Dördü Bir Arada İsteyenler İçin - Orphan Black! - Halimiz
Dördü Bir Arada İsteyenler İçin - Orphan Black! 2
Muhammed Faris’in Suriyesi
5 Ekim 2017
Dördü Bir Arada İsteyenler İçin - Orphan Black! 3
Yeni Çağ: Ütopya mı, Distopya mı?
5 Ekim 2017
Dördü Bir Arada İsteyenler İçin - Orphan Black! 4

Çok yakın bir dostumu geçen sene kaybettim. Kendisi ile film ve dizi zevkimiz tamamen paraleldi. Hastalığının son günlerinde bana sık sık Orphan Black dizisini seyretmemi söylerdi. Saçma sapan günlük işlere kapılıp, Onur’un bu isteğini yerine getiremeden önce ne yazık ki arkadaşımı kaybettim.

Bu kaybın sonrasında da büyük ihtimalle kendime kızgınlıktan ve suçluluk hissinden dolayı yine bu diziyi seyretmeyi erteleyip durdum taa ki birkaç gün öncesine kadar…

Orphan Black tek türün seyircisine hitap etmiyor, dizi çok katmanlı olduğu gibi içerisinde de çok tür barındırıyor. Orphan Black, aynı anda hem bir bilim kurgu hem aksiyon  hem gizem hem de  bir drama dizisi.

Dördü Bir Arada İsteyenler İçin - Orphan Black! 5

Dizinin baş rol oyuncusu Tatiana Maslany, ona yakın farklı karakteri canlandırıyor dizide. Her bir karakter son derece özgün çizilmiş ve bir diğeri ile zerre kadar alakası yok. Bu farklılıkların hem fiziki farklılıklar hem de kişilik farklılıkları olduğunu göz önünde bulundurursak eğer, Tatiana’nın nasıl ciddi bir oyunculuk sınavı verdiğini anlayabiliriz. Gözümüzün önünde saniyeler içinde bambaşka kişilere dönüşüveren bukalemun Tatiana’nın bu üstün başarısı, 2016 yılında aldığı drama dizilerinde en iyi kadın oyuncu Emmy’si ile taçlanmış.

Dizinin son derece başarılı senaryosu, grift, iyi düşünülmüş, katman katman çözülen olaylar örgüsü, asla düşmeyen temposu ve derin, inandırıcı karakterlerinin yanı sıra son derece başarıyla seçilmiş bir oyuncu kadrosuna da sahip. Özellikle ana karakter Sarah’ın üvey erkek kardeşi eşcinsel Felix Dawkings rolündeki Jordan Gavaris; marjinal ve sorumsuz bir anti kahramanı canlandırıyor olmasına rağmen sıcacık, özgün ve doğal oyunculuğu ile Felix’i seyircinin gözünde dizinin en sevilen kişilerinden biri yapmayı başarıyor.

Açıkcası bütün oyuncular arasında  beni tek rahatsız eden dedektif Art Bell’i canlanlandıran Kevin Hanchard. Hanchard ciddi bir duygu ifade sorunu yaşıyor, her durum karşısında dedektifi sadece “öfkeli” görüyoruz, dolayısıyla oyunculuğu diğerlerinin yanında cılız duruyor. Fakat neyse ki bu zafiyet dizinin genel yapısını çok fazla etkilemiyor.

Dizinin konusuna gelince; köşesinden kıyısından pek çok suça bulaşmış, sert, kavgacı ve parasız Sarah Manning bir akşam metroda kendisine tıpatıp benzeyen bir kadının trenin önüne atlayarak intihar edişine şahit olur. Manning, daha sonra polis olduğunu öğreneceğimiz Beth isimli bu kadının ilk önce çantasını, daha sonra da kimliğini çalıp, erkek kardeşinin de yardımıyla ölen kişinin Sarah olduğu izlenimini uyandırarak, yepyeni bir kimlikle yepyeni bir hayata yelken açar. Lakin ilk başta son derece çekici görünen bu yaşam, Sarah’ın, Beth dışında daha onlarca  ikizinin/klonunun olduğunu öğrenmesi ve bir seri katilin bu klonları tek tek yakalayıp öldürdüğünü keşfetmesi üzerine bir kabusa dönüşür.

Eli yüzü düzgün, tutarlı, önceden düşünülmüş bir senaryo, derinlik verilmiş karakterler, sıkı bir aksiyon ve oldukça iyi bir oyunculuk içeren Orphan Black‘i başta gerilim, aksiyon ve bilim kurgu seyircileri olmak üzere herkese tavsiye ediyorum. Uzun kış gecelerinde sıcak bir bardak sahlep ile de çok iyi gidecektir.

mm

Ayse Deniz Yurdakul

3 çocuk, altı köpek, bir kedi ve iki su kaplumbağası annesi olup, LGBTİ hakları aktivisti, dizi ve sinema delisi bir geektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!