EĞİTİMDE ONLINE DEVRİ - Halimiz
EĞİTİMDE ONLINE DEVRİ 2
SON KABADAYI…
26 Mart 2020
EĞİTİMDE ONLINE DEVRİ 3
CORONA VİRÜS NASIL BİR DÜNYA DÜZENİ YARATACAK?
26 Mart 2020
EĞİTİMDE ONLINE DEVRİ 4

Uzunca bir aradan sonra yeniden sevgiyle merhaba,

Bildiğiniz gibi tüm dünya olarak çok zorlu ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci mümkün olduğunca az zararla atlatmak hepimizin ortak dileği. Bunun için mümkün olduğunca sağduyulu, olumlu olmaya gayret göstermeli ve tedbiri elden bırakmamalıyız.

Bugünkü yazım yine eğitim ve teknoloji ile ilgili. Yıllarca dönüştürülmüş sınıfların, e-öğrenme ortamlarının, online eğitimlerin geleceğin eğitim modelleri olduğunu savunduğum yazılarımda elbette böylesi bir felaket senaryosunu ön görmem mümkün değildi. Ancak bugün geleneksel örgün eğitime çok iyi bir destek olan e-öğrenme ortamlarının iyi ki hayatımızda olduğunu tekrar ve tekrar bu sefer yaşayarak görüyoruz. Öncelikle tüm okurlarımız için kısaca örgün eğitim dediğimiz sınıfta eğitim ve online eğitimin farkının ne olduğunu kısaca hatırlayalım.

EĞİTİMDE ONLINE DEVRİ 5

Eğer öğrenci ve eğitimci aynı fiziki ortamda bulunuyorsa bu eğitim örgün eğitime girer. Öğrenci dersin olduğu gün ve saatte dersin verildiği mekanda olmak durumundadır. Eğitim tamamlandıktan sonra veya eğitime katılınamadığı günler için dersin tekrar edebilme imkanı yoktur.

Online eğitimde ise eğitimci ve öğrenciler farklı lokasyonlarda bulunur, internet teknolojileri kullanılarak bağlantı sağlanır. Uzaktan eğitim dediğimiz ise online eğitimi de kapsar. İnternet olması gerekmez, televizyon yayınından da uzaktan eğitim yapılabilir. Her iki durumda da dersler video kaydı şeklinde sunulabilir. Öğrenci istediği zaman derse bağlanıp izleyebilir. Karşısında canlı bir eğitimci olması gerekmez, soru sorarak etkileşime geçilmesi beklenmez.

EĞİTİMDE ONLINE DEVRİ 6

Günümüz teknolojileri sayesinde online öğrenme ortamları çok zenginleştirildi. Gerek senkron gerek asenkron yapılabilen derslerde öğrenme ortamlarına bağlanan öğrenciler dersle ilgili kitap, sunum dosyası, videolu anlatımların hepsine aynı anda ulaşma imkanına sahip. Anlamadıkları ders videolarını tekrar tekrar izleme fırsatı bulabiliyor, ders senkron yapılıyorsa sanal sınıfa bağlanarak hoca ve sınıf arkadaşları ile online görüntülü iletişim kurabiliyor. Kısaca e-öğrenme ortamlarında kullanılabilecek araçlar eğitiminin sunuş biçimini zenginleştirecek sayısız imkan sunuyor.

Yapılan araştırmalar eğitimde zaman ve mekan bağımsızlığının, bireylerin bilgiye ulaşma ve bilgiyi yönetme adına sarf edilecekleri enerjiyi doğru kullanmalarına yol açtığını ve öğrenmelerinde kolaylık ve kalıcılık sağladığını gösteriyor. Günümüz koşullarında farklı eğitim gereksinimini karşılamak için geleneksel öğrenme-öğretme yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda, internet desteği ile gerçekleştirilen e-öğrenme ortamları, eğitim için büyük fırsatları beraberinde getirdiği bir gerçek. Şu anda internetin ulaştığı her noktada Moodle gibi bağımsız, açık kaynak kodlu, nesne yönelimli, dinamik uzaktan eğitim sistemleri mevcuttur. Ayrıca yine skype gibi, zoom gibi sanal sınıfların oluşturulduğu, Webinar (İnternet Semineri), internet üzerinden gerçekleştirilen ve katılımcıların mekan ya da zaman bağımsız olarak katılım gösterebildikleri online toplantı veya seminerlerlerin yapıldığı programlar bulunmaktadır.

Yazımın başında belirttiğim gibi çok zorlu bir süreçten geçiyoruz ve bu sürecin ne kadar süreceğini de bilmiyoruz. Ancak bu süreç içerisinde hayat devam ediyor ve edecek. Bütün bu teknolojileri, bütün bilinenleri belki de kullanma zamanı şu an.

Bu bir sınav ve biz bu sınavı hep birlikte geçeceğiz…

Sevgi ve saygılarımla

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!