DOĞAL KOLON TEMİZLİĞİ - Halimiz
LIVING HISTORY
14 Şubat 2019
SOFRAMA HOŞGELDİNİZ
14 Şubat 2019

Bu hafta da bağırsak sağlığından konuşalım. Bağırsaklarımızda yıllardır biriken toksinlerden nasıl kurtulacağımıza, beyin sağlığımızı direk etkileyen bu organımıza nasıl destek verebileceğimize bir bakalım. Hepsi evde yapılabilecek, kabızlık, şişlik veya gaz gibi rahatsızlıklar durumunda yapılabilecek küçük önlemler;

  1. Elma suyu

Elma içerdiği pektinden dolayı yoğun bir lif kaynağıdır. Yani bağırsaklarımızın tam da ihtiyacı olan şey. Lif, kabızlığı önler ve kilonuzu korumaya yardımcı olur.

  1. Limonlu su

Limon içerdiği C vitamini dolayısıyla metabolizmayı hızlandırır, detoksa destek olur ve vücudunuzu serbest radikallerden korur.

  1. Yoğurt

Yararlı bakterilerden destek almak için doğal bir probiyotiktir. Bağırsaklarınızda yararlı bakterilerin eksikliği bir sürü hastalığa davetiye çıkarır. Sindirime yardımcı olur ve bağırsakları temizler.

  1. Organik elma sirkesi

Antioksidan ve antibiyotik etkilerinden dolayı bağırsaklarımıza destek olur. Asidite seviyesi ile mide asidini artırarak toksinlerden arınmaya yardımcı olur.

  1. Sebze suları

Özellikle yeşil sebzelerle hazırlanan sular hem detoksa hem de kolonu temizleyici özelliğe sahiptir. Kilo da vermek istiyorsanız iyi bir ara öğün seçeneğidir.

  1. Deniz tuzu

Sabah aç karnına bir bardak su ile tüketildiğinde bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bağırsaklardan suyu çekerek biriken toksin ve bakterileri hızla atmaya yardımcıdır.

  1. Keten tohumu

Omega 3 yağ asitleri, lif ve antioksidan zenginidir. Günlük tüketildiğinde bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. Antioksidan ve sağlıklı yağlar genel sağlığınızı desteklerken, içindeki lif de bağırsaklardaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

  1. Sodyum bikarbonat

Midenizdeki asidi nötralize eder, hazımsızlığa destek olur. Bağırsaklara girdiğinde suyu çekerek kabızlığın giderilmesine destek olur.

  1. Yeşil çay

Bedeninizi iyileştirmek ve temizlemek için içindeki kateşin denilen polifenoller içerir. İyi bir antioksidan ve detoks yardımcısıdır. Akşamları tüketmek uykusuzluğa yol açabilir.

  1. Kırmızı biber

İçindeki kapsiasin maddesi iştahı azaltarak bağırsak hareketlerini hızlandırır. Antioksidan içeriği ile detoksa yardımcı olur. Ayrıca metabolizmanızı da hızlandıracağı için kilo verme sürecinize destek olabilir.

Elinizi hemen bu rahatsızlıkları gidermek için ilaçlara atmadan önce doğal yöntemler denemeye ne dersiniz? Eski yöntemler gibi… Mesela, karnımız ağrıdığında canım anneannem bize çocukken hemen bir nane-limon kaynatırdı. Elbette hastalık durumunda doktora gitmeyi ihmal etmeyin ama en ufak rahatsızlıkta da elinizi ilaçlara atmayın.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim…

 

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!