CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! - Halimiz
CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 2
E-KİTAP NEDİR?
2 Kasım 2017
CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 3
RUSYA SORUŞTURMASINDA İLK TUTUKLAMALAR VE SUÇ KABULÜ…
2 Kasım 2017
CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 4

Fotoğraf: Zeliha Doğan Yeşil

Bu haftanın yazısına elbette muhteşem Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına değinerek başlamak istiyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Ellerinde bayrakları dillerinde marşlarla yediden yetmişe insanlar sokaklarda, anıtlardaydı. Yürüyüşler, fener alayları, etkinliklerle yurt genelinde çok duygusal bir bayram kutlandı. Ankara harikaydı, ayaktaydı. Akın akın insan Anıtkabire koştu. Anıtkabir’in iki kapısından insan seli aktı, omuz omuza, el eleydi insanlar. Marşlar hep bir ağızdan söylendi, kırmızı bayraklarla Anıtkabir gelincik tarlasına dönüştü. Bir ve beraber olmanın duygusuyla gözyaşları sel oldu. Kutlu olsun, nice yıllara.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 5

Halimiz.com “1” yaşında!

Bir diğer kutlamamız halimiz.com’un birinci yıl kutlamasıydı. Cumhuriyet Bayramı ile aynı tarihe rastlaması çok anlamlıydı. Sevgili Tülin Daloğlu’nun harika organizasyonuyla kahvaltılı bir toplantıda halimiz.com ailesi olarak bir araya geldik. Aile olarak tanışma, konuşma, paylaşma fırsatını elde etmiş olduk. Yolumuz açık, kalemimiz kuvvetli olsun inşallah. Nice yıllara. Sevgili Tülin Daloğlu’na ve katılımcı dostlara teşekkürler.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 6

Ankara’da sanat var… Öyle güzel ki…

Ressam Abdurrahman Kaplan Aztek Maya kültürüne göndermelerde bulunduğu eserleriyle Kursart Sanat Galerisi’nde 20 Ekim-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 7

Abdurrahman Kaplan, “MÖ III.- IV. yüzyıllarda Orta Amerika topraklarında kurulan, X-XIII. yüzyıllarda doruk noktasına ulaşan Kızılderili halklarının yarattığı büyük bir medeniyetin adı olan Aztek Maya Kültürüne göndermelerde bulunduğunu; gökbilimi, matematik, mimari, resim, heykel gibi önemli bilimsel ve kültürel disiplinlerle uğraşan kendilerine özgü yazı, rakam ve takvimleri olan bu olağan üstü medeniyete büyük ilgi duyduğunu” ifade ediyor. Binlerce yıldan bu yana bir yandan kurulan, bir yandan da dağılan bu evrende tek kalıcı olanın ‘SANAT’ olduğuna inandığı için de geleceğe iz düşmek adına resimlerini çizdiğini, boyadığını ve ürettiğini belirten sanatçı, şöyle devam ediyor: “kültürlerarası sentezlere gitmeyi, geçmiş kültürlerle bütünleşmeyi, kültürlerarası ortak noktayı araştırmayı, kültür, tarih ve insan içeriğini insan sanatın evrensel olan dilinden yararlanarak ele almayı seviyor ve bunu günümüz anlayışına uygun bir resim diliyle duyumsatmaya çalışıyorum”.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 8

Ressam Ayla Çıtak resim sergisi 14 -31 Ekim 2017 tarihleri arasında Galeri Z sanat galerisinde açıldı. Resimlerinde kapalı çarşılar temasına yer veren ve ışık huzmelerini tuvallerine yansıtan ve bugüne kadar kırkın üzerinde kişisel sergi açan ve yüzün üzerinde karma sergiye katılan sanatçı Çıtak, Nüzhet İslimyeli ve Bünyamin Balamir atölyelerinden aldığı eğitimin önemine vurgu yapıyor. Yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürüyor.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 9

Ankara’da 21 Ekim 2017 tarihinde yeni bir sanat galerisi açıldı… BoHo Sanat Galerisi

“Sanata Yön Verenler… Fırçalar” karma sergisiyle sanat dünyasıyla buluşan ve büyük bir katılımla açılışı gerçekleştirilen BoHo galerisi Kale Mah.Aslanhane Sok. No:3 Altındağ / Ankara /Türkiye adresinde sanatseverleri bekliyor. Sanat dolu ve uzun bir yol diliyorum.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 10

Bir proje çalışması: “Anlatamam görmen lazım”

18-23 Ekim 2017 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde muhteşem bir proje sergisi açıldı. TOBAV’ın (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı) Kasım 2016’dan beri yürütmekte olduğu AB ve TC tarafından finanse edilen projesiyle Ankara Saray Çocuk evleri sitesinde kalan 13-18 yaş arası 60 kız öğrenciye 7 sanat dalında 9 ay süreyle eğitim vererek, sanatsal eğitime erişim ve katılımda fırsat eşitliği sağlamayı hedefledi ve “Çünkü her insanı bir kadın doğurdu ve hayat bir bebekten katil de yarattı anne de” diyerek eğitim çalışmasını kendi alanında üstatlarla sürdürdü. Resim-Prof.Hasan Pekmezci, Tiyatro/drama-Ayşe Atak, Müzik-İrfan Yüce, Heykel Umut Devrim Can, Fotoğraf-Hamza Dinç, Dans-Güleycan Kocabey, Seramik-Birkan Akça. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde 18 Ekim tarihinde gerçekleşen sergide atölye çalışmalarına katılan öğrencilerin eserleri sergilendi.
Ben eserlerde çocukların hikâyelerini gördüm, okudum. Onların da kendi hikâyelerini yazdıklarını çizdiklerini düşünüyorum. Öyle çok hikâye var ki. Bunu dile getirme fırsatının verilmesi yol gösterilmesi takdire şayan. Bu nedenle ben bu k gerek diye düşünüyorum. Çok etkileyici ve dikkat çekici. Orada yalnız olmadıklarını hissettirmek de başka bir duygu olmalı. Hepsi bizim çocuklarımız. El uzatanları ve el tutanları kutluyorum.

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA! 11

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!