DENİZ, HAVUZ VE AMİNO ASİTLER - Halimiz
İran İpek El Dokuma Tablo ve Taban Halı Sergisi TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde…
27 Temmuz 2017
Belirsizliği Kim Nasıl İdare Ediyor…
27 Temmuz 2017

Bu hafta sizlere vücudun yapı taşlarını, yani amino asitleri anlatmak istedim. Şimdi diyeceksiniz ki bu sıcakta ne amino asiti, ne proteini, bize havuz anlat, deniz anlat. Ama kaslarınız güçlü olmadıkça, organlarınız sağlıklı bir şekilde çalışıyor olmadıkça, inanın bana bunlardan keyif almanız bile sekteye uğrar. O yüzden ne yapalım okuyalım ve bilgilenelim ve sağlıklı bir yaşamın tadını çıkaralım…

Amino asitler vücudun basit yapı taşlarıdır. Yağlar ve karbonhidratlar gibi enerji kaynağıdır. Amino asitler yapılarındaki nitrojen içeriğinden dolayı doku, organ, kas, deri ve saç oluşturma kapasitesine sahiptir.

Bütün hormonlar amino asitlerden üretilir. Bu yüzden bu kimyasal ileticilerin yeterli miktarda üretilebilmesi için kişi günlük olarak yeterli miktarda kaliteli protein tüketmelidir. Ne kadar protein tüketmeniz gerektiğine dair bilgi için lütfen bir önceki yazımı buradaki linkten okuyun.

Protein alımı düşük ise, hormon üretimi zora girecektir. Toplam alınan kalori miktarı düşükse yine hormon üretimi zorlanacaktır. Çünkü vücut proteinleri fiziksel aktivitede kullanacak yeterli enerjiyi koruyabilmek için kullanılır. Düşük proteinli diyetler, çok yoğun kilo verdiren diyetler ve uzun süreli açlıklar bu yüzden endokrin fonksiyonu için zararlı olabilir.

İyi çalışan bir sindirim sisteminde, yediğimiz proteinler amino asitlere ayrışır. Bu amino asitler bağırsak duvarlarından kana karışarak karaciğere taşınır. Burada tekrar birleştirilerek yeni dokulara, antikorlara ve hormonlara dönüşür. Hormonların büyük çoğunluğu geniş amino asit çeşidine ihtiyaç duyar. Bu yüzden beslenmede tam protein ve tam protein kaynaklarından elde edilen protein destekleri önerilir.

Bazı durumlarda proteinden zengin beslenmeye rağmen spesifik amino asitler fayda sağlar. Mesela fazladan alınan fenilalalin ve tirozin desteğinin epinefrin ve norepinefrin gibi adrenal hormanları üzerinde terapatik etkisi vardır. Tirosin ve metionin de vücudun tiroit hormonları üretimini desteklemeye yardımcı olur.

Vücut bazı amino asitleri sentezlenemediği için Esansiyel Amino Asitler olarak adlandırılır. 8 tane amino asit yetişkinler için elzemdir. Bu amino asitlerin hepsini içerenler Tam Protein yada Kaliteli Protein olarak adlandırılır. Yani et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri, whey protein.

Gelelim vejeteryanlara… Bitkisel proteinleri tükettiğiniz zaman tüm amino asitleri almak için bazı yiyecekleri birlikte yemelisiniz. Örneğin,

  • Kuruyemişler +Tahıl ürünleri
  • Tahıl ürünleri + Baklagiller
  • Kuruyemişler + Baklagiller

Sizlere dokularınızın, hormonlarınızın, organlarınızın sağlıklı olduğu, tam proteinli süper bir hafta diliyorum…

Sevgiler

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!