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!