DÜNYA HALA BÜYÜK... YAŞAM HALA KISA... - Halimiz
“BİR ULUSU GİYDİRMEK: 1956 – 2000 YILLARI ARASI SÜMERBANK DESENLERİ”
8 Şubat 2018
DÖNEMİNİN ÇOK İLERİSİNDE BİR KALKINMA PROJESİ
8 Şubat 2018

bmd

Karanlık ve zorlu bir tünelin içinden geçerken yeni ışıklar aramak gerekir. Bulacağınız yeni ışık size hem yolunuzu gösterecek hem de yeni bir umut olacaktır. Tabii bulabilirseniz.

Edebiyat, bilim ve sanat normal koşullar altında yaşayıp giden her ülkenin pusulasıdır. Yazılı kültüre yaslanan tüm ülkelerin her alanda öncü olduklarını, teknolojiye hükmettiklerini, bilgi üretimi sayesinde sosyal hayatımızı da etkilediklerini söyleyebiliriz. Yeni ufuklara bakmak yerine eskiden kalanlarla övünmeye çalışan Türkiye gibi ülkelerin tamamıyla dışa bağımlı hale geldiğini görmek pekala mümkün. Üniversite, medya, sanat ve düşünce üretimi sağlayan tüm alanlardaki gerileme ve beyin göçü sürdükçe bu bağımlılığın ağırlaşarak artacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

“Dünya Hala Büyük Yaşam Hala Kısa” adlı kitabım birdenbire oluşmadı. Meslek hayatımda gezdiğim müzelerde aldığım notlarla, karşılaştığım insanlarla ve olaylarla, yeni öğrendiğim kavramlarla uzun zaman içinde oluştu. Ortaya iyi bir kitap çıktı.

Elimdeki bilgi dosyalarını kitap haline getirirken gördüm ki dünyayı bugünlere taşıyan evrensel kültürün oluşumu kendini işine adamış insanların yazıları ve çalışmalarıyla sağlanmış. Üstelik bu insanlar herkesin bildiği birkaç isimden oluşmuyor; tarih ağacının gölgesinde kalmış yahut saklanmış, en az diğer yazarlar ve bilim adamları kadar tanınmayı ve övülmeyi hak eden çok önemli kişiler var. Osmanlı’da ilk doğa müzesini kuran ve Türk bilim tarihine “Macarlı Miralay Abdullah Bey” adıyla geçmiş Avusturyalı Karl Hammerschmidt onlardan biri. Ya da bir başka önemli isim, 1926 yılında Türkiye’ye gelip genç cumhuriyetin fotoğraflarını çeken Othmar Pherschy. Osmanlı’nın ilk akıl doktoru Luigi Mongeri. Jules Verne’i Türkçeye kazandıran isim olan Ahmet İhsan Tokgöz. Sadece bir edebiyat üstadı değil, bir golf ustası olarak Yahya Kemal Beyatlı. Hayatın üstünde yürüyen adam; Phillippe Petit. Petit’in hikayesi halimiz.com’da 11 Mayıs 2017’de yayımlanmıştı. O yazıyı kitapta da bulabilirsiniz. Sadece o değil, halimiz.com’da yayınlanan başka yazılar da var kitabın içinde.

Kitapta yer alan bazı başlıklar şunlar:

William Golding ve Sineklerin Tanrısı

Cemil Meriç’e göre gerçek aydın kimdir ?

Vatikan’ın arşivlerinde neler var ?

Muhammed Ali ve beyaz ırkçılık.

Charles Darwin ve bilimsel ırkçılık.

Namık Kemal’in ilk kez yediği portakallar

Ayfer Tunç’un 80’li yılları

Fabio Grassi’nin Atatürk’ü

Şair Nigar’ın İstanbul nezaketi

Depreme karşı idam önlemi

Jean Jacques Rousseau’nun bitkileri ve ilgi çekici pek çok hikaye…

Kitabın önsözünü kaleme alan Roma La Sapienza Üniversitesi öğretim üyesi Fabio L. Grassi şunları yazıyor :

“Zaman bize dilim dilim ve bedava olarak geçmişin gerçeğini hediye etmez; tam tersine tozu kalmış zamanla, toz altına bulanmış gerçeğin bazı değerli, anlamlı parçalarını kurtarmak için gece gündüz savaşmalıyız. Bu mücadelede Murat Erdin’in bu kitabı çok yararlı bir rol üstleniyor.” Bugün severek okuduğunuz ve bilmekten mutlu olduğunuz çoğu kitap ve kavramın Batılı yazarların elinden ve dilinden çıktığını görmek dünyada güç merkezinin hala Batı’da olduğu gerçeğiyle de yüzleştiriyor bizi. Kitapta bu gerçeği gösteren bir yazı da var.

Kimsenin unutmasını istemediğim bir dilekçeye de yer verdim: Aydınlar Dilekçesi..

5 Mart 1984 tarihli bu dilekçede dile getirilen talepleri bugün hiçbir değişiklik yapmadan hala talep ediyor olmamız ülkemiz adına ne acı. Jean Amery’nin sözü geliyor akıllara: “Yurdunda yaşamak demek zaten bildiğimiz şeylerin gözümüzün önünde küçük değişikliklerle tekrar ve yeniden cereyan etmesi demektir.”

Tarihçi Kitabevi etiketiyle yayınlanan 320 sayfalık bu kitabı seveceğinize eminim.

mm

Murat Erdin

Murat Erdin 1968'de İstanbul'da doğdu. Pertevniyal Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Gazeteciliğe 1990 yılında başladı. Radyolarda ve televizyonlarda çok sayıda programa imza attı. Halen yazar ve öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!