DEMİR GİBİ SAĞLAM... - Halimiz
DEMİR GİBİ SAĞLAM... 2
EROLCAN’LA KARAKALEM
6 Aralık 2018
DEMİR GİBİ SAĞLAM... 3
ŞEFİKA KUTLUER ANKARA’DA…
6 Aralık 2018
DEMİR GİBİ SAĞLAM... 4

Hayatının bir döneminde demir eksikliği çekmemiş kadın yoktur derken, edindiğim bilgi erkeklerin de bu konudan muzdarip oldugunu gösterdi.

İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35’inde, erkeklerin % 20’sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür.

Demir eksikliği dünyada en çok görülen anemi, yani kansızlık türüdür.

Demir, hemoglobin ve miyoglobin oluşumunda ve hücrelere oksijen taşınmasında büyük önem taşır. Demir vücuttaki her hücrede protein ile birlikte bulunur. Enerji üretimine yardımcı olur. Demir emilimi C vitamin ile birlikte artış gösterir.

Demir eksikliginin nedenleri;

 • Adet dönemindeki normalden daha yoğun kanamalar demir eksikliğinin en büyük sebebidir.
 • Mide kanaması, ülser, hemoroit, parazitler veya kanser de azalmasına sebep olabilir.
 • Demir sindirmesi ve hücreler tarafından emilimi zor bir mineraldir.
 • Yüksek oranda kafein, kola ve çikolata tüketmek demir ve kalsiyum emilimini azaltır.
 • Antibiyotik veya asprin kullanımı azalmasına sebep olabilir.

Demir eksikliği bedenimizde nasıl etkiler gösteriyor;

 • Sebepsiz aşermeler
 • Çocuklarda hiperaktivite, kısa süreli dikkat
 • Yetişkinlerde enerjisizlik, konsantre olamama ve yorgunluk
 • Düzleşmiş, kırılgan, çizgili tırnaklar
 • Anemi, dayanıksızlık
 • Üşümek

Bu konuda alabileceğiniz önlemler;

Periyodik olarak doktor kontrolünden geçmek. Daha önce böyle bir klinik bulgu varsa belirtileri takip etmek. Fazla demir vücuttan atılamayacağı ve zehirlenmeye sebep olabileceği için doktor reçetesi olmadan demir takviyesi kullanmamak.

En önemlisi beslenmeye önem vermek. Düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmek. Demir eksikliğini en iyi önleme yolu ciğer, böbrek, kırmızı et, yumurta sarısı, balık, tavuk, kuruyemişlerden fındık, fıstık ve susam, kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı) gibi yiyeceklerdir. Bunları düzenli aralıklarla tüketmeye çalışmak ilerdeki eksikliklerin büyük ölçüde önüne geçecektir.

Sebzelerdeki demir kaynağı eksikliği büyük oranda tamamlayamayacağı için vejeteryan olanların mutlaka gıda takviyesi alması da gözönüne alınması gereken diğer onemli konudur.

Ayrıca çay ve kahve tüketimine tekrar dikkat çekmekte fayda var. Yemeklerin hemen ardından tüketmek yemeklerden alacagımız demiri büyük ölçüde azaltıyor.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!