EKREM İMAMOĞLU'NA AÇIK MEKTUP - Halimiz
EKREM İMAMOĞLU'NA AÇIK MEKTUP 2
RÜYA
13 Haziran 2019
EKREM İMAMOĞLU'NA AÇIK MEKTUP 3
ŞİİRLİ BİR YAZI
13 Haziran 2019
EKREM İMAMOĞLU'NA AÇIK MEKTUP 4

Sayın İmamoğlu,

Öncelikle benim gibi yüzbinlerce İstanbulluya umut verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Size 31 Mart seçiminde verdiğim ve 23 Haziran’da da vereceğim oy sizin deyiminizle anamın ak sütü gibi helal olsun.

Siz 48, ben 56 yaşımdayım. İkimiz de Trabzon’un bir köyünden buraya geldik. Sizi biraz da hemşerim olduğunuz için sevdim. Aynı zamanda çok içten, samimi, içi dışı bir ve enerji dolusunuz. Çeyrek asırdır alınamayan İstanbul Belediye Başkanlığını alnınızın akıyla aldınız. YSK’nın tartışmalı kararı ile yenilenecek seçimlere 11 gün kaldı. Seçim kampanyanızı twitter sayfanızdan düzenli olarak izliyorum.

Size bu mektubu kıdemli bir sağlık meslek örgütü yöneticisi ve halk sağlığı alanında çalışan bir sosyal bilimci olarak yazıyorum.

Kampanyanızda sosyal demokrat belediyeciliğin ve sosyal devlet anlayışının gereği olarak en alt gelir grubundaki aç ve yoksullara bedava süt, ekmek, ulaşım ve aylık maaş vb. vaatlerde bulundunuz.

Sayın İmamoğlu,

Günümüzde sağlığın tanımı değişti. Sağlık yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmaması değil, fiziksel, zihinsel, toplumsal ve POLİTİK tam bir iyilik halidir. O yüzden yeniden seçildiğinizde sosyal tıp kavramı ile sık sık karşılaşacaksınız. Seçildiğinizde ilk yapacağınız işlerden birisi de bir halk sağlığı danışmanı almak olsun. Bunun için istediğiniz takdirde Türk Tabipler Birliği size destek olacaktır.

İstanbul’un sosyal ve ekonomik koşulları İstanbulluların sağlığını ve hastalığını doğrudan etkiler. O yüzden Halk Sağlığı aynı zamanda bir sosyal bilimdir. Sizin başarılı olmanız için olmazsa olmazlardandır. İstanbul’da aynı ilçede yaşayanların bile sosyal ve ekonomik düzey farklılıklarından dolayı daha sık hastalandığını, daha az yaşadığını ve erken öldüğünü Beylikdüzü deneyiminden biliyorsunuzdur.

O nedenle biz halk sağlıkçılar sağlığın ön koşulu olarak gelir, gıda, barınma, eğitim, temiz hava ve çevre, eğitim başta olmak üzere sürdürülebilir doğal kaynaklar, sosyal adalet, özgürlük, barış, demokrasi ve eşitliği sağlıklı olma halinin belirleyicileri olarak kabul ederiz.

Size toplumsal eşitsizliğe yol açan ve milyonlarca İstanbulluyu etkileyen bu duruma da kampanyanız sırasında değinmenizi salık veririm.

Belediye bütçesinin hatırı sayılır bir kısmını halk sağlığı ve koruyucu hekimliğe ayırabilirseniz bu topluma büyük hizmet etmiş olursunuz. Güç size geçtiğinde harcadığınız para ve kaynakları nasıl dağıttığınız aynı zamanda toplumsal adalet ve eşitlik ilkenizi de ortaya koyacaktır.

Kampanya çalışmalarınızın son virajında bu konulara da değinmenizi ve bir kısa video hazırlamanızı öneririm.

Her şey çok güzel olsun…

mm

Dr. Ali Özyurt

1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1994 yılında Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı oldu. 2015 yılında Halk Sağlığı doktorasını tamamladı. İstanbul Tabip Odasında 30 yıldır değişik kurullar ve komisyonlarda gönüllü olarak çalıştı. Şu an Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi. Evli ve bir kızı var. Söz Uçar Yazı Kalır adında bir anı-deneme kitabı var.

3 Yorumlar

    • Muharam dedi ki:

      Saiın Ekrem İmamoğlu size sonsuz teşekkürler. Şunu söylemek istiyorum sizr ben kirklerile. Lüleburgaz ilçesinde yaşiyorum. Eşim yurt dışında ben ben tek başıma mujedale etiyorum. Yabançi için calişma hakkim yok iki kızım var biri 17 yaşinde biri 3 yaşinde. Timizlik işlere getiyordum. Şimdi bu virüzdan iş yok ev iki kizimle zor durumdayim lütfen yardamçi olun. Riça eterim size

  1. Yıldız bektas dedi ki:

    Slm ben sadece sesimi duyun diyodu. Gercekden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!