DURDURMA SANATI - Halimiz
DURDURMA SANATI 2
“KENDİ ORKESTRANI YÖNET”
30 Ocak 2020
DURDURMA SANATI 3
HAYATI BOŞUNA HARCAMA KORKUSU
30 Ocak 2020
DURDURMA SANATI 4

Bu hafta, Thich Nhat Hanh ve Dr.Lilian Cheung’un Tadını Çıkar adlı kitabından bazı paragraflar paylaşmak istiyorum. Sağlığımızı bozan yeme alışkanlıklarımızı, beslenmemize farkındalık katarak nasıl düzeltebiliriz… İşte kitap bunun incelemesini yapıyor ve öneriler sunuyor. Tavsiye ederim.

“Her gün bizi yiyip içmeye teşvik eden düzinelerce yiyecek ve içecek reklamına maruz kalıyoruz. Ayrıca, yeme içme için hiçbir yer, uygunsuz sayılmıyor. Arabalarımızda ve masamızda, toplantılarda, oturur ya da alışveriş merkezlerinde dolaşırken yiyoruz ve içiyoruz. Kendimizi sık sık ihtiyacımızın ötesinde, gerçekte psikolojik açlığımızı tatmin etmek için yer ve içerken bulmak şaşırtıcı değil. Kesintisiz bir atıştırma, içme ve yeme kültürü yarattık.”

“Her gün bedensel hareketler ve kasların kullanımı yoluyla yakmakta olduğumuz enerji miktarını büyük ölçüde azalttık.”

“Harcadığımız kaloriden fazlasını yediğimizde kilo alıyoruz. Yiyecek ve içeceklerle aldığımızdan fazla enerjiyi fiziksel etkinlik ya da egzersiz yoluyla yaktığımızda kilo kaybediyoruz.”

Buraya kadarını zaten bildiğimiz şeyler diye okudunuz muhtemelen. Bir de bu paragraflarla birleştirerek okuyun;

Alışkanlık enerjimiz, bizi çekip götüren, çoğu zaman farkında bile olmadığımız ve değiştirme konusunda kendimizi güçsüz hissettiğimiz alışkanlığın acımasız gücüdür.”

“İçimizde güçlü bir duygu, fırtına gibi yükselmeye başladığında büyük bir çalkantı içine dalıyoruz. Huzurumuz yok. Çoğumuz fırtınayı televizyon seyrederek ya da avuntu verecek yiyecekler yiyerek yatıştırıyoruz. Ancak fırtına saatlerce televizyon seyrettikten sonra da yatışmıyor. Fırtına bir paket cips veya bir kase dondurma yedikten sonra da dağılmıyor. Ardından bunları yediğimiz için kendimizden nefret ediyoruz. Ertesi gün tartıya çıkmaktan ödümüz kopuyor. Tekrar yapmamak için yeminler ediyoruz. Ancak tekrar yapıyoruz. Neden? Çünkü alışkanlık enerjimiz bizi itiyor.”

“Bu hengâme duruma nasıl son verebiliriz? Korkumuzu, umutsuzluğumuzu, öfke ve arzularımızı nasıl durdurabiliriz? İstikrarlı durmayı ve duygusal fırtınalarda savrulmamayı öğrenmek zorundayız. Durdurma sanatını öğrenmek zorundayız. Farkındalık içinde kalmayı öğrenmek zorundayız.”

Farkındalık, alışkanlık enerjimiz her ortaya çıktığında onu tanımamıza izin verir.”

Gelin bu hafta bunu biraz pratik edelim Alışkanlık enerjimizi fark edelim ve durdurma sanatını uygulamaya başlayalım. Eğer durduramazsak, düşüncesizce tüketmenin yol açtığı yıkıcı seyirde devam ederiz.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese farkındalık dolu bir hafta dilerim…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!