DEVLET TİYATROLARI - Halimiz
DEVLET TİYATROLARI 2
A GLIMMER OF HOPE
10 Ocak 2019
DEVLET TİYATROLARI 3
NEDEN HİÇ KİMSE GÜLÜMSEMİYOR?
10 Ocak 2019
DEVLET TİYATROLARI 4

– Yerli ve yabancı eserlerle halkın genel eğitimini, dil ve kültürünü yükseltmek,
– Türk Sahne Sanatlarının yurtiçinde ve yurtdışında gelişmesini, yayılmasını ve tanıtılmasını sağlamak,

– Türk dilini yerleştirmek ve şive birliğini meydana getirmek,
– Temel değerler üzerinde doğru yargılara varılmasını sağlamak,
– Sanat estetik duygusunu geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Devlet tiyatrolarına kocaman bir merhaba.

HAYDİ tiyatroya… Büyükler, küçükler bilet almayı unutmayın…

DEVLET TİYATROLARI 5

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Ocak 2019 Devlet Tiyatroları Genel Programı “Hayatın bütün renkleri bu sahnede” sloganıyla yayımlandı.

Ankara’da; “Büyük Tiyatro, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi, Şinasi Sahnesi, Küçük Tiyatro, Akün Sahnesi, Altındağ Tiyatrosu, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Stüdyo Sahne, Oda Tiyatrosu ve Ziraat Sahnesi” listede yer alan muhteşem oyunlarıyla tiyatro severleri ağırlayacak.

Oyunlar: Reis Bey, Suç ve Ceza, Cimri, Fareler ve İnsanlar, Fare Kapanı, Hastalık Hastası, Tahtsız Kraliçe, Gidiş Dönüş (Retro), Rumuz Goncagül, Sihirli Kadın (Bir Hayalet Oyunu), Kış Masalı, Elektra, Sleuth (Kapan), Kaç Baba Kaç, Misafir, Mösyö De Pourceaugnac, Oyun Odası, Divane Ağaç (Yunus Emre), 12 Öfkeli, Bir Yaz Dönümü Rüyası, Gün Batımı, Çökme Tehlikesi Var / Ezilmiş Petunyalar Olayı), Windsor’un Şen Kadınları, Terörist, Satranç, Eyvah Nadir, Kontrabas, Hüzzam, Mikado’nun Çöpleri, Sevda Dolu Bir Yaz.

Devlet Tiyatrolarının Taşra Teşkilatındaki oyunları “İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Gaziantep, Kahramanmaraş, Elazığ, Malatya, Samsun, Çorum, Zonguldak, Denizli ve Ordu”da seyirciyle buluşacak.

DEVLET TİYATROLARI 6

Çocuk Oyunları ise “Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van’da çocuklarla kucaklaşacak.

Programda oyunlardan notlar (Kaynak: Ocak 2019 Devlet Tiyatroları Genel Programı)

 Fareler ve İnsanlar: John Steinbeck’in “Fareler ve İnsanlar” oyunu insan olabilmenin ibret alınacak öyküsüdür. Bu öyküde George ve Lannie’nin çiftl,ik sahibi olma sevdası, bu sevda yolunda karşısına çıkan engeller, hayaller, yalnızlıklar, haysiyet ve fedakarlık anlatılıyor.

Rumuz Goncagül: İnsaf hanım, evlenme çağına gelmiş kızı Gülsün’e gazetede yayınlanan “Gönül Postası” aracılığıyla koca aramaktadır. Bu arayış, yoksulluktan kurtulma mücadelesidir aynı zamanda. Anne kızını göremediği, aşkın aslında çok yakınlarında olduğudur. Peki ya yoksulluk, uzakta kalacak mıdır onlar için? Şarkılı, danslı, eğlenceli bir kısmet bulma hikâyesi.

12 Öfkeli: Bir insanın “hayatı” söz konusuyken “beş” dakikada karar verebilir miyiz? Ya yanılıyorsak.

Gidiş Dönüş (Retro): Yıllarca köy hayatına alışan kahramanımız Çmutin, Moskova’ya gelip kızı ve damadı ile yaşamaya başlayınca mutsuzluğa sürüklenir. Şehrin karmaşası, köydeki sakin ve huzurlu yaşamına özlemini artırır. Çimutin’in evden gitmesini isteyen damadı Leonid’in eve üç gelin adayı getirmesiyle olaylar karışık bir hal alır. Bir kuş gibi özgürlüğe uçmak isteyen Çmutin yalnızlığa hazır mıdır?

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!