CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ MİTLER VE GERÇEKLER - Halimiz
CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ MİTLER VE GERÇEKLER 2
ÇİN, COVID-19 İLE MÜCADELEDE YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTI
19 Mart 2020
CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ MİTLER VE GERÇEKLER 3
COLOSSEUM’DA CORONA VİRÜS İLE DANS!
19 Mart 2020
CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ MİTLER VE GERÇEKLER 4

Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun yayınladığı makalenin çevirisidir. İngilizce metne ulaşmak için buradaki linki tıklayabilirsiniz. 

Halimiz okurları için çeviren: Deniz YURDAKUL 

 

Corona Virüsü Sıcak Ve Nemli İklimlerde Yayılır Mı?

Şu ana dek elde edilen verilere göre COVID-19 virüsü sıcak ve nemli iklimler de dahil olmak üzere her yerde yayılabilir. Dolayısı ile iklim farkı gözetmeksizin COVID-19 vakası görülen yerlerde gerekli önlemlerinizi alın. COVID-19’dan korunmak için en iyi yöntem ellerinizi yıkamaktır. Bunu yaparak ellerinizdeki virüslerden kurtulur ve gözünüze, ağzınıza veya burnunuza dokunarak enfeksiyon kapmayı engellemiş olursunuz.

Soğuk Hava Ve Kar Corona Virüsünü Öldürür Mü?

Soğuk havanın Corona virüsü ya da diğer mikrop veya virüsleri öldürebileceği fikrinin bir dayanağı yoktur. Normal insan bedeni dışarıdaki hava ne olursa olsun 36.5-37 derece arasında kalma eğilimindedir. Yeni tip Corona virüsten korunmak için en etkili yöntem ellerinizi su ve sabunla yıkamak ve dezenfektan kullanmaktır.

Sıcak Duş Almak Yeni Corona Virüsünü Engeller Mi?

Sıcak duş almak sizi Covid-19’dan korumaz. Vücut ısınız, duş suyunuz ne kadar sıcak olursa olsun yine de 36.5-37 derecede kalacaktır. Ayrıca çok sıcak su ile duş almak sizi yakabileceği için tehlikelidir. Sık sık ellerinizi yıkamak en iyi korunma yöntemidir.

Yeni Corona Virüsü Sivrisineklerden Bulaşır Mı?

Yeni Corona virüsünün sivrisineklerden bulaşabileceğine dair bugüne kadar ortaya çıkmış herhangi bir bilgi ya da kanıt yoktur. Yeni Corono virüsü bir solunum yolları virüsüdür ve birincil olarak enfekte bir hastanın öksürmesi ya da hapşırması sonucu ortaya çıkan damlacıklardan ya da burun akıntısı ve tükürükteki damlacıklardan bulaşır. Kendinizi korumak için öksüren ya da hapşıran kişilerden uzak durun ve sık sık ellerinizi yıkayın.

El Kurutma Makinaları Corona Virüsünü Öldürür Mü?

Hayır, el kurutma makinalarının Corona virüsü üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ellerinizi sabunlu suyla yıkadıktan sonra temiz bir havlu veya kağıt peçete ile kurulayabilir ya da el kurutma makinası ile kurutabilirsiniz.

Ultraviyole Dezenfeksiyon Lambaları Yeni Corona Virüsünü Öldürür mü?

Hayır, öldürmez ve UV radyasyonu cildinize zarar verir.

Termal Tarama Aleti Hasta İnsanları Tespit Etme Konusunda Ne Kadar Başarılıdır?

Termal tarama aletleri ateşi olan yani vücut derecesi normalin üzerinde olan insanları tespit edebilir fakat enfekte olduğu halde henüz semptomları ortaya çıkmamış kişileri tespit edemez. Enfekte olan kişilerin semptomlarının ortaya çıkması 2 ile 14 gün arasında sürebilir.

Vücudumuza Alkol Ya Da Klor Sıkarak Yeni Corona Virüsünü Öldürebilir Miyiz?

Hayır, vücuda sıkılan alkol ya da klor vücuda zaten girmiş olan virüsleri öldürmez. Bu tarz şeyleri üzerinize sıkmak size ve kıyafetlerinize zarar verebilir. Alkol de klor da yüzeyleri dezenfekte etmek için, belli dozlarda kullanıldığında faydalıdır.

Grip Aşıları Bizi Corona Virüsünden Korur Mu?

Hayır, grip aşıları bizi yeni Corona virüsünden korumaz. Bu virüs yeni ve farklı bir virüstür ve kendine ait bir aşısı yoktur. Araştırmacılar şu anda 2019-nCoV aşısını bulmak için uğraşıyorlar ve WHO da onlara destek oluyor. Grip aşıları Corona virüsü karşısında bir fayda sağlamasa da genel olarak sağlığınız için grip aşısı olmanızı tavsiye ederiz.

Burnunuzu Sürekli Tuzlu Su İle Çalkalamak Corona Virüsüne Karşı İşe Yarar Mı?

Hayır, tuzlu su ile burun çalkalamanın insanları Corona virüsünden koruduğuna dair bir kanıt mevcut değildir. Tuzlu su ile burun çalkalamanın gribin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğuna dair sınırlı bir miktar veri mevcuttur fakat solunum yolları enfeksiyonunu engellemez.

Sarımsak Yemek Bizi Corona Virüsünden Korur Mu?

Sarımsak antimikrobik özellikleri de olduğu varsayılan sağlıklı bir gıdadır. Fakat, yeni salgından sarımsak yiyerek korunulabileceğine dair hiçbir veri yoktur.

Yeni Corona Virüs Sadece Yaşlıları Mı Etkiler? Gençler De Hastalanabilir Mi?

Her yaştaki insan yeni Corona Virüsünden etkilenebilir. Yaşlı insanlar ve astım, şeker, kalp rahatsızlığı gibi başka rahatsızlıkları da olan kişileri virüs daha ağır etkiler. WHO, her yaştaki kişiye kendilerini virüsten korumak için önlemler almalarını, ellerini yıkamalarını ve kişisel hijyenlerine dikkat etmelerini tavsiye eder.

Antibiyotik Bizi Corona Virüsünden Korur Mu? Tedavide Kullanılır Mı?

Hayır, antibiyotik virüslere karşı işe yaramaz, bakteriler için kullanılır. Corona bir virüstür, dolayısı ile antibiyotik Corona’dan ne korur ne de önlemesine yardımcı olur. Fakat 2019-nCoV virüsü sebebi ile hastaneye kaldırıldıysanız ve altta bir bakteri enfeksiyonu da mevcutsa size antibiyotik verebilirler.

Corona Virüsün Tedavisinde Kullanılabilecek İlaç Var Mı?

Bugüne kadar Corona virüsüne karşı tavsiye edilen bir ilaç geliştirilmemiştir. Hastalara, semptomları gideren ve onları rahatlatan ilaçlar verilir. İleri derecede hasta olanlar yoğun bakıma alınırlar. Virüsün tedavisi için pek çok tedavi yöntemi ve ilaç gelişim aşamasındadır. WHO, bütün bu çalışmalara destek vermektedir.

1 Comment

  1. Zeliha Doğan Yeşil dedi ki:

    Teşekkür ederim. Tez zamanda bu virüsün yok olması dileğiyle sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!