DİJİTAL HİKAYELER - Halimiz
DİJİTAL HİKAYELER 2
KALİTELİ YAŞAMAK İÇİN
12 Nisan 2018
DİJİTAL HİKAYELER 3
ŞURADAKİ PARLAK IŞIKLI ŞEY DE NE?
12 Nisan 2018
DİJİTAL HİKAYELER 4

İnsanların kendi yaratıcılıklarının farkında olması ne kadar da önemli ve güzel bir özelliktir. Kendini tanımak ve kendi yaratıcılığının farkında olmak bu hayatta mutlu olmak için çok önemli benim fikrime göre. Bu yüzden, özellikle erken yaşlarda çocuklara yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri ortamlar sağlanmalı.

Oyunların hepimizin hayatında büyük bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Araştırmacılar çocukluğun erken dönemlerinde oyun oynamanın birçok yeteneği geliştirerek gelecekte güçlü öğrenme yetileri kazandırdığını belirtiyorlar. Yaratıcılık da bu yeteneklerden biri. Teknolojinin günlük yaşantımızda yerinin büyümesiyle davranış ve alışkanlıklarımız da değişti. Artık çocuklar evin dışında daha az vakit geçirebiliyor. Sokaklarda oynanan oyunların yerini sanal ortamlarda oynanan oyunlar aldı. Restaurantlara bakın, pek çok çocuğun yemeği ile birlikte video seyredebilmesi için telefonlar konulmuş durumda.

DİJİTAL HİKAYELER 5

Durum böyle iken çocukların yaratıcılıklarını nasıl geliştirebileceğiz? Elbette teknoloji insanların hayatlarını kolaylaştırmak için var. Biz de teknolojiyi nasıl yaralı bir şekilde kullanabiliriz sorusunun cevabını aramalıyız. Artık elimizde dijital içerikler mi var? Bu durumda çözüm Dijital içerikleri fayda sağlayacak türden seçmek olmalı.

DİJİTAL HİKAYELER 6

Çocuklarınızın yaratıcılıklarını geliştirebileceği bilgisayar uygulamaları mı arıyorsunuz? StoryJumper işte bunlardan biri. Bu uygulama sayesinde çocukların kendi hikayelerini yazması mümkün. Yazı yazmanın zihin sağlığını desteklediği bilinen bir gerçek. Çocuklar yazı yazarak düzgün cümle kurma ve hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıklarını geliştirme imkanına sahip olmakta.

Uygulamada çocukların hikayelerinde kullanacakları masalsı ortamlar, karakterler, nesneler ve resimler mevcut. Kullanıcıya düşen sadece hikayenin görsellerle kurgulanıp okuyucuya aktarılması. Hikaye yazıldıktan sonra sanal ortamda okuyucularla paylaşılabiliyor.

DİJİTAL HİKAYELER 7

StoryJumper kullanıcıya kendi ortamını yaratması için farklı seçenekler sunuyor. Kullanıcı hayal gücünü kullanarak kendi ortamını ve karakterlerini oluşturabiliyor. Ses kayıtları yapabiliyor, müzik ya da resim ekleyebiliyor.

StoryJumper, böyle bir kitabı dijital ortamda hazırlamak için kullanılabilecek web platformunda çalışan bir araç. Geniş kütüphanesinde bulunan görselleri ve hikaye metnini bir araya getirerek harika bir kitap oluşturulabilir. Ortaya çıkan ürünün aynı bir hikaye kitabı gibi sayfa sayfa olması ise bu uygulamanın özelliklerinden biri.

Bu uygulamaya https://www.storyjumper.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu arada sadece çocuklar için değil kendiniz için de uygulamayı incelemenizi tavsiye ederim. Kim bilir belki de içinizde keşfedilmeyi bekleyen bir hikaye yazarı yatıyordur. Bunu açığa çıkarmak için işte size bir fırsat!

Sevgiyle kalın…

 

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

1 Comment

  1. mehmet oguzcan dedi ki:

    keske benim gibi tembeller icin playstore uygulamasi da olsaydi 😉 ps..ufakliklar icin bu tip programlarin turkcelerini niye yapmiyoruz ki..sizlerinde sanirim imkanlariniz mevcut ( universite comp eng…vb )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!