EN SICAK İKİ BUÇUK HAFTA - Halimiz
EN SICAK İKİ BUÇUK HAFTA 2
İLAHİ OLANIN İÇİMİZDE UYANIŞI
19 Nisan 2018
EN SICAK İKİ BUÇUK HAFTA 3
SORU SORAN MI, CEVAP ARAYAN MI?
19 Nisan 2018
EN SICAK İKİ BUÇUK HAFTA 4

Geçtiğimiz hafta FBI’ın Rusya soruşturmasında bir geri dönülmez anı daha yaşadık. Başkan Trump’ın “kişisel avukatı” olarak tanımlanan Michael Cohen’in iş yerinin, evinin ve evi restore ederken kaldığı otel odasının, eş zamanlı olarak FBI ajanları tarafından mahkeme kararı ile aranması ve evraklarına el konulması, soruşturmanın zirvesi gibi göründü. Oysa Trump ve Cohen’in kaçınılmazı erteleme çabalarına bakılırsa, henüz zirveye ulaşmadığımızı bir kenera not etmek gerek.

Burada, yani Washington’da genel görüş, yaz aylarında ve muhtemelen Temmuz-Ağustos civarı Trump’ın istifa etmek zorunda kalacağı… Ben Başkan Trump’ın o kadar zamanı olduğu kanaatinde değilim. Bence önümüzdeki 2,5 hafta içinde, Trump’ın istifa ya da işten azledilme süreci başlayacak. Hem de aşağıdaki adımlarla:

 • Öncelikle, Cohen’in avukatlarının New York mahkemesinde FBI’ın önünü tıkalama çabaları reddedilecek
 • Ardından yine Cohen’in avukatlarının ve muhtemelen Başkan Trump’ın erteleme çabaları acilen devreye girecek: karara itiraz talepleri gibi…
 • Bu da olmayınca, önümüzdeki 10 ila 12 gün içinde Trump özel savcı Robert Mueller’ı ve New York Güney Bölgesi savcılarını işten atma ve dolayısıyla soruşturmayı kapatma sürecini başlatacak.
 • Ancak, federal soruşturma kapanır gibi görünse de, var olan delillerin yok yerine konulması mümkün değil. Sadece ertelenmiş olacak.
 • Fakat, New York Güney Bölgesi’inde yürüyen eyelet soruşturması konusunda Trump’ın kapatma ve hatta suçu affetme yetkisi yok. Bu, Amerikan anayasasının federal ve eyelet bazlı devlet yapılanmasını esas almasından kaynaklı.
 • Amerikan başkentindeki genel kanaat FBI’ın Başkan Trump’ın “kişisel avukatı” Michael Cohen aleyhine bir suçlama getirebilmek için, mahkeme kararı ile el konulan evraklara ihtiyacı olduğu ve aksi takdirde resmi bir suçlama yapılmayacağı. Ben bu görüşe katılmıyorum.
 • Bence, FBI’ın elinde gereğinden fazla delil mevcut, zira FBI Cohen’i, tüm telefon konuşmaları ve elektronik haberleşmeleri de dahil olmak üzere, en az 4 aydır izliyordu.
 • Cohen, her ne kadar “avukat” sıfatına sahip olsa da, asıl fonksiyonu işbitiricilik olarak biliniyor. Bir nevi mafya avukatı anlayacağınız. Hizmet verdiği mafya ailesinin kim olduğu ise malum…
 • Bu nedenlerle, bence, baskın ile FBI’ın peşinde olduğu “güçlendirici deliller” zira asıl delillere zaten sahipler.
 • Şimdi, bir mafya ailesinin avukatının, aile hakkında ne gibi bilgi ve belgelere sahip olduğunu ve bu “delil”lerin her bir aile mensubu için kaç ömürlük hapis cezası getirebileceğini düşünürseniz, neden bu gelişmenin Trump için hayati öneme sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Şimdi dönelim en sıcak 2,5 hafta meselesine…

 • Trump, tüm yetkilerini kullanarak ve hatta aşarak, bu soruşturmayı durdurmayı deneyecek. Özel savcı Mueller ve New York savcılarının tamamını işten atmak dahil her şeyi deneyecek önümüzdeki 15 günde…
 • Ancak, FBI eş zamanlı olarak Cohen ve belki de Trump ailesi bireyleri hakkında (kızı Ivanka ve oğlu Don Jr. gibi) resmi suçlama yapacak. Bununla eş zamanlı olarak özel savcı Mueller da, raporunun ilk bölümünü halka sunacak.

Trump ne yaparsa yapsın kanundan kaçamayacak. Ama bu denemeyecek anlamına gelmiyor tabii. İşte bu yüzden, 2018 yılın siyaseten en sıcak 2,5 haftasına hazır olun.

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!