DEZENFORMASYON TOPLUMU KEMİRİYOR - Halimiz
DEZENFORMASYON TOPLUMU KEMİRİYOR 2
İÇİNİZDEKİ ÇOCUK
6 Haziran 2019
DEZENFORMASYON TOPLUMU KEMİRİYOR 3
TEMİZ SİYASET HALA MÜMKÜN
6 Haziran 2019
DEZENFORMASYON TOPLUMU KEMİRİYOR 4

Bugünün dünyasında demokrasileri tehdit eden çok ciddi bir mesele ile karşı karşıya bulunuyoruz. Bunun adı dezenformasyon.

Peki dezenformasyon nedir?

Anlamını şöyle açıklayabiliriz: Kasıtlı olarak, çarpıtılmış, sahte, yanlış bilgi verme.

Şimdi dezenformasyon hakkında bilmemiz gereken şeyleri sıralayalım:

  1. Korkularımızı besler ve hızla yayılır. İnsanlar doğaları gereği, olumlu değil olumsuz bilgiyi hatırlarlar. Dezenformasyon yayanlar bunu çok iyi bilir ve derin duygulara oynarlar. Olumsuz bilginin sosyal medyada paylaşım olasılığı yüksektir. Yanlış bilgi gerçek haberlerden çok daha hızlı yayılır.
  2. Dezenformasyon, sosyal medyada beslenir ve paylaşımı milyarlara ulaşabilir. En büyük gazeteler birkaç milyon tiraj yaparken Facebook’taki haberler her gün bir milyardan fazla kişiye ulaşabiliyor.
  3. Dezenformasyon, etkili bir silahtır. Brezilya’dan Çin’e kadar, otoriter liderler dezenformasyonu bin yıllık “böl ve yönet” politikalarının en yeni senaryoları için bir silah olarak kullanıyor. Troll çiftliklerinde çalışan binlerce insan dezenformasyon yaymak için milyonlarca sahte hesap açıyor.
  4. Dezenformasyon, bazı ülkelerde şiddet olaylarına yol açtığı gibi etnik çatışmaları da alevlendirdi. Siyaseti zehirliyor. Sahte haberler bize Brexit’i, Bolsonaro’yu ve Trump’ı hediye etti. Dezenformasyon, ana akım medyaya, demokratik kurumlara ve siyasi liderlere olan güvenimizi yok ederek kurulu düzen karşıtı diktatörlerin iktidarı ele geçirmeleri için adeta kusursuz bir zemin hazırlayabiliyor.
  5. Hiçbirimizin dezenformasyona karşı bağışıklığı yok. Siyasi yelpazenin neresinde olursa olsun, her birey toplumu kutuplaştırma ve erozyona uğratma stratejisinin kurbanı olabilir.

Unutmayalım ki dezenformasyon güvensizlik, korku ve yalan yayar. Ancak, ne kadar çok bilgi sahibi olursak o ölçüde engel olabiliriz. Peki ne yapmalıyız?

Aklıma gelenleri kısaca belirteyim:

  1. İnternette okuduğunuz her şeye inanmayın. Okuduğunuz şeyleri güvenilir kaynaklardan kontrol edin.
  2. Gerçek gazetecilik yapan kaliteli gazetelere abone olun.
  3. Troll ordularının amacı sıradan vatandaşların demokratik değerlerden uzaklaşmalarını sağlayacak bir iklim yaratmaktır. Onun için demokratik haklarınızdan vazgeçmeyin.
  4. Sizin gibi düşünmeyen insanlara empati ve bilgelikle yaklaşın. Bunu başarabilirseniz, farklılıklarınıza rağmen bağ kurabilirsiniz. Dezenformasyonun bu tür yaklaşımları engellemesine izin vermeyin.

Dezenformasyonun soykırımı şiddetlendirmek, sahte haberlerle belli bir gruba saldırı düzenlenebilecek bir ortam yaratmak, toplumları kutuplaştırmak ve korku ve öfkeyi körüklemek için kullanıldığı ülkeler olmuştur. Tüm bu durumlarda korkunç sonuçlarla karşılaşılmıştır.

Bilgili olalım, demokrasiye inanalım, umudumuzu kaybetmeyelim. Aksi takdirde dezenformasyon pompalayan güçlerle mücadele etmek zorlaşacaktır.

 

mm

Dr. Ali Tigrel

Devlet Planlama Teşkilatı Eski Müsteşarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!